Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Copernicon 2017 (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 03-10-2017 20:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Druga prelekcja Joanny Koko0t była nawet lepsza - Władca Pierścieni i technika przeplatanki. Po pierwsze dostaliśmy syntetyczny wykład rozwoju form narracyjnych. Przy okazji dowiedziałem się, kiedy zaczęliśmy czytać po cichu w XII wieku. A potem zobaczyliśmy jak twórczo Tolkien rozwinął technikę przeplatanki w WP, także właściwie stała się ona formą POV. Przy okazji prelegentka pokazała, jak różnie widzimy świat w zależności z kim podróżujemy. To co dla jednych było ważne, dla drugich jest nieistotnym epizodem w tle. Bohaterowie nadają odmienny od rzeczywistego sens wydarzeniom, których kontekstu nie znają. Itp i itd.
Było to bardzo ożywcze i skłoniło by raz jeszcze przeczytać WP. Co więcej pokazuje jak drobiazgowo Tolkien musiał korelować wydarzenia.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 10-10-2017 16:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Może nikt wprost takiej tezy nie stawia, ale ewidentny spadek liczby dyskusji merytorycznych na forach może stwarzać wrażenie, że nie ma o czym rozmawiać
Pytanie czy to nie jest kwestia kryzysy for internetowych jako takich. Nasze i tak trzyma się całkiem dobrze moim zdaniem. Uśmiech
Cytat:
I nawet jeżeli pewne tematy były już omawiane, to może warto do nich wracać.
A to na pewno, zawsze można spojrzeć na to z innej perspektywy, porównać z nowszą literaturą etc. Albo choćby odkopać temat, żeby innym też się wyświetlił i przeczytali. Jestem rozwalony

Kamila - bardzo dobrze, że pokazałaś jak ten problem wygląda w praktyce od strony organizacyjnej. Uśmiech Myślę, że moja opinia była trochę zbyt bezlitosna i nieco czepliwa wobec organizatorów za to, że funkcjonują w rzeczywistym świecie a nie idealnym. Jestem rozwalony Niestety realiów, które opisałaś raczej zmienić się nie da, bo ani konwenty nie zaczną nagle być bogatsze, ani organizatorzy mieć więcej czasu.

Swoją drogą, bo to zabrzmiało chyba dość ostro z mojej, strony, obecność pozostałych prelekcji opisywanych przez M.L.a pokazuje, że akurat orgowie tego konwentu ściągnęli całkiem dobry zestaw prelegentów, a że w beczce miodu była kropla dziegciu... jako człowiek, który organizował konferencje nie mogę rzucić kamieniem, bo wiem jak to jest, kiedy masz naprawdę świetny skład prelegentów, ale zajmują oni łącznie połowę zaplanowanego na wydarzenie czasu. Jestem rozwalony

Cytat:
Bo tak, spora część osób, które przyjdą na tolkienowską prelekcję (szczególnie w bloku popkulturalnym, jeśli ktoś kieruje się blokami, nie "co jest ciekawego w programie o tej godzinie"), zapoznało się w wersji filmowej i może nawet książkowej z Władcą i Hobbitem - podjarali się albo uznali, że ten temat będzie ciekawszy niż cośtam w Warhammerze - ale mogą nawet nie wiedzieć, że tam był jeszcze jakiś Silmarillion
To w sumie tym bardziej potwierdza to, że M.L. ma pełną rację w kontekście potrzeby mówienia i pisania o Tolkienie. Bo zapotrzebowanie ewidentnie jest.

Cytat:
Przy okazji dowiedziałem się, kiedy zaczęliśmy czytać po cichu w XII wieku.
Możesz rozwinąć? Bo wydawało mi się, że czytanie po cichu pojawiło się już pod koniec starożytności, miał tak czynić św. Ambroży.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 15-10-2017 15:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

leszli napisał(a) (zobacz wpis):

Możesz rozwinąć? Bo wydawało mi się, że czytanie po cichu pojawiło się już pod koniec starożytności, miał tak czynić św. Ambroży.

Nie za bardzo, gdyż nie wszystko dokładnie pamiętam. Ale coś wspominała o XII wieku. Być może się pomyliła, albo dwukrotnie wymyślono ciche czytanie.
Dla jej przekazu ważne było, jak ciche czytanie wpłynęło na kształt utworu. Do tego momentu tekst pisany był właściwie tekstem zapisanym, formalnie tym samym co tekst mówiony, deklamowany, śpiewany, tyle że zapisanym dla utrwalenia. W efekcie utwory literackie były z natury interaktywne, gdyż skald, śpiewak, deklamator, poeta, za każdym razem tworzył/odtwarzał utwór od nowa, w interakcji ze słuchaczami.
W momencie przejścia na ciche czytanie zmieniła się relacja między autorem i odbiorcą. Stała się ona z jednej strony bardziej odległa z drugiej bardziej osobista, przynajmniej dla odbiorcy. W efekcie i literatura musiała zmienić charakter.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Copernicon 2017 (Strona 2 z 2)

Skocz do: