Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion


Temat: Chronologia Ardy (Strona 31 z 37)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 35, 36, 37  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 24-01-2018 14:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

14 marzec Samwise odzyskuje przytomność i wieczorem dostaje się do Wieży Cirith Ungol, gdzie ma starcie z Shagratem, który ucieka z wieży raniony wcześniej w walce z Gorbagiem, zabierając ze sobą rzeczy znalezione przy jeńcu (miecz, kolczugę i płaszcz). W wyniku kłótni między orkami pozabijali się oni nawzajem, ocalał jedynie Shagrat, który zabił Gorbaga. Sam odnajduje Froda w Wieży i oddaje mu Pierścień. Następnie znajduje przebranie dla swego pana i siebie.
Oblężenie Minas Tirith i szturm od wieczora na miasto – wstęp do Bitwy na Polach Pelennoru . Do sił oblężniczych dołączają uskrzydlone Nazgûle. Denethor ciągle czuwa przy nieprzytomnym Faramirze i przestaje kierować obroną miasta. Dowództwo przejmuje Gandalf i książę Imrahil. Wojska Saurona ostrzeliwują Białe Miasto, a Nazgule niszczą morale obrońców. Rohirrimowie w Lesie Drúadan: Théoden od Ghân-buri-Ghâna, wodza Wosów - Dzikich Ludzi, dowiaduje się o siłach Mordoru, blokujących Wielki Gościniec do Minas Tirith. Wosowie przeprowadzają Jeźdźców Rohanu zapomnianym traktem przez Dolinę Kamiennych Wozów. Wojsko Théodena niepostrzeżenie omija siły nieprzyjaciela i w spokoju dociera do Szarego Lasu, gdzie odpoczywa. Rankiem flota Aragorna wypływa z Pelargiru, kierując się na odsiecz Minas Tirith. Część gondorskich żołnierzy, na czele z Angbornem, rusza drogą lądową.

Trasa wędrówki Meriadoca - ślad pomarańczowy i Pippina - czerwony z Drużyną od Morii, przez Lórien, rozpad Drużyny pod Parth Galen, porwanie Merry'ego i Sama, uwolnienie pod Fangornem, zdobycie Isengardu, rozdzielenie i do Minas Tirith

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
15 marzec rankiem Frodo i Sam, przebrani za orków uciekają z wieży i wchodzą do Mordoru. Chwilę później pojawia się tam Nazgul i oddział żołnierzy Saurona. Do Barad-dur docierają pierwsze meldunki o ucieczce jakichś więźniów ze strażnicy. Przez resztę dnia hobbici wędrują na północ wzdłuż pasma Morgai.
Około północy wojska Mordoru rozpoczynają szturm na miasto, a przed świtem Czarnoksiężnik burzy bramę Minas Tirith – olbrzymim taranem zwanym Grondem wspomaganym zaklęciami. Na placu za bramą jedynie Gandalf czeka na niego. Wraz z pierwszym kurem słychać rogi Rohanu, to Armia Théodena podchodzi pod stolicę Gondoru i o świcie rozpoczyna atak. Czarnoksiężnik wycofuje się przed bramę, gdzie rozpoczyna się Bitwa na Polach Pelennoru. Denethor zabiera nieprzytomnego syna do grobowca Namiestników – postanawia spalić jego i siebie na stosie, zabiera też ze sobą palantir. Pippin, chcąc go powstrzymać, biegnie po Gandalfa.
Cytat:
„Denethor wskoczył na stół; stojąc tak w ognistym wieńcu podniósł swoje namiestnikowskie berło i złamał je na kolanie. Rzucił je w ogień, a sam położył się na stole, oburącz przyciskając palantir do piersi. Wieść głosi, że odtąd ktokolwiek spojrzał w kryształ, jeśli nie miał dość potężnej woli, by go do swoich celów nakłonić, widział w nim tylko dwie starcze dłonie trawione żarem płomieni”

Pippin z Gandalfem udają się do grobowca Namiestników. Z pomocą Beregonda Czarodziej ratuje Faramira, lecz Denethor dokonuje samospalenia. Imrahil pod nieobecność Namiestnika przejmuje dowództwo w Bitwie. Gandalf pozostaje w Domu Uzdrowień, gdzie leczy rannych. Wiatr od Morza rozpędza Ciemności Saurona. Śmierć Théodena. Éowyna zabija Króla-Czarnoksiężnika. Éomer po zgonie wuja przejmuje dowództwo. Przybycie floty Aragorna, który wznosi w górę sztandar Arweny i zwycięstwo sprzymierzeńców nad siłami Saurona.
Bitwa pod drzewami Mrocznej Puszczy; Thranduil odpiera napaść z Dol Guldur. Drugi atak na Lórien.
Początek bitwy o Dale: siły Dáina II Żelaznej Stopy i Branda walczą z północną armią Władcy Ciemności.
Po Bitwie Aragorn leczy swoimi rękami i królewskim zielem – athelasem Faramira, Merry'ego i Éowynę w Domu Uzdrowień, rozchodzą się wieści, że Król powrócił i leczy. Faramir z mocy prawa po śmierci Denethora zostaje Namiestnikiem Gondoru i Panem Emyn Arnen.

Niżej mapa/plan i wizualizacja Minas Tirith wg Karen Wynn Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Niżej przebieg Bitwy na Polach Pelennoru, opisy moje a mapki by @squire z
http://newboards.theonering.net
Faza I.
Gdy zapiał kur zwiastujący świt i zagrały rogi Rohanu Czarnoksiężnik wymyka się z bramy, Rohhirimowie szarżują na Polach Pellenoru i bardzo szybko docierają pod przewodnictwem Théodena do drogi, biegnącej spod Bramy ku Osgiliath – niespełna milę od miasta. Łatwo wtargnęli oni na pola Pelennoru, ponieważ otaczający je mur Rammas Echor, został zburzony przez orków. Jeźdźcy Rohanu natarli w trzech grupach: na prawej flance éoredy Wschodniej Marchii prowadzone przez Elfhelma; w centrum Gwardia Królewska i jeźdźcy z Zaciągu Edoras pod wodzą króla Rohanu Théodena oraz jego następcy, Éomera; na lewym skrzydle oddziały Zachodniej Marchii Grimbolda, które zawracają w lewo i przechodzą przez szeroki wyłom otwarty nieco dalej na wschód. Królowi towarzyszy Dernhelm/Éowyna wraz z Merrym Brandybuckiem. Théoden zatrzymuje się i ocenia sytuację szukając przeciwników do walki, w tym czasie jeźdźcy z eoredu Elfhelma -
„szaleli wśród machin oblężniczych rąbiąc, siekąc, zapędzając nieprzyjacielskich żołdaków w ziejące ogniem rowy. Cała prawie północna połać Pelennoru była oczyszczona z wroga, obóz nieprzyjacielski płonął, orkowie uciekali ku Rzece jak zwierzyna ścigana przez myśliwców; wszędzie tam Rohirrimowie panowali nad polem bitwy. Lecz nie rozbili jeszcze oblężenia, nie zdobyli Bramy. Pod nią zostały znaczne siły przeciwnika, a na drugiej połowie pola zgromadziły się nie tknięte jeszcze, niezliczone zastępy Mordoru. Na południe od drogi skupił się trzon armii Haradrimów, ich konnica otaczała chorągiew dowódcy. Ten dostrzegł w jasnym już teraz świetle dziennym sztandar króla, powiewający w tej chwili z dala od głównego wiru walki pośród garstki jeźdźców. Wódz Haradrimów zapłonął wściekłym gniewem, krzyknął, rozwinął swoją chorągiew, Czarnego Węża na krwawym szkarłacie, i runął do ataku na sztandar Białego Konia i zieleni, a za nim gnał tłum Haradrimów; wzniesione w górę krzywe ich szable migotały niby rój gwiazd. Théoden zobaczył go, a nie chcąc czekać biernie na napaść, pomknął na spotkanie przeciwnika. Starli się ze straszliwym impetem. Lecz biała furia rycerzy północy rozgorzała goręcej, lepiej też znali wojenne rzemiosło, bieglej i bardziej zabójczo władali długimi włóczniami. Mniej ich było, lecz rąbali sobie drogę przez tłum Haradrimów niby przesiekę w lesie. W najgęstszym bitewnym wirze przecisnął się Théoden, syn Thengla. Włócznia jego śmignęła w powietrzu godząc w nieprzyjacielskiego dowódcę. Błyskawicznie dobył miecza i jednym ciosem rozszczepił drzewce chorągwi wraz z ciałem chorążego; Czarny Wąż opadł na ziemię. Resztka rozgromionej konnicy Haradrimów umknęła w popłochu. ”

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Faza 2.

Król-Czarnoksiężnik atakuje Théodena, Śnieżnogrzywy upada na bok przeszyty strzałą i przygniata Króla,
Wódz Nazgûli na swojej skrzydlatej bestii opada na ciało Śnieżnogrzywego, ale wtedy nieoczekiwanie ujawnia się Dernhelm/Éowyna, która broni ciała Króla i zabija skrzydlatego potwora. Gdy wydaje się, że Czarnoksiężnik zmiażdży ją swoją buławą Merry od tyłu atakuje Witch-Kinga i mieczykiem przecina niechronione kolczugą ścięgno pod kolanem,a Éowyna ostatkiem sił zadaje cios między płaszcz a koronę zabijając Króla-Czarnoksiężnika, jak to dawno przepowiedział Glorfindel. Obok jednak cały czas trwa walka a siły Mordoru ponownie gromadzą swoje szeregi.
„Wróg rzucał do walki świeże pułki sprowadzone pospiesznie drogą znad Rzeki; spod murów grodu zbliżały się zastępy Morgulu, od południa ciągnęła piechota Haradu, poprzedzana przez konnicę, za nią zaś widać było z daleka ogromne grzbiety mumakilów, dźwigających wieże oblężnicze. Od północy natomiast biała kita na hełmie Eomera powiewała na czele Rohirrimów, sformowanych znów w szyku bojowym, a z grodu wyszli na pole wszyscy zdolni jeszcze do broni mężczyźni, którym przewodził Srebrny Łabędź Dol Amrothu i którzy zdołali odeprzeć napastników spod Bramy.”
Gdy Éomer odkrywa los swojego Króla i niespodziewanie swoją siostrę Éowynę leżącą obok bez tchu, wpada w bitewny szał, skacze na konia i gna sam przeciw całej nieprzyjacielskiej armii dmąc w róg i głośnym okrzykiem wzywając swoich do natarcia - „ Śmierci! Naprzód, po śmierć, po koniec świata”. Wojsko rusza za nim. Rohirrimowie już teraz nie śpiewają idąc do walki. Tylko złowieszczy okrzyk: „Śmierci!” towarzyszył tętentowi kopyt, gdy fala jeźdźców mijając poległego króla runęła na spotkanie nieprzyjaciół ku południowemu krańcowi pola" Kawaleria Rohanu podąża za Éomerem a oddziały piesze z miasta nacierają na siły oblężnicze południowych murów miasta.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Faza III.

Éomer przejmuje dowództwo nad Rohirrimami i w szale bitewnym głęboko wdziera się w szeregi Haradrimów. Potężnym natarciem rozgramia ponownie wrogą jazdę i całkowicie rozbija ich piechotę. Jednak atak ten załamuje się na linii olbrzymich mûmakili, wokół których skupili się południowcy - konni jeźdźcy mają problemy – konie się płoszą a kawalerzyści nie mogą się mierzyć z wielkimi jak wieże mumakami.
Rohhirimowie walczą mężnie, ale powoli ich siły ubywają, a przewaga liczebna Haradrimów jest co najmniej 3:1, na szczęście z Minas Tirith wychodzą do walki w polu wszyscy żołnierze Gondoru pod dowództwem księcia Imrahila., który objął na polecenie Gandalfa dowództwo pod nieobecność Namiestnika. Piechurzy nacierają na oddziały z Minas Morgul zebrane przy południowym murze miasta, natomiast kawaleria Gondoru: Hurin Smukły, Strażnik Kluczy i książę Lossarnach, Hirluin z Zielonych Wzgórz i książę Imrahil rusza na odsiecz Rohirrimom. Jednak w tym momencie nadciągają z Osgiliath rezerwowe oddziały Mordoru wysłane przez obecnego wodza sił Mordoru – Gothmoga: Easterlingowie zbrojni w topory, południowcy - Wariagowie z Khandu i wojownicy z Dalekiego Haradu. Siły te zaczynają otaczać Rohhirimów. Sytuacja zaczyna się robić zła, a dodatkowo wraz z południowym wiatrem pojawia się na Anduinie flota galer wojennych i okrętów o czarnych żaglach – Korsarzy z Umbaru. Éomer mający za plecami nieprzyjaciela - odcięty od sił Imrahila i mający przed sobą odparte z przedpola miasta wrogie oddziały - między nim a przystanią Harlond, gromadzi swoje siły przy sztandarze królewskim na zielonym niewielkim pagórku by tu utworzyć ostatni mur obronny z tarcz.
„Bitwa rozgorzała teraz wściekła na polach Pelennoru, szczęk oręża wzbijał się ku niebu wraz z krzykiem ludzi i rżeniem koni. Grały rogi i trąby, ryczały mumakile pędzone do boju. Pod południowym murem grodu piechota Gondoru natarła na skupione tu jeszcze znaczne siły Morgulu. Jeźdźcy wszakże pognali ku wschodniej stronie pola, na pomoc Éomerowi: Hurin Smukły, Strażnik Kluczy i książę Lossarnach, Hirluin z Zielonych Wzgórz i piękny książę Imrahil w otoczeniu swoich żołnierzy.
W samą porę zjawiła się ta pomoc dla Rohirrimów, szala bowiem przeważała na stronę Nieprzyjaciela, a zapał bojowy Éomera obrócił się przeciw niemu. Furia pierwszego natarcia zmiażdżyła pierwsze nieprzyjacielskie szeregi, jeźdźcy Rohanu szerokimi klinami wbili się w głąb tłumu południowców, zrzucając z siodeł konnych, tratując pieszych. Tam wszakże, gdzie były mumakile, konie iść nie chciały, stawały dęba i uskakiwały na boki; olbrzymie zwierzęta, nie atakowane, górowały nad bitwą niby fortece, a Haradrimowie skupili się wokół nich. Jeśli od początku Rohirrimowie mieli przeciw sobie trzykrotną liczebną przewagę samych tylko Haradrimów, teraz stosunek sił jeszcze się pogorszył na ich niekorzyść, nowie bowiem zastępy wroga ściągały od strony Osgiliathu. Zebrano je na zapleczu, aby na ostatku rzucić na zdobyty gród, który miały splądrować i złupić; czekały tylko na rozkaz swego wodza. Wódz zginął, lecz teraz Gothmog, dowódca wojsk Morgulu, poprowadził ich w wir bitwy; szli za nim ludzie ze wschodu zbrojni w topory, Wariagowie z Khandu, południowcy w szkarłatnej odzieży i wojownicy z Dalekiego Haradu, podobni do trollów, błyskający białkami oczu i czerwienią języków w czarnych twarzach. Część tej armii okrążyła Rohirrimów od tyłu, część stanęła na wschodnim skrzydle, by powstrzymać oddziały Gondoru i nie dopuścić do ich połączenia z jeźdźcami Rohanu.
W tym samym momencie, gdy na polu zarysowała się tak groźna dla obrońców sytuacja i zwątpienie zakradło się znów do serc, krzyk rozległ się w grodzie, bo wtedy właśnie, późnym przedpołudniem, wiatr dmuchnął silniej, unosząc deszcz ku północy, słońce błysnęło i w jego blasku wartownicy murów dostrzegli w oddali nowe niebezpieczeństwo, niweczące resztkę nadziei. Anduina, zataczająca łuk od Haradu, widoczna była z miasta na dość znacznym odcinku swego biegu i bystre oczy dostrzegły płynące po niej statki. Wytężając wzrok strażnicy krzyknęli z rozpaczy, bo na tle lśniącej wstęgi Rzeki ukazała im się sunąca z wiatrem groźna flotylla: galery wojenne pchane wielu parami wioseł i okręty o czarnych żaglach wydętych bryzą. - Korsarze z Umbaru! – wołali ludzie. – Korsarze z Umbaru! Patrzcie! Korsarze z Umbaru przybywają. A więc Belfalas padł, Ethir i Lebennin w ręku wroga. Korsarze ciągną tutaj. To ostatni cios, jesteśmy zgubieni....
Ale paniczny krzyk rozwiewał się z wiatrem, który gnał ku miastu obce okręty.
Rohirrimom zresztą ostrzeżenie nie było potrzebne. Aż za dobrze sami widzieli czarne żagle. Eomer bowiem zapędził się tak, że dzieliła go od Harlondu niespełna mila, na której między nim a przystanią skupiły się nieprzyjacielskie siły odparte z przedpola miasta, podczas gdy inne zaroiły się za plecami Rohirrimów odcinając ich od oddziału księcia Imrahila. Teraz Éomer spojrzał na Rzekę i nadzieja zgasła w jego sercu; przeklinał wiatr, dotychczas błogosławiony. Natomiast w żołdaków Mordoru nowy duch wstąpił i z furią, z tryumfalnym wrzaskiem natarli na jeźdźców. Eomer ochłonął już z oszołomienia, myślał trzeźwo i jasno. Kazał zadąć w rogi i zwołać ludzi, by każdy, kto tylko zdoła, stanął przy sztandarze królewskim. Postanowił bowiem tutaj wznieść z tarcz ostatni mur obronny i bić się, póki tchu w piersi, stoczyć walkę godną legendy i pieśni, chociażby nikt nie miał pozostać na tych ziemiach, kto by zachował pamięć o ostatnim królu Marchii. Wjechał na zielony pagórek, tu zatknął trzepoczący na wietrze sztandar z godłem Białego Konia."

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Faza IV.
Ku zaskoczeniu wszystkich wkrótce na jednym ze statków rozwinięto sztandar z godłem królów Gondoru – Białym Drzewem Gondoru pod Siedmioma Gwiazdami i koroną na czarnym tle - godło Elendila. Okazało się, iż nadciągnął Aragorn II na czele Szarej Drużyny i sił gondorskich lenników z południowych prowincji. Na ten widok nowa energia wstąpiła w Rohhirimów – Éomer pieszo ze swoimi siłami zaczyna spychać Haradrimów na południe w kierunku Aragorna.. Flota Aragorna przybiła do Harlondu, a żołnierze zeszli z okrętów i zaatakowali Haradrimów od tyłu. Ci wzięci w kleszcze i zaskoczeni łatwo ulegli, a Aragorn wkrótce przebija się aż do połączenia z Éomerem. Wkrótce połączone wojska Rohanu i Gondoru rozbiły wroga i zaczęły go spychać ku rzece. Batalia jednak trwała długo, aż do wieczora, bowiem większość oddziałów Saurona nie poddała się, tylko walczyła do ostatniego żołnierza. Jedynie garstce niedobitków udał się zbiec do Mordoru.

„Rycerze Dol Amrothu pędzili teraz przed sobą na wschód rozbite zastępy trollów, Wariagów i orków, którzy nie znoszą blasku słońca. Eomer ze swoimi jeźdźcami pomknął w stronę południa, a Nieprzyjaciel, znalazłszy się niejako między młotem a kowadłem, uciekał w popłochu. Bo już ze statków na nabrzeża Harlondu wysypywał się zbrojny oddział i jak burza parł na północ. W pierwszych szeregach biegli Legolas i Gimli z toporkiem w ręku, Dunedainowie, Strażnicy Północy, o krzepkich rękach, a za nimi dzielny lud z Lebennin i Lamedon i z innych lennych krajów południa. Prowadził ich wszystkich Aragorn, wznosząc w ręku Płomień Zachodu, Anduril, miecz ognisty, przekuty na nowo stary Narsil, nie mniej niż ongi groźny. Na czole Aragorna świeciła Gwiazda Elendila.
Sroga jeszcze czekała ich walka i wiele trudów, południowcy bowiem byli plemieniem bitnym i dzielnym, a rozpacz dodawała im męstwa, wojownicy zaś z krain wschodu przeszli dobrą szkołę wojenną w Mordorze i żaden z nich nie myślał się poddawać. Wszędzie więc na rozległym polu, na zgliszczach zagród i spichrzów, na pagórkach, pod murami skupiały się gromady nieprzyjaciół, gotowych walczyć do ostatka, i bitwa przeciągała się do wieczora.”

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Bitwa na Polach Pelennoru, niezwykle dramatyczna w przebiegu, ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Rohirrimów i Gondorczyków, którzy okupili je zapewne dużymi stratami. Ocalono jednak od upadku Minas Tirith, a także ziemie położone na zachód od tego miasta. Najpewniej bowiem, gdyby została zdobyta stolica Gondoru, armie Saurona łatwo zdobyłyby inne regiony. Była to największa bitwa całej Wojny o Pierścień, jak i największa batalia Trzeciej Ery, choć nie przesądziła o wyniku tego konfliktu.

Siły bitewne: w przypadku sił Gondoru w Minas Tirith jedyna dokładna informacja na temat ich wielkości, podana na kartach Władcy Pierścieni dotyczy oddziałów lenników z południa królestwa, które łącznie dysponowały nie więcej niż 3000 ludzi. Poszczególne kontyngenty liczyły: Forlonga z Lossarnach 200 toporników, Dervorina z doliny Ringló i Hirluina z Pinnath Gelin po 300 ludzi, Duinhira z doliny Morthondy 500 łuczników, z Ethir Anduin przyszło 100 rybaków, a z Dol Amrothu 700 piechurów. Reszta sił – jazda Imrahila, garstka górali z Lamedonu i oddział Golasgila z Anfalas – nie została dokładnie określona pod względem liczebności. K. W. Fonstad szacuje je odpowiednio na 500, 50 i 150 ludzi, zaś całość posiłków zamyka w liczbie około 2800 żołnierzy, J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 46-47 (księga piąta, rozdział 1 Minas Tirith).; K. W. Fonstad: Atlas Śródziemia. Warszawa: 2007, s. 151.
Zupełnie nieznana jest wielkość garnizonu Minas Tirith bez tych sił, przyjęto tu szacunkową liczbę 2000 żołnierzy podaną w: K. W. Fonstad: op.cit.. s. 151. Nie można również określić jak liczne były załogi Cair Andros, Rammas Echor czy Osgiliath, wiadomo jedynie, że do tej ostatniej placówki dołączył oddział Strażników Ithilien Faramira, w sile 200 – 300 żołnierzy, J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Dwie Wieże. Warszawa: 2002, s. 333 (księga czwarta, rozdział 5 Okno Zachodu).; J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 100 (księga piąta, rozdział 4 Oblężenie Gondoru). Z kolei R. Foster nie podaje żadnych szacunków na temat sił z Minas Tirith, Ithilien czy Osgiliath, jedynie oddziały z lenn ocenia na 3000 – 4000 ludzi, R. Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: 2003, s. 45 (hasło Bitwa na polach Pelennoru). Liczba Jeźdźców Rohanu jest trzykrotnie podana w powieści: w słowach króla Théodena, następnie w pieśni poświęconej wyprawie na odsiecz Gondorowi, oraz w wypowiedzi Ghân-buri-Ghâna, wodza Wosów, J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 84, 89 (księga piąta, rozdział 3 Przegląd sił Rohanu), 128 (księga piąta, rozdział 5 Droga Rohirrimów). Wedle innych zapisków Tolkiena było to największa armia Rohirrimów, która wyruszyła na wyprawę, od czasów Eorla, Cirion i Eorl. W: J.R.R. Tolkien: Niedokończone opowieści. Warszawa: 2005, s. 359, przyp. 36. Warto dodać, iż w przekładzie M. Skibniewskiej wkradł się błąd w słowach Ghâna o liczbie Rohirrimów – Was jest dziesięć i pięć razy po dwadzieścia dwusetek (czyli 60 000). Porównaj ten fragment z oryginałem: You have a score of scores counted ten times and five, J.R.R. Tolkien: The War of the Ring being the fifth book of The Lord of the Rings. London: 2001, s. 117. Ewentualnie patrz też: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. J. Łoziński. T. 3: Powrót
Jest to szacunek podany za: K. W. Fonstad: op.cit.. s. 151. Liczebność tego oddziału pozostaje nieznana, z tekstu powieści wynika jedynie, iż Szara Drużyna liczyła trzydziestu sześciu wojowników, a po zdobyciu floty Korsarzy dołączyło do niej sporo ludzi, J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 52, 62 (księga piąta, rozdział 2 Szara Drużyna), 189 (księga piąta, rozdział 9 Ostatnia narada).
Trudno także określić na ilu statkach ludzie Aragorna popłynęli na odsiecz Minas Tirith. W Pelargirze zdobyto pięćdziesiąt wielkich okrętów, możliwe jednak, że nie wszystkie zostały obsadzone i do Harlondu dotarło ich mniej, J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 188.
Także i w tym przypadku dokładna liczebność sił nie jest znana. Z powieści wynika jedynie, iż wojska Mordoru miała dziesięciokrotną przewagę nad obrońcami Osgiliath, a w trakcie bitwy na polach Pelennoru samych Haradrimów było trzykrotnie więcej niż Jeźdźców Rohanu (czyli 18 000), J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. T. 3: Powrót Króla. s. 108 (księga piąta, rozdział 4 Oblężenie Gondoru), 147 (księga 5, rozdział 6 Bitwa na polach Pelennoru).
Na 45 tysięcy wojska Saurona szacuje K. W. Fonstad, do liczby Południowców dodając czysto spekulatywne dane na temat reszty armii – 20 000 z samego Mordoru i 7000 z Rhûn oraz Khandu, K. W. Fonstad: op.cit.. s. 151. Natomiast R. Foster podaje, iż w bitwie uczestniczyło 30 000 Haradrimów, zaś jeśli chodzi o pozostałe siły Mordoru to poprzestaje na stwierdzeniu, iż składały się one z wielkiej liczby Easterlingów, Wariagów i orków, Foster: op.cit.. s 45.
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 24-01-2018 22:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Faktem jest, że wyliczenia sił stron są bardzo trudne. O ile wiemy, jakie posiłki dotarły do Minas Tirith przed oblężeniem, to już nie wiemy ile liczyła załoga twierdzy, zapewne nie była mała, bo i miasto choć wyludnione było duże, dlatego sądzę, że garnizon MInas Tirith wraz z oddziałami wycofanymi z Cair Andros i Osgiliath były nie mniejsze od oddziałów posiłkowych, a wiec liczyły ok. 3.000. Być może były nieco większe, bo trzeba liczyć zmobilizowanych do obrony mieszkańców. A Minas Tirith to ciągle było kilkudziesięciotysięczne miasto. Dlatego liczyłbym, ze wraz z posiłkami obrońcy miasta liczyli 7.000-9.000. Wiemy ilu było Rohirrimów - 6.000. Ile liczyły siły Aragorna? Wiemy, że siły z Lossarnach, które dotarły do Minas Tirith to 10% tego czego się spodziewano. W innych przypadkach było pewnie podobnie. Można wiec założyć, że na południu zostało do 20.000 zbrojnych, Aragorn nie miał czasu czekać na wszystkich, ale Pelargiru broniło wielu i było to drugie co do wielkości miasto królestwa. Można więc przyjąć, że Aragornowi udało się zebrać od 1/4 do 1/3 lokalnych sił, a wiec 5.000-6.000 ludzi. Czyli całość sił Gondoru i Rohanu w bitwie, to pewnie 18.000 - 21.000 ludzi. Druga strona to pewnie co najmniej trzy razy tyle czyli ok. 60.000.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 07-02-2018 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

16 marca Frodo i Sam za dnia dalej wędrują wzdłuż Morgai. Nie mogą iść na wschód, w stronę Orodruiny, którą widzą w oddali, bo drogę zagradzają obozy wojskowe, ze szczytu Morgai obserwują mobilizację sił Mordoru. Kryją się przed dwoma orkami. Z ich rozmowy dowiadują się, że Gollum dalej podążą tropem Pierścienia. Po zmroku hobbici wędrują ciągle na północ.
Ostatnia Narada Wodzów – Kapitanów Zachodu: Gandalfa, Aragorna, Éomera, Imrahila i synów Elronda na pobojowisku. Postanawiają wyruszyć na Mordor za dwa dni, by odwrócić uwagę Saurona od własnego kraju i ułatwić misję Frodowi. Gimli i Legolas spędzają czas u Merry’ego i Pippina w Domach Uzdrowień.

Cytat:
„Na tym skończyła się narada dowódców. Postanowiono wyruszyć w dwa dni później, w sile siedmiu tysięcy, jeżeli uda się tyle żołnierzy zebrać...”
„Zastanawiali się, jakim sposobem Władca tego królestwa utrzymuje i żywi swych niewolników oraz swoje armie. Bo miał armie wszędzie; gdziekolwiek zwrócili oczy, wzdłuż łańcucha Morgai i dalej na południu, dostrzegali obozy wojskowe, niektóre pod namiotami, inne zabudowane porządnie jak miasteczka. Jeden z największych mieli tuż u swoich stóp. O milę niespełna oddalony od ściany gór, podobny był do ogromnego gniazda owadów, przecięty regularnymi monotonnymi ulicami, przy których ciągnęły się szeregi bud i długich, niskich, brzydkich domów. Na polach wokół niego panował ożywiony ruch i krzątały się jakieś postacie; szeroka droga biegła stąd na południo-wschód ku głównemu gościńcowi, prowadzącemu do Morgulu, i ciągnęły po niej spiesznie liczne kolumny czarnych, drobnych w oddali figurek.”


Morgaipasmo górskie w Mordorze, oddzielone wąskim pasem od Ephel Duath, oraz leżące równolegle do nich. Były również niższe – zwano je również Wewnętrznym Murem Mordoru - patrz mapka niżej

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
17 marca Hobbici, po postoju za dnia, dalej wędrują nocą wzdłuż Morgai. Shagrat przynosi do Barad-dur płaszcz Froda, jego kolczugę i mieczyk, lecz mimo to zostaje stracony. Koniec Bitwy w Dale – połączone siły ludzi z Dale oraz krasnoludów z Lonely Mountain, po trzech dniach ciężkiej bitwy ulegają Easterlingami. Śmierć króla Branda i króla Dáina Żelaznej Stopy, ludzie i krasnoludowie wycofują się do Samotnej Góry za jej bramę - początek oblężenia Ereboru przez wroga.
Rohirrimowie, dowodzeni przez Elfhelma, rozbijają siły Mordoru, pozostałe w Anórien, które wcześniej blokowały gościniec.

WP Dodatek B napisał(a):
„Kiedy potężne armie oblegały Minas Tirith, inne wojska, złożone z sojuszników Saurona, od dawna już zagrażających królestwu króla Branda, przekroczyły rzekę Carnen i zepchnęły Branda z powrotem do Dale. Tam czekali z posiłkami Krasnoludowie z Ereboru i doszło do wielkiej bitwy u stóp Samotnej Góry. Trwała ona trzy dni; w końcu obaj królowie – Brand i Dáin Żelazna Stopa – polegli, a Easterlingowie zatryumfowali. Nie mogli jednak zdobyć bramy, a wielu krasnoludów i ludzi znalazło schronienie pod Ereborem i tam trwali oni przez cały czas oblężenia.
    Gdy nadeszła wieść o wielkich zwycięstwach na południu, panika ogarnęła północną armię Saurona. Oblężeni dokonali wypadu za bramę i rozbili zastępy nieprzyjaciela. Resztki Easterlingów uciekły na wschód i nigdy już nie napastowały Doliny Dale. Wtedy też Bard II, syn Barda, został królem Dale, a Thorin III Kamienny Hełm, syn Dáina, objął panowanie pod Samotną Górą. Wysłali oni swych posłów na koronację króla Elessara. Królestwa ich przetrwały długie wieki i zawsze żyły w przyjaźni z Gondorem. Należały do korony królów Gondoru i znajdowały się pod ich opieką „


Niżej Bitwy na Północy - 3 odparte ataki na Lórien, zwycięstwo Thranduila w Mirkwood oraz Bitwa pod Dale i Oblężenie Ereboru - by K. W. Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
18 marca Armie Gondoru i Rohanu wyruszają z Minas Tirith, rozbijają oddziały orków i ludzi służących Sauronowi i wypierają je z Anórien ( były to pozostałości części armii Saurona, którą wydzielił do zajęcia Cair Andros, a potem te siły blokowały postęp Rohirrimów na wschód, kiedy zdążali Wielkim Wschodnim Gościńcem na pomoc Gondorowi). Merry zostaje w Białym Mieście, podczas gdy Pippin z Legolasem, Gimlim i Beregondem, bierze udział w wyprawie. Armia dociera do Osgiliath i obozuje 5 mil za Anduiną. Dowództwo w Minas Tirith tymczasowo przejmuje Húrin of the Keys/Strażnik Kluczy. Frodo z Samem wędrują do świtu, potem odpoczywają. Sam znajduje źródło wody i zauważa Golluma. Po zmroku zbliżają się do przesmyku Isen - do Żelaznej Paszczy - Carach Angren i na drodze z twierdzy Durthang do Udûnu wpadają w ręce orków – włączeni jako dezerterzy do kolumny orków ostatkami sił biegną razem z nią.

Cytat:
„W dwa dni później ( od narady , czyli 16-tego – przypis mój) armia gotowa do wymarszu zebrała się na polach Pelennoru. Banda ludzi i orków służących Sauronowi posunęła się z Anorien ku grodowi, lecz zaatakowana i rozbita przez Rohirrimów pierzchła niemal bez walki w stronę Cair Andros.” „O pięć mil za Osgiliath rozbito obóz kończąc marsz dzienny. Jeźdźcy wszakże pocwałowali dalej, by przed wieczorem stanąć u Rozstaja Dróg.”


Wędrówka Frodo i Sama od Shire (do Wodospadów Rauros z Drużyną potem we dwoje) wg Lotrproject

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.Wyżej w powiększeniu trasa wędrówki Frodo i Sama od Rauros do Mount Doom/Orodruiny wg Lotrproject

19 marca Armia Dowódców Zachodu dociera do Rozstaju Dróg. Oddział Strażników Ithilien zostaje tam, by strzec traktu. Straż przednia z Aragornem i Gandalfem wjeżdża do Doliny Morgul, burzy most wiodący do Minas Morgul i wycofuje się.
Frodo i Sam maszerują w kolumnie orków. Rankiem przy Carach Angren spotykają się różne kolumny żołnierzy Saurona, kierowane w stronę Czarnej Bramy, by odeprzeć atak Armii Zachodu. Korzystając z zamieszania hobbici uciekają. Kryją się i odpoczywają, po czym ruszają w dalszą drogę, wpierw bezdrożami a potem wzdłuż drogi do Barad-dûr.
W Domach Uzdrowień Éowina po raz pierwszy spotyka się z Faramirem. Następnie syn Denethora rozmawia z Merrym o losach księżniczki.

Niżej Płaskowyż Gorgoroth, Udûn, Carach Angren, Orodruina i Barad-dûr - mapka z glyphweb

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
20 marca Armia Zachodu, poprzedzana przez zwiadowców maszeruje przez Północne Ithilien.
Frodo i Sam kontynuują marsz wzdłuż drogi orków na płaskowyżu Gorgoroth. Sam znajduje wodę i napełnia manierkę.
Faramir i Éowina przechadzają się po ogrodach Domów Uzdrowień. Spędzają tak wspólnie czas w każdy następny dzień.

Cytat:
„Dawno wyczerpaliby skromne zapasy, gdyby nie ośmielili się pójść drogą orków. Przy niej bowiem w dość znacznych odstępach były zbiorniki, przygotowane dla wojska na wypadek spiesznego marszu przez bezwodne pustkowia. W jednym z nich Sam zaczerpnął trochę wody, zatęchłej, zmąconej, ale bądź co bądź zdatnej do użycia w ostatniej potrzebie. Zdarzyło się to jednak przed dwoma dniami.”-( opisywane wieczorem – w Najstraszniejszy Wieczór , czyli 22.03).


Cytat:
„Następnego dnia, trzeciego od wyruszenia z Minas Tirith, armia rozpoczęła marsz gościńcem na północ. Tą drogą było od Rozstaja do Morannonu około stu mil, nikt też nie mógł przewidzieć, co ich czeka, zanim do celu dotrą....


21 marca Armia Zachodu zdąża na północ, Przednia Straż toczy zwycięską potyczkę z oddziałem orków i Easterlingów, od wieczora każdy krok Armii jest śledzony przez latające wysoko uskrzydlone Nazgûle, które tym samym są odciągnięte od przepatrywania Mordoru i płaskowyżu Gorgoroth po którym wędrują Frodo i Sam.

Cytat:
„Pod koniec drugiego dnia od wymarszu z Rozstaja Dróg (tj. od 19 marca – dopisek mój) po raz pierwszy nadarzyła się sposobność do starcia z Nieprzyjacielem. Silny oddział orków i ludzi z dalekich wschodnich krajów spróbował wciągnąć przednią straż w zasadzkę. Stało się to w tym samym miejscu, gdzie Faramir zaskoczył kiedyś wojska Haradu; droga tu wcinała się głęboko pomiędzy wysunięte ramiona górskiego łańcucha. Lecz zwiadowcy, doświadczeni żołnierze z Henneth Annûn prowadzeni przez Mablunga, w porę ostrzegli o niebezpieczeństwie, a zasadzka zmieniła się w pułapkę dla orków. Jeźdźcy bowiem ominęli to miejsce szerokim łukiem od zachodu i natarli z flanki na nieprzyjaciół kładąc większość trupem, a niedobitków przepędzając ku wschodowi i górom. Zwycięstwo to niezbyt jednak podniosło na duchu dowódców. - To był podstęp - rzekł Aragorn - który miał na celu, jak przypuszczam, omamienie nas rzekomą słabością przeciwnika, nie zaś poważne przeszkodzenie nam w marszu.”


Cytat:
„Od tego wieczora pojawiały się Nazgûle i śledziły wszystkie ruchy armii. Latały wciąż wysoko, niedostrzegalne dla oczu słabszych niż oczy elfa Legolasa, lecz ludzie poznawali ich obecność po gęstnieniu cieni i zamgleniu słońca, a chociaż Upiory Pierścienia nie zniżały się nad wojskiem i milczały, nie trwożąc ludzi krzykiem, siały strach, z którego trudno było się otrząsnąć.”


22 marca Najstraszniejszy wieczór Frodo i Sama. Frodo i Samwise podejmują decyzję zejścia z drogi w Mordorze na płaskowyżu Gorgoroth by kierować się wprost na południe w kierunku Góry Przeznaczenia.
Trzeci odparty atak na Lórien.
Dalszy ciąg marszu Armii Zachodu.


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 10-02-2018 15:36, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 08-02-2018 19:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zawsze żałowałem, ze nie wiemy więcej o wydarzeniach na północy. One zaś pokazują "globalny" charakter konfliktu. W każdym razie Aragornie7 gratulacje. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 10-02-2018 15:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadza się, ze to był konflikt globalny, po części może nie tyle zaplanowany tylko wynikający z wielu działań wcześniejszych Saurona i jego popleczników i sprzymierzeńców. Również na zasadzie "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem", czyli różne siły wykorzystywały, lub chciały wykorzystać swoje szansy w obliczu koncentracji sił wojsk sprzymierzonych w rejonie Minas Tirith i zaprzestania w tym okresie działalności Strażników itd.

Kolejny przykład, ze również w miarę spokojnych miejscach - jak no. Shire też wcale nie było spokoju, o czym będzie później w chronologii.

Niewiele więcej wiemy o zdarzeniach na północy i... zachodzie, ale postaram się to co wiemy zamieścić.

Edytowałem wcześniejszy wpis - nowe daty w http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141084#141084
Powrót do góry
 
 
LordRo
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 11 Lut 2017
Wpisy: 25Wysłany: 10-02-2018 17:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Król elfów złożył na grobie Orkrista, miecz przez elfy ongi wykuty, a odebrany Thorinowi, gdy był więźniem w lesie. Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
(cytat z Hobbita)

Chyba więc można dodać, że w ataku na Erebor wraz z Easterlingami najprawdopodobniej brali udział orkowie.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 10-02-2018 17:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
Król elfów złożył na grobie Orkrista, miecz przez elfy ongi wykuty, a odebrany Thorinowi, gdy był więźniem w lesie. Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
(cytat z Hobbita)

Chyba więc można dodać, że w ataku na Erebor wraz z Easterlingami najprawdopodobniej brali udział orkowie.


Prawdę mówiąc dodawać nie ma za bardzo co, bo ten atak to była zupełnie inna Bitwa, niż to co podajesz i cytujesz z Hobbita, bo jak wiadomo Hobbit opisuje tu rok 2941 a konkretniej Bitwę 5 Armii, po której to był pochówek Thorina z Orcristem i w bitwie tej brali udział Orkowie/Gobliny, a nie brali Easterlingowie.
Opis w chronologii jest tu - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140170#140170
Powrót do góry
 
 
LordRo
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 11 Lut 2017
Wpisy: 25Wysłany: 10-02-2018 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
LordRo napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
Król elfów złożył na grobie Orkrista, miecz przez elfy ongi wykuty, a odebrany Thorinowi, gdy był więźniem w lesie. Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
(cytat z Hobbita)

Chyba więc można dodać, że w ataku na Erebor wraz z Easterlingami najprawdopodobniej brali udział orkowie.


Prawdę mówiąc dodawać nie ma za bardzo co, bo ten atak to była zupełnie inna Bitwa, niż to co podajesz i cytujesz z Hobbita, bo jak wiadomo Hobbit opisuje tu rok 2941 a konkretniej Bitwę 5 Armii, po której to był pochówek Thorina z Orcristem i w bitwie tej brali udział Orkowie/Gobliny, a nie brali Easterlingowie.
Opis w chronologii jest tu - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140170#140170

Chyba źle mnie zrozumiałeś chodzi mi dokładnie o ten fragment
Cytat:
Pieśń mówi, że Orkrist rozbłyskiwał w ciemnościach, ilekroć do Góry zbliżał się wróg, tak że nikt odtąd twierdzy krasnoludów nie mógł zaskoczyć znienacka.
Czyli, że za każdym razem po Bitwie Pięciu Armii, gdy Erebor był zagrożony miecz świecił. Easterlingowie sami w sobie raczej nie sprawiali by miecz świecił, więc zapewne byli z nimi (choćby nieliczni) orkowie.
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 35, 36, 37  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 31 z 37)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.