Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion


Temat: Chronologia Ardy (Strona 32 z 32)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 30, 31, 32
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 626Wysłany: 10-02-2018 17:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Chyba źle mnie zrozumiałeś chodzi mi dokładnie o ten fragment
Cytat:
Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
Czyli, że za każdym razem po Bitwie Pięciu Armii, gdy Erebor był zagrożony miecz świecił. Easterlingowie sami w sobie raczej nie sprawiali by miecz świecił, więc zapewne byli z nimi (choćby nieliczni) orkowie.

Fakt, nie do końca zrozumiałem przesłanie, ale z kolei ja nie widziałem nigdzie wzmianki ani konkretnego cytatu, ze Orcrist rozbłysł podczas ataku na Dale i potem bitwy u stóp Samotnej Góry, co by świadczyło o obecności orków jak sugerujesz. Jeśli masz takowy to chętnie się zapoznam i uzupełnimy wiedzę.
Powrót do góry
 
 
LordRo
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 11 Lut 2017
Wpisy: 21Wysłany: 10-02-2018 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

Fakt, nie do końca zrozumiałem przesłanie, ale z kolei ja nie widziałem nigdzie wzmianki ani konkretnego cytatu, ze Orcrist rozbłysł podczas ataku na Dale i potem bitwy u stóp Samotnej Góry, co by świadczyło o obecności orków jak sugerujesz. Jeśli masz takowy to chętnie się zapoznam i uzupełnimy wiedzę.
Innego cytatu nie mam, ale po tym fragmencie najlepszą interpretacją jest obecność orków, gdyż chodzi o każdego wroga jaki zaatakował później Erebor. Raczej pieśni o rozbłysku nie powstały zaraz po wydarzeniach z Hobbita tylko w późniejszym okresie (przynajmniej tak wynika z tego fragmentu). Oczywiście trudno jest określić czy Tolkien pamiętał o tym przy pisaniu WP, ale mając ten fragment taka interpretacja wydaję mi się mocno prawdopodobna.

Przy okazji w Drużynie Pierścienia, w ostatnim rozdziale Drugiej Księgi Władcy Pierścieni, w momencie gdy Frodo zakłada Pierścień i widzi nadchodzącą wojnę, orków wychodzących z Gór Mglistych, czy Jeźdźców na Wilkach Sarumana, widzi także kraj Beorningów, który stoi w płomieniu. Czy tu chodzi o to, że pierwszy atak na Leśne Królestwo zahaczał o tereny Beorningów czy też doszło do innych bitew, o których dodatki do WP nie wspominają? Czy też może to widzenie Froda było bardziej wizją tego co może się dokonać? Jak to należy interpretować?
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5746
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 15-02-2018 18:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Widzi także kraj Beorningów, który stoi w płomieniu. Czy tu chodzi o to, że pierwszy atak na Leśne Królestwo zahaczał o tereny Beorningów czy też doszło do innych bitew, o których dodatki do WP nie wspominają? Czy też może to widzenie Froda było bardziej wizją tego co może się dokonać? Jak to należy interpretować?

Myślę, że było to akurat to co się działo. Atak na Thranduila szedł z Dol Guldur Doliną Anduiny, czyli przez tereny zamieszkane przez Beorningów.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 626Wysłany: 22-02-2018 12:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powoli zbliżamy się do końca Z przymrużeniem oka


23 marca Armia opuszcza Ithilien i wkracza na Pustać Morannonu. Aragorn zwalnia wątpiących w swoje siły, których kieruje by odbili wyspę Cair Andros – ( II Bitwa o Cair Andros odbyła się prawdopodobnie około 27 marca 3019, gdyż sama droga w rejon wyspy musiała trwać 3-4 dni). Frodo i Samwise porzucają ciążącą im broń, przebrania orków oraz sprzęt i na przełaj – prosto na południe idą w kierunku Orodruiny.

Cytat:
„Czwartego dnia po opuszczeniu Rozstaja, a szóstego od wyjścia z Minas Tirith dotarli do kresu krain kwitnących życiem i wkroczyli na ziemie spustoszone, leżące przed wrotami przełęczy Kirith Gorgor; stąd widzieli bagniska i pustkowia, które ciągnęły się na północ i wschód aż do Emyn Muil. Był to kraj tak posępny i tchnący tak okropną grozą, że co słabszym ludziom zabrakło odwagi, by iść lub jechać dalej ku północy.
Aragorn patrzył na nich raczej ze smutkiem niż z gniewem, byli to bowiem młodzi chłopcy z Rohanu, z odległej Zachodniej Bruzdy, albo też rolnicy z Lossarnach, którzy od dzieciństwa przywykli Mordor uważać nie za kraj istniejący rzeczywiście, lecz za symbol zła, za legendę, nie mającą nic wspólnego z ich powszednim życiem. Teraz nagle koszmarny sen okazał się okrutną jawą, a nieszczęśnicy nie rozumieli ani sensu tej wojny, ani dlaczego los ich właśnie w jej wiry zepchnął.- Wracajcie - powiedział im Aragorn - ale zachowajcie przynajmniej tyle honoru, aby nie uciekać w panice. Możecie też spełnić pewne zadanie, aby uniknąć ostatecznej hańby. Kierujcie się na południowy zachód, by trafić do Cair Andros, a jeśli ta placówka, jak przypuszczam, jest w ręku wroga, odbijcie ją, bo to się wam może udać, i utrzymujcie do końca dla ochrony Gondoru i Rohanu.
Niektórzy, zawstydzeni litością wodza, przezwyciężyli swój strach i zostali, by dalej uczestniczyć w wyprawie; inni, ożywieni nową nadzieją, że mają do spełnienia obowiązek nie przekraczający ich sił, odeszli. Ponieważ zaś spory oddział został już przedtem na straży Rozstaja, ledwie sześć tysięcy ruszyło teraz do boju o Czarną Bramę przeciw potędze Mordoru.”


24 marca Frodo i Sam podejmują ostatni marsz do stóp Góry Przeznaczenia i wieczorem docierają do jej podnóża - Amon Amarth. Armia Zachodu powoli maszeruje dalej. Na noc rozbija ostatni obóz w trakcie wyprawy przed bramą Morannonu.

Niżej mapka z trasami marszu od 18.03.3019 Armii Kapitanów Zachodu – ślad czerwono-niebieski oraz Frodo i Sama – ślad zielony by Barbara Strachey

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
25 marca
Armia Zachodu przygotowuje się do bitwy - ustawia w szyku przed Czarną Bramą, heroldowie wzywają Saurona do wyjścia za bramę. Pojawia się poselstwo Saurona na czele jego Rzecznik – Czarny Numenoryjczyk, który negocjuje z Gandalfem i pokazuje mieczyk Sama, płaszcz elfów i zbroję z mithrilu Froda, sugerując, że Sauron złapał szpiega i wymienia warunki oddania im jeńca. Gandalf odrzuca żądania ale zabiera rzeczy hobbitów, Rzecznik Saurona wraca za bramę i wtedy na sygnał do ataku rusza armia Mordoru - rozpoczyna się Bitwa pod Morannonem.
Wojska Saurona otaczają desperacko broniącą się Armię Zachodu na Żużlowych Wzgórzach. Następuje atak Nazgûli, orków i górskich trolli z Gorgoroth, ich przywódca rani Beregonda, Pippinowi udaje się zabić Trolla, choć sam pada po tym zemdlony. Trwają ataki na 2 oblężone pagórki z siłami Aragorna/Gandalfa i Rohanu/Dol Amroth. Nadlatują z pomocą orły Zachodu pod przywództwem Gwaihira Władcy Wichrów i jego brata Landrowala oraz Meneldora, orły atakują Nazgûle, te uciekają na wezwanie Saurona w głąb Mordoru.
Po obudzeniu się rankiem Frodo nie ma sił iść dalej, Sam bierze go „na barana” i niesie w ten sposób pod górę. Frodo i Sam wstępują na ścieżkę łączącą Barad-dur z Sammath Naur. Na ścieżce napada na nich Gollum, ale hobbici odpierają atak. Frodo i Sam docierają do Sammath Naur/Komór Ognia. Frodo wkłada Pierścień na palec i ogłasza go swoją własnością, Sauron dostrzega go i odgaduje plan przeciwników. Nazgule lecą do Orodruiny, by odzyskać klejnot.
Gollum ponownie atakuje, ogłusza Sama i walczy z Frodem - odgryza mu palec z Pierścieniem i sam spada do Rozpadlin Zagłady z Jedynym Pierścieniem, który zostaje zniszczony. Upadek Barad-dur i koniec Saurona, Barad-dur i Morannon rozsypują się w proch, zniszczony zostaje też palantír z Minas-Ithil. Wojska Saurona bez woli swego dotychczasowego władcy całkowicie tracą wolę walki, wpadają w otępienie lub panikę i uciekają, Góra Przeznaczenia wybucha gwałtownie, więżąc Froda i Sama wśród potoków lawy, wyczerpani mdleją, ale na szczęście na pomoc przybywają orły z Gandalfem. Po bitwie Gimli znajduje Pippina. W Minas Tirith Faramir i Éowyna stoją na murach w chwili upadku Saurona. Nadlatuje orzeł z wieściami o zwycięstwie.

Niżej Bitwa pod Morannonem – mapka by Karen Wynn Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
26 marca Aragon leczy Frodo i Sama, obaj zapadają w głęboki sen i są transportowani do Ithilien.

27 marca na północ docierają wieści o upadku Saurona. Koniec oblężenia Ereboru - Bard II i Thorin III Kamienny Hełm wychodzą z Ereboru i rozbijają wojska Władcy Ciemności, wyzwalając Dale.

WP dodatek B napisał(a):
Gdy nadeszła wieść o wielkich zwycięstwach na południu, panika ogarnęła północną armię Saurona. Oblężeni dokonali wypadu za bramę i rozbili zastępy nieprzyjaciela. Resztki Easterlingów uciekły na wschód i nigdy już nie napastowały Doliny Dale. Wtedy też Bard II, syn Barda, został królem Dale, a Thorin III Kamienny Hełm, syn Dáina, objął panowanie pod Samotną Górą. Wysłali oni swych posłów na koronację króla Elessara. Królestwa ich przetrwały długie wieki i zawsze żyły w przyjaźni z Gondorem. Należały do korony królów Gondoru i znajdowały się pod ich opieką.


NO part 3 napisał(a):
- To prawda - odparł Gandalf. - Nieszczęsny Thorin! Jakiekolwiek błędy popełnił, był mężnym krasnoludem i pochodził z wielkiego rodu. Chociaż stracił życie pod koniec wyprawy, to jednak głównie dzięki niemu właśnie udało się doprowadzić do odrodzenia Królestwa Pod Górą, czego tak pragnąłem. Wszelako Dain Żelazna Stopa okazał się godnym następcą. "A teraz dowiadujemy się, że Dain poległ, także w boju" pod Ereborem "i w dniu, w którym my tutaj walczyliśmy również. Nazwałbym tę śmierć ciężką stratą, gdyby nie to, iż raczej dziwić się trzeba, że Dain mimo sędziwego wieku3 mógł jeszcze władać toporem tak dzielnie, jak podobno władał stojąc nad ciałem króla Branda przed bramą Ereboru, póki nie zapadła noc". Wszystko mogło wyglądać zupełnie inaczej. Istotnie Sauron "pierwsze główne uderzenie skierował na południe; a jednak ręce miał długie i pewnie by prawicą dosięgnął Północy, wyrządzając wiele zła w położonych tam krainach, gdyby król Dain i król Brand nie zagrodzili mu drogi", gdy my tymczasem broniliśmy Gondoru. "Ilekroć pomyślicie o bitwie w Pelennorze, nie zapominajcie też o bitwie w Dali. Zastanówcie się, co mogło się zdarzyć. Ogień smoczy i szable dzikusów w Eriadorze! Mogłoby nie być królowej w Gondorze. Moglibyśmy po zwycięstwie wrócić do ruin i zgliszcz tylko. Tego wszystkiego uniknęliśmy, ponieważ w pewien przedwiosenny wieczór przed laty spotkałem" pod "Bree Thorina Dębową Tarczę.


ok. 27 marca II Bitwa o Cair Andros, część sił Armii Zachodu, którą zwolnił Aragorn przed dotarciem do Morannonu ściera się z resztkami orków i odbija Cair Andros.


Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5746
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 22-02-2018 16:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście koniec bliski. Mam jednak pytanie czy robisz do końca III Ery, czy IV Erę, to co wiemy, także? wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 626Wysłany: 23-02-2018 21:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż, czasu mniej, ale jak daleko zaszedłem/zaszliśmy to szkoda byłoby nie zrobić, więc uroczyście deklaruję, ze zrobi się i IV Śmiech
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5746
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 23-02-2018 23:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To dobry pomysł, materiału nie ma aż tak bardzo dużo, a tym samym będzie komplet do wykorzystania, a być może nawet kiedyś do publikacji. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 30, 31, 32

Temat: Chronologia Ardy (Strona 32 z 32)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.