Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Jakie wybrać aktualnie wydania twórczości Tolkiena? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gomlin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 25-09-2017 17:31    Temat wpisu: Jakie wybrać aktualnie wydania twórczości Tolkiena? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam,
Korzystałem z wyszukajki ale takiego tematu chyba nie było.
Otóż posiadam w swojej kolekcji WP i Hobbita - jednak wersje jakie kupiłem teraz mi nie odpowiadają zbytnio. Są jakby to nazwać...ubogie.
Wersje jakie posiadam to:

Oczywiście okładki miękkie.
Wiem wiem, książki nie ocenia się po okładce ale uważam, że twórczość Tolkienowska zasługuje u mnie na półce na porządniejsze wydania Z przymrużeniem oka

Teraz pytanie - obecnie jest masa różnych wydać (nie chodzi mi o przekłady ) Że ciężko jest się zdecydować. Choćby WP - a to 3 tomy, a to jednotomowe..
Swoją drogą są pewne wydania już dawno niedostępne w księgarniach i trzeba by było zapolować na używki - ale jeśli warto - to dlaczego nie?
Na czym mi zależy ? Okładka okładką - chociaż mile widziane wszelkie uwagi, opinie na temat konkretnej okładki - ale chodzi mi też o swego rodzaju "dodatki"
Np czy są dostępne jakieś mapki śródziemia, dodatkowe opisy, spisy, przypisy - ogółem wszelkiej maści dodatki poza samą historią. Dobre, klimatyczne ilustracje też są brane pod uwagę Z przymrużeniem oka

Moje pytanie dotyczy nie tylko WP i Hobbita ale też:
- Niedokończonych i zapomnianych opowieści
-Dzieci Hurina
- Silmarillion ( z tym, że tu nie wiem czy wybierać któreś z wydań czy czekać może na nowe co ma wyjść w listopadzie ? )

Dzięki za odp i pozdrawiam
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ostatnio zmieniony przez Gomlin dnia 28-09-2017 12:09, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 25-09-2017 20:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tego co mi wiadomo to każde wydanie Władcy, pomijając oczywiście kwestię tego czyj jest przekład, treściowo jest zasadniczo takie same, jeśli chodzi o zestaw map, dodatków etc., oparte po prostu na tym co jest w wydaniu angielskim.

Co do Hobbita to możesz sięgnąć po wydanie szersze od standardowego, czyli ze wstępem i komentarzami D.A. Andersona (wyd. pol. J.R.R. Tolkien, Hobbit z objaśnieniami, tł. A. Polkowski i A. Sylwanowicz, wyd. Bukowy Las, 2012).

Co do Silma to http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140701#140701 i wszystko jasne. Z przymrużeniem oka

Nic mi nie wiadomo tym, by był jakiś szczególny wybór poza formatem i grubością okładki w kontekście Niedokończonych Opowieści oraz Dzieci. Zaginione ciesz się, jeśli w ogóle kupisz za kwotę poniżej średniej pensji. Jestem rozwalony
Powrót do góry

Gomlin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 26-09-2017 20:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystkie takie same, nawet z różnych wydawnictw...? Heh to tego nie wiedziałem Z przymrużeniem oka
Na aukcji wynalazłem taką wersję

Ktoś posiada i się dobrze wypowie? Czy dobre wydanie, jakość wykonania itp?
Dzięki za pomoc Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Tahlin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 26-09-2017 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Amber jakościowo ma ogólnie ładnie wydane książki, ilustrowane. Pod spodem pod obwolutami są czarne, jednolite okładki, biały papier.
Całości w tłumaczeniu Frąców nie czytałam, ale nad tłumaczeniem wierszy jęknęłam.

Muza ma takie przyjemne, jednotomowe wydane w ładnej, czarnej okładce. Format nie jest ceglasty i da się toto normalnie czytać, mimo upchnięcia wszystkiego w jednej książce.

Powrót do góry

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 26-09-2017 20:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Również polecam Muzę, przede wszystkim jednak na tłumaczenie Skibniewskiej.
Oprócz wydania 1-tomowego: https://muza.com.pl/fantastyka/1314-wladca-pierscieni-trylogia-97883775 82558.html
o czym mowa wyżej, jest także wydanie 3-tomowe:
https://muza.com.pl/fantastyka/19-wladca-pierscieni-9788377583036.html
Powrót do góry

Gomlin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 26-09-2017 21:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trzy tomowa muza wyglada tak prosto trochę. Jednotomowa duzo lepiej ale czy papier nie jest zbyt cienki?
Na aukcjach mam jeszcze inne ale nie wiem które jest kogo przekładem

Powrót do góry

Asa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 26-09-2017 23:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gomlin napisał(a) (zobacz wpis):
Wszystkie takie same, nawet z różnych wydawnictw...? Heh to tego nie wiedziałem Z przymrużeniem oka
Na aukcji wynalazłem taką wersję

Ktoś posiada i się dobrze wypowie? Czy dobre wydanie, jakość wykonania itp?
Dzięki za pomoc Z przymrużeniem oka

Ja posiadam ów wydanie i jestem z niego jak najbardziej zadowolona. Optycznie książki są śliczne, zawartością wszystko (treść, ilustracje, dodatki, mapki) posiadają, jakościowo dobrze wykonane (szycie porządne - 10 lat nie zabrało mi żadnej ze stron (a książki nie kurzyły się na półce cały ten czas)).

W moim guście na minus jest jedynie to, że kolorowe okładki są nakładane na czarną, twardą. Do czytania lepiej je przez to ściągać, bo łatwo je zniszczyć.
Osobiście wolałabym nadruk na twardej okładce, a nie taki ruchomy obiekt.

W kwestii tłumaczenia Frąców - sama bardzo je lubię. Czyta się naprawdę przyjemnie i porównując fragmentami inne tłumaczenia, zawsze preferowałam ich styl. Nie wykluczam, że może była to kwestia przyzwyczajenia czy faktu, że pierwsza z czytanych wersji uznawana jest za tą najsłuszniejszą (druga sprawa - w całości innych tłumaczeń nie czytałam).
Za to tłumaczenie wierszy niestety nie powala (sens - owszem, rymy i cała reszta - tu już gorzej).

Gomlin
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 27-09-2017 15:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No wydanie ok tylko szkoda tej obwoluty, lepsza by była taka okładka a nie owijacz :/
A fajnie by było jakby uzbierać albo kom0let albo taką plus minus kolekcję z Hobbitem, Silmarillionem i pozostałymi Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Jakie wybrać aktualnie wydania twórczości Tolkiena? (Strona 1 z 2)

Skocz do: