Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To bardzo długa historia. Gdybym chciał opowiedzieć ci wszystko, siedzielibyśmy tutaj dopóty, póki wiosna nie zamieniłaby się w zimę." Gandalf do Froda, Władca Pierścieni


Temat: Chronologia Ardy (Strona 29 z 36)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 34, 35, 36  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 10-12-2017 14:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejne dni i opisy dodatkowe dodane wyżej - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140905#140905.
Kolejna edycja postu j.w. - dodana mapka z Atlasu Karen Wynn Fonstad
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 14-12-2017 01:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Edytowałem http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140905#140905. dodając mapkę od Karen Wynn Fonstad oraz...

Jeszcze znalazłem małe uzupełnienie do http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140416#140416

ok. 1 października 3017 wysłannicy Saurona pojawiają się w królestwie krasnoludów, w Ereborze u Dáina II i królestwie Branda w Dale. Chcą wiadomości na temat hobbitów, a zwłaszcza „złodzieja małego pierścionka” , obiecują przyjaźń Saurona i nawet trzy pierścienie dla krasnoludów, jeśli tylko znajdą złodzieja i odbiorą mu ten mały pierścionek i przekażą Sauronowi. Jeśli zaś odmówią to „będzie źle”.

FOTR, Narada u Elronda, 25.10.3018 napisał(a):
„Przed rokiem mniej więcej przybył do Daina wysłannik, ale nie z Morii. Z Mordoru. Przybył konno, nocą, wywołał Daina do bramy. Oznajmił mu, że Sauron Wielki pragnie naszej przyjaźni. Ofiarowuje w zamian pierścienie, takie jakie ongi rozdawał. I zapytuje, co nam wiadomo o hobbitach, co to za plemię i gdzie mieszka. „Albowiem Sauron wie – rzekł poseł – że niegdyś znaliście dobrze pewnego hobbita”.
To nas bardzo zaniepokoiło i nic na to nie odpowiedzieliśmy. Wtedy tamten ściszył swój dziki głos i byłby go pewnie osłodził, gdyby to było możliwe. „Sauron pragnie otrzymać od was drobny zadatek na poczet przyjaźni – rzekł – prosi mianowicie, żebyście odszukali złodzieja – tak się wyraził – i odebrali mu, po dobroci albo przemocą, pewien mały pierścionek, najmniejszy z pierścieni, niegdyś przez niego skradziony. Znajdźcie ten pierścień, a zwrócę wam trzy inne, te, które dawniej były w posiadaniu krasnoludzkich władców, i królestwo w Morii będzie wasze na wieki. Znajdźcie bodaj ślad złodzieja, dowiedzcie się, czy żyje jeszcze i gdzie przebywa, a zdobędziecie hojną nagrodę i trwałą przyjaźń Wielkiego Władcy. Jeżeli odmówicie, może być z wami źle. Czy odmawiacie?” Skończył i syk dobył mu się z piersi jak z gniazda żmij, a wszyscy stojący w pobliżu zadrżeli” „Dwakroć poseł wracał i dwakroć odjeżdżał z niczym. Po raz trzeci i ostatni – jak zapowiedział – zjawi się wkrótce, nim ten rok upłynie.”
„Odkryliśmy, że poseł odwiedził również króla Branda w Dali i że Brand się przeląkł. Boimy się, czy nie ustąpi. Już się zanosi na wojnę u jego wschodnich granic. Jeżeli nie damy odpowiedzi, Nieprzyjaciel może podburzyć uległych sobie ludzi do napaści na króla Branda, a także na Daina.”
Powrót do góry
 
 
Ominous
Ogarniacz nieogarniających


Dołączył(a): 02 Cze 2007
Wpisy: 536
Skąd: Hamburg


Wysłany: 14-12-2017 02:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mały wtręt na szybko:

Czemu opisujesz wysłanników z Mordoru w liczbie mnogiej skroco cytowany fragment kilkakrotnie wskazuje na liczbę pojedynczą? Język

Balrog tkwi w szczegółach Balrog

_________________
Aiglos
<I'm not good, I'm not nice, I'm just right.>

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 14-12-2017 08:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):

Balrog tkwi w szczegółach Balrog

Ja z Balrogami skończyłem wściekły ostatniego usiekł Gandalf w mojej chronologii Język

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Mały wtręt na szybko:

Czemu opisujesz wysłanników z Mordoru w liczbie mnogiej skroco cytowany fragment kilkakrotnie wskazuje na liczbę pojedynczą? Język


Bo na szybko Elfik sprawdziłem też oryginał a tam stoi:

Cytat:
‘Heavy have the hearts ofour chieftains been since that night. We needed not the fell voice ofthe messenger to warn us that his words held both menace and deceit; for we knew already that the power that has re-entered Mordor has not changed, and ever it betrayed us ofold.
Twice the messenger has returned, and has gone unanswered. The third ...
Shadow grows and draws nearer. We discover that messengers have come also to King Brand in Dale, and that he is afraid. We fear that he may yield. Already war is gathering on his eastern borders. Ifwe make no answer, the Enemy may move Men ofhis rule to assail King Brand, and Dáin also.’


czyli polskie tłumaczenie nie jest dokładne - następna korzyść z chronologii Elfik
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 17-12-2017 22:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Około 18 stycznia posłańcy z Morii docierają do Isengardu. Po otrzymaniu od nich wieści, Saruman wysyła na północ zwiadowców pod wodzą Uglúka, chcąc być pewnym uzyskanych wiadomości. Tego samego dnia z Mordoru zostaje wysłany na misję Grishnákh.

Około 22 stycznia zwiadowcy Sarumana docierają do Morii. Zabierają ze sobą grupę tamtejszych orków i ruszają w stronę Lórien. Nie mogąc spenetrować królestwa elfów, czają się na jego granicach i obserwują ujście Celebrantu do Anduiny.

23 styczeń Gandalf dalej walczy z Balrogiem. W ślad za przeciwnikiem, po Nieskończonych Schodach, wchodzi na szczyt góry Celebdil/Zirak-zigil. Początek Bitwy na Szczycie trwającej dwa dni i dwie noce - ostatecznego epizodu starcia Gandalfa z Balrogiem.

Około 24 stycznia Isengardczycy chwytają Golluma. Torturowany, wyznaje im, iż Gandalfowi towarzyszyli hobbici z Shire, lecz później ucieka oprawcom. Uglúk wysyła pozyskane informacje do Isengardu.

25 styczeń Gandalf pokonuje Balroga i strąca go z góry, lecz sam też ginie. Ciało czarodzieja zostaje na Celebdilu/Zirak-zigil, a jego duch wędruje poza myślą i czasem.

Około 26 stycznia
Grishnákh przeprawia się na zachodni brzeg Anduiny. Przechwytuje posłańców Uglúka i zapoznaje się z ich wieściami. Powraca na drugi brzeg, w pobliżu Sarn Gebir nawiązuje kontakt z jednym z Nazgûli i czeka na dalsze rozkazy.

Około 30 stycznia Saruman, po otrzymaniu wieści, decyduje się na podjęcie własnej akcji. Wysyła Uglúkowi silny oddział Uruków z rozkazem ujęcia hobbitów żywcem i dostarczenia ich do Isengardu.

Niżej mapa z LOTR by J.R.R. Tolkien, przerysowana przez Dona Hitchcocka, trasa podróży Drużyny Pierścienia – moja na czerwono: z Rivendell do Bramy Czerwonego Rogu, odwrót do Zachodniej Bramy Morii i wejście do niej, wędrówka przez Morię, wzdłuż Celebrantu do Lothlorien i po opuszczeniu Lorien spływ Anduiną.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Około 2 lutego Grishnákh otrzymuje z Mordoru wsparcie zastępu orków i rozkazy nakazujące współpracę z Uglúkiem z Isengardu.

Około 6 lutego oddział Uglúka wkracza na ziemie północnego Rohanu.

Około 10 lutego Grishnákh i Uglúk nawiązują kontakt, w pobliżu Sarn Gebir. Jednak oddział Rohirrimów naciska Isengardczyków, którzy wycofują się między wzgórza Emyn Muil, zostawiając zachodni brzeg Wielkiej Rzeki niestrzeżonym. Grishnákh nadal pilnuje wschodniego brzegu, pozostając w pobliżu progów skalnych.

14 luty Gandalf zostaje przywrócony do życia jako Gandalf Biały/Olorin i leży w letargu na szczycie Celebdilu/Zirak-zigil. W czasie pobytu w Lórien Frodo i Sam wspinają się na Cerin Amroth.

Cerin Amroth (Wzgórze Amrotha) – wzgórze w Lothlórien, na którym znajdował się kiedyś dom króla Amrotha. Kopiec ten został usypany przez elfów prawdopodobnie na początku drugiego tysiąclecia III ery, a gdy pojawił się cień w Mirkwood, na wielkim drzewie rosnącym na jego szczycie, król Amroth zbudował olbrzymi talan, będący jego domem i jednocześnie punktem obserwacyjnym, z którego widoczne było Dol Guldur. Inspiracją dla Amrotha był nadrzewny dom jego ukochanej, Nimrodel. Była to stolica Lórien, aż do czasu śmierci Amrotha. Później, po objęciu rządów przez Celeborna i Galadrielę, Celeborn wybudował jeszcze wyżej położony talan w Caras Galadon. W 2980 TE Aragorn i Arwena na Cerin Amroth przyrzekli sobie wierność, Aragorn nazwał to miejsce sercem królestwa elfów. Po odejściu Drużyny Aragorn nigdy już tam nie wrócił, a Arwena, po śmierci Aragorna, postanowiła tam umrzeć. W 3019 w czasach, gdy Drużyna Pierścienia przybyła do Lothlórien, nie było już tam domu, lecz pozostały po nim białe platformy, na które wspięli się Frodo Baggins i Samwise Gamgee. Mieli dziwne uczucie ponadczasowości, a Sam powiedział: Czuję się, jakbym był w pieśni. Wzgórze Cerin Amroth stanowiło jedną z nielicznych wyżyn w płaskim kraju, jakim był Lothlórien. Pokryty był niewiędnącą, niezwykle zieloną trawą, porośniętą kwiatami elanor i niphredil. Szczyt otaczały dwa pierścienie drzew: zewnętrzny z białych i bezlistnych, wewnętrzny z olbrzymich mallornów.

15 luty wieczorem Frodo z Samem spotykają Galadrielę i spoglądają w jej zwierciadło, które pokazuje im wydarzenia z przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Na koniec wizji Baggins widzi Oko Saurona. Rozmawia z Galadrielą, jak się okazuje powiernikiem Nenyi, jednego z Trzech Pierścieni Władzy, i ofiarowuje jej Jedyny Pierścień. Galadriela odrzuca jednak pokusę i odmawia przyjęcia klejnotu. Późnym wieczorem wszyscy członkowie Drużyny Pierścienia spotykają się z Celebornem i Galadrielą, rozmawiają z nimi o dalszej trasie swojej podróży. Celeborn obiecuje użyczyć im łodzi, by mogli popłynąć Anduiną.
Po spotkaniu Wędrowcy toczą naradę we własnym gronie. Nie podejmują jednak ostatecznej decyzji, czy ruszyć od razu do Mordoru czy może do Gondoru, za czym opowiada się Boromir, namawiając do tego resztę kompanii.

16 luty Drużyna Pierścienia opuszcza Lórien na łodziach. Gollum obserwuje odjazd Drużyny z ukrycia na zachodnim brzegu Anduiny. Drużyna opuszcza Caras Galadhon i udaje się do pobliskiej przystani. Tam elfowie ofiarowują na dalszą drogę podróżnikom zapas lembasów, płaszcze i łodzie.
Wędrowcy płyną Celebrantem, lecz spotykają raz jeszcze Celeborna i Galadrielę. Zatrzymują się i na brzegu spożywają z nimi posiłek. Na pożegnanie każdy z Wędrowców otrzymuje od władców Lórien dar: Aragorn ozdobną pochwę na miecz oraz kamień Elessar, Boromir pas ze złota, Legolas łuk, Merry i Pippin srebrne pasy, Sam skrzyneczkę z ziemią z ogrodu Galadrieli, Gimli jej trzy włosy, a Frodo flakonik ze światłem Eärendila. Drużyna rusza w dalszą drogę. Opuszcza Lothlórien płynąc Celebrantem, a potem Anduiną. Gollum obserwuje odjazd kompanii i zaczyna ją śledzić, płynąc na kłodzie. Przez następne kilka dni Wędrowcy żeglują za dnia, a nocami zatrzymują się na postojach.

17 luty Drużyna dalej płynie Wielką Rzeką. Gwaihir odnajduje Gandalfa na szczycie Celebdilu i zabiera do Lothlórien. Gandalf wysyła Orła by przepatrzył okolice Anduiny i zebrał wiadomości.

Gwaihir - był władcą Orłów pod koniec Trzeciej Ery. Pojawia się tak we Władcy Pierścieni, jak i – choć nie wymieniony z imienia – w Hobbicie.
Żyjący wraz ze swymi poddanymi w północnej części Gór Mglistych Gwaihir – potomek Thorondora miał bystry wzrok i był najszybszym spośród Wielkich Orłów Śródziemia swoich czasów. Wystarczająco potężny, by przewieźć na swym grzbiecie człowieka był, tak jak i reszta orłów, istotą rozumną, zdolną do mowy.
Przyjaźnił się z Gandalfem od czasu, gdy ten uleczył jego zatrutą ranę. W 2941 roku Trzeciej Ery uratował Gandalfa i kompanię Thorina przed orkami. Poprowadził też orły do Bitwy Pięciu Armii, w jakiś czas po której został Królem Wszystkich Ptaków. Wiosną 3018 roku TE Gandalf poprosił Radagasta, by przyjazne mu ptaki szpiegowały ruchy Saurona, służąc jako zwiadowcy i posłańcy. Gdy doszła ich wieść o ucieczce Golluma z elfiej niewoli w Mrocznej Puszczy, Gwaihir zaniósł ją – na prośbę Radagasta – do Isengardu. Tam wypatrzył Gandalfa, uwięzionego przez Sarumana na szczycie Orthanku, i zabrał go do Rohanu. W 3019 roku TE poszukiwał czarodzieja na prośbę Galadrieli – odnalazł go na szczycie Celebdilu, wyczerpanego po zwycięskiej walce z Balrogiem, i poleciał z nim do Lothlórien. Obserwował też dolinę Anduiny, dostarczając informacji o losach Drużyny Pierścienia. Wziął wreszcie udział w bitwie pod Morannonem, po której uratował Froda i Sama ze stoków Orodruiny. Jego imię znaczy w sindarinie Pan Wiatrów


18 luty
Drużyna zaczyna płynąć Anduiną wzdłuż Brunatnych Pól. Gollum cały czas podąża jej śladem. Drużyna płynie na południe Anduiną.

19 luty ciąg dalszy rejsu Wędrowców. Przed świtem Sam zauważa Golluma.

20 luty Drużyna kontynuuje żeglugę. Nocą Frodo zauważa przy obozowisku Golluma. Stwór nie daje się złapać i ucieka. Gandalf Biały opuszcza Lothlórien. Niesiony przez Gwaihira, zmierza na południe.

21 luty Drużyna nocą podejmuje dalszą żeglugę Anduiną. Na postoje zatrzymuje się odtąd za dnia.

22 luty
ciąg dalszy rejsu, Drużyna zostawia za sobą Brunatne Pola i zaczyna płynąć między wzgórzami Emyn Muil. Sam zauważa Golluma, który podąża za łódkami Drużyny wiosłując na kłodzie i mówi o tym Frodo. Zwiadowcy Grishnákha donoszą o zbliżaniu się Wędrowców. Wezwany zostaje Nazgûl, jednak zgodnie z rozkazami Saurona, nie może on jeszcze przekroczyć linii Anduiny. W nocy 22-giego Cienistogrzywy wraca do Edoras, Gandalf zabrał go ze sobą we wrześniu 3018. Rumak nikomu nie daje zbliżyć się do siebie.

23 luty po zachodzie słońca Drużyna podejmuje dalszą żeglugę. Niespodziewanie szybko, z racji silnego prądu rzeki dociera do Sarn Gebir, gdzie nocą orkowie z Mordoru atakują łodzie Drużyny ze wschodniego brzegu, Drużynie udaje się zawrócić łodzie i dobić do zachodniego brzegu rzeki. Legolas strzałą z łuku podarowanego od Galadrieli, zabija skrzydlatą bestię Nazgûla, który uczestniczył w zasadzce. Orkowie są zaniepokojeni tym zdarzeniem, lecz Grishnákh przeprawia się z nimi na drugi brzeg. Pospiesznie rusza w kierunku południowym, przekonany, że Wędrowcy zmierzają do Minas Tirith. Gollum nie mogąc płynąć dalej, zaczyna wędrować pieszo wschodnim brzegiem.

Sarn Gebir
- były to progi rzeczne na Anduinie, położone na północ od Argonath. Ciągnęły się na odległość około jednej mili. Było to bardzo niebezpieczne miejsce, najeżone skałami, dlatego żadna łódź nie była w stanie przebyć progów. Gondorczycy zbudowali na zachodnim brzegu Anduiny ścieżkę holowniczą, omijającą Sarn Gebir

ok. 23 lutego Szara Drużyna – Drużyna Dúnedainów - 30 Strażników Północy pod dowództwem Halbarada, krewniaka Aragorna (otrzymał on tajemniczą wiadomość, prawdopodobnie od Galadrieli, by iść na pomoc Aragornowi) oraz synów Elronda: Elladana i Elrohira wyrusza z Eriadoru na południe ku Rohanowi, wioząc dla Aragorna królewski sztandar uszyty przez Arwenę i radę by udał się na Ścieżkę Umarłych.


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 23-12-2017 14:13, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 19-12-2017 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dochodzi kilka kolejnych dni wyżej.
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5879
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 19-12-2017 23:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

25 styczeń Gandalf pokonuje Balroga i strąca go z góry, lecz sam też ginie. Ciało czarodzieja zostaje na Celebdilu/Zirak-zigil, a jego duch wędruje poza myślą i czasem, ale nie opuszcza Śródziemia.

Jeżeli poza czasem to nie tylko opuszcza Śródziemie, ale wręcz Eę.

Arda i cały stworzony świat istnieją w czasie. Wszyscy włącznie z Valarami czasowi podlegają. Tylko Eru i towarzyszący mu Ainurowie istnieją poza czasem. I to jest warte zastanowienia. Bo czy w takim razie Valarowie przywracają Gandalfa do bytu, czy może czyni to Eru?

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 23-12-2017 14:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejne opisane dni i inne opisy - dodano do http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140936#140936
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 34, 35, 36  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 29 z 36)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.