Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści


Temat: Chronologia Ardy (Strona 27 z 36)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 34, 35, 36  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 716Wysłany: 19-07-2017 13:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejne wpisy "wrześniowe" w http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140527#140527
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5890
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 24-07-2017 21:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taki mały gramatyczny duperel:
Cytat:
Gandalf po obłaskawieniu Shadowfax'a wyjeżdża na nim z Rohanu w stronę Shire.


Lepiej by było odjeżdża a nie wyjeżdża.

Poza tym jestem pod wielkim wrażeniem. To chyba najdokładniejsza chronologia jaka istnieje.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 716Wysłany: 25-07-2017 11:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Taki mały gramatyczny duperel:
Cytat:
Gandalf po obłaskawieniu Shadowfax'a wyjeżdża na nim z Rohanu w stronę Shire.


Lepiej by było odjeżdża a nie wyjeżdża.


Jasna sprawa. Dzięki za wychwycenie Uśmiech Jeśli mógłbyś poprawić jeszcze chwała wam, chylę czoła, dzięki

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Poza tym jestem pod wielkim wrażeniem. To chyba najdokładniejsza chronologia jaka istnieje.


Staram się o taki efekt dokładności Elfik i dziękuję.

Dokończenie września 3018 i początek października.

27 wrzesień
Gandalf przeprawia się przez Szarą Wodę – Greyflood lub Gwathló. Druga noc u BombadilaTom gości hobbitów przez 2 dni, czwórka podróżników spędza z nim prawie cały dzień słuchając jego opowieści. Baggins zwierza mu się z perypetii związanych z Pierścieniem. Tom ogląda i zakłada go, ale Pierścień nie ma na niego wpływu, nie powoduje jego niewidzialności, a sam Bombadil widzi Frodo, który po raz pierwszy wkłada Jedynego na palec i znika innym z oczu.

28 wrzesień Hobbici po śniadaniu opuszczają przyjazny dom Bombadila, ten daje im rady by kierować się na północ przez zachodnie, niższe stoki wydm; by osiągnąć Wschodni Gościniec w ciągu jednego dnia i ominąć Kurhany. Około południa będąc na Płaskim Wzgórzu/the Flat Topped Hill jedzą obiad i wbrew woli zapadają w sen, po obudzeniu są na wyspie pośród mgły, jednak wsiadają na kuce i jadą na północ w morzu mgły. Frodo wjeżdża w sam środek kurhanu, zostaje uwięziony przez Upiora Kurhanu a po nim reszta hobbitów. Gandalf dociera do Brodu Sarn i do granic Shire.

29 wrzesień Frodo ratuje przyjaciół przed Upiorem i piosenką wzywa na pomoc Bombadila. Tom uwalnia hobbitów z kurhanu i przyprowadza kuce z bagażami i zapasowymi ubraniami oraz znajduje dla hobbitów sztylety, po czym wyprowadza ich do wieczora na gościniec. Frodo wraz z towarzyszami nocą docierają do Bree, Odźwierny Harry przepytuje wędrowców, budząc niepokój Froda. Hobbici kierują się do gospody Pod Rozbrykanym Kucykiem, którą prowadzi Barliman Butterbur. Ich śladem podąża Obieżyświat. Frodo podaje się tam za Underhilla. Po kolacji Frodo, Sam i Pippin bawią w sali głównej oberży, poznając mieszkańców Bree, ludzi i hobbitów. Przybyszy uważnie obserwują Harry Goatleaf, Dunlending i niegodziwy Bill Ferny. Frodo po raz pierwszy rozmawia z tajemniczym Obieżyświatem. Podczas wieczornych śpiewów i zabawy wsuwa Pierścień po raz drugi na palec i znika w gospodzie, co powoduje zamieszanie i koniec wspólnej zabawy. Hobbici wracają do swojego pokoju, gdzie czeka na nich Obieżyświat, który mówi, że podsłuchiwał ich rozmowę przy gościńcu z Tomem Bombadilem i wie, że Frodo ma cenną rzecz do wywiezienia, ujawnia swoją tożsamość i oferuje swoje usługi jako przewodnik. Barliman Butterbur przekazuje Frodo list od Gandalfa, którego zapomniał wysłać. Wraca Merry, podczas przechadzki omal nie złapany przez Czarnych Jeźdźców. Gandalf dociera do Hobbitonu, spotyka Hamfasta Gamgee/Dziadunia, od którego dowiaduje się o wyruszeniu Froda i pojawieniu się Czarnych Jeźdźców.

30 wrzesień W nocy z 29 na 30 września trzech Czarnych Jeźdźców napada na Crickhollow. Fredegar ucieka z domu i wszczyna alarm w Bucklandzie, zaś jeźdźcy opuszczają Shire, nie znajdując Pierścienia. Tej samej nocy podwładni Czarnych Jeźdźców napadają na gospodę w Bree, wypędzają lub kradną kuce i konie ze stajni, wdzierają się do sypialni hobbitów, którzy jednak noc, za radą Aragorna, spędzają w innym pokoju. Rano przyjaciele przygotowują się do dalszej drogi, kupują kuca od Ferny’ego. Po pożegnaniu z Butterburem, opuszczają Bree z Aragornem, obserwowani przez mieszkańców miasteczka. Po pewnym czasie schodzą z gościńca i zaczynają wędrówkę przez las Chetwood. Gandalf dociera do Crickhollow, widząc dom opuszczony, pośpiesznie rusza do Bree. Dociera tam wieczorem i zatrzymuje się Pod Rozbrykanym Kucykiem, gdzie Butterbur przeprasza go za list i opowiada mu o ostatnich wydarzeniach.

Niżej mapa z LOTR by J.R.R. Tolkien, przerysowana przez Dona Hitchcocka, trasa podróży Frodo i hobbitów – moja na czerwono: z farmy Maggota do Crickhollow, do Starego Lasu/Old Forest, na Zielony Pagórek/the Green Hill, schwytanie przez Starą Wierzbę/Old Man Willow, uwolnienie przez Toma Bombadila, pobyt w jego domu, zaśnięcie na Płaskim Wzgórzu/the Flat Topped Hill, uwięzienie w Wielkim Kurhanie/the Great Barrow przez Upiora i uwolnienie przez Toma, dojście do Gościńca

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

1 październik
pięciu Czarnych Jeźdźców przybywa z zachodu i wściekłym galopem przejeżdża przez Bree rozwalając bramy i wzbudzając popłoch wśród mieszkańców. Gandalf Szary opuszcza Bree i rusza w ślad za nimi gościńcem. Obieżyświat i hobbici wędrują przez las Chetwood, kierując się na wschód.

2 październik
Aragorn i hobbici opuszczają las. Wędrują następnie przez pustkowie i docierają do Komarowych Bagnisk/Midgewater Marshes.

3 październik przed zachodem słońca Gandalf dociera do Wichrowego Czubu/Weathertop/Amon Sûl, gdzie natrafia na Czarnych Jeźdźców (prawdopodobnie 5 plus 1 – za LoTR The Reader's Companion). Ci wpierw cofają się przed Gandalfem, lecz po zmroku Nazgûle atakują go. W ciągu nocy trwa walka na wzgórzuGandalf walczy za pomocą płomieni i błyskawic. Obieżyświat i hobbici przemierzają Komarowe Bagniska. Podczas nocnego postoju podróżnicy widzą błyskawice nad Wichrowym Czubem, nie wiedzą jednak o walce.

4 październik o świcie Gandalf wymyka się ze wzgórza i rusza na północ, pozostawia na wzgórzu wyryte na kamieniu runy „G3” - Gandalf był 3-go października. Czterech Czarnych Jeźdźców rusza w ślad za nim. W ten lub któryś z następnych dni zaprzestają pościgu. Ruszają w stronę brodu Bruinen, a czarodziej puszcza wolno Cienistogrzywego, dalszą drogę do Rivendell przemierzając pieszo - „konno bowiem nie mógłbym się przedostać przez góry i skałki trollów, toteż odesłałem Gryfa królowi”.
Frodo z towarzyszami opuszcza bagniska, docierając do terenów wyżynnych. Wędrowcy z oddali widzą Wichrowe Wzgórza, a po krótkiej naradzie, ruszają w ich stronę, zamierzając dotrzeć do Wichrowego Czubu.

5 październik wędrowcy cały dzień maszerując o zmierzchu docierają do podnóży Wichrowych Wzgórz.

6 październik wędrowcy idąc wzdłuż wzgórz w kierunku południowym docierają do Wichrowego Czubu. Aragorn, Frodo i Merry wchodzą na jego szczyt, między ruiny wieży, gdzie natrafiają na ślady walki Gandalfa. Obserwują okolicę i zauważają pięciu Czarnych Jeźdźców na gościńcu. Nie mając innego wyjścia zostają na noc pod wzgórzem. W kotlinie na zachodnim ramieniu Wichrowego Czubu rozbijają obóz. W nocy następuje atak pięciu Czarnych JeźdźcówFrodo zakłada Pierścień na palec i zostaje zraniony nożem Morgulu przez Wodza Nazgûli w lewe ramię, podświadomie wykrzykuje : „O Elbereth! O Gilthoniel!” , zaś Aragorn stara się ich odpędzić płonącymi żagwiami, napastnicy wycofują się. Część ostrza Morgulu pozostaje w ranie, poważnie naruszając zdrowie Froda. Aragorn ostrzega, że jeśli Frodo nie zostanie szybko wyleczony, zamieni się w upiora.

7 październik Aragorn, jeszcze w nocy, próbuje śledzić poczynania Czarnych Jeźdźców. Po brzasku opatruje ranę Froda, korzystając z odnalezionych liści athelasu i swojej uzdrowicielskiej mocy, nie jest jednak w stanie wyleczyć hobbita. Wędrowcy opuszczają okolice Wichrowego Czubu, umieszczając rannego na kucu. Przekraczają gościniec i zapuszczają się w bezdroża po jego południowej stronie.

Niżej mapka wędrówki hobbitów i Aragorna z Bag End do Weathertop by K. W. Fonstad z etapami podróży

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 716Wysłany: 11-08-2017 08:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chronologii ciąg dalszy:

8 październik hobbici i Obieżyświat wędrują na wschód, kierując się do Rivendell.

9 październik Glorfindel i kilku innych domowników z Rivendell, wyruszają wysłani przez Elronda na poszukiwania Froda. Glorfindel konno podąża na zachód wzdłuż gościńca. Aragorn i hobbici kontynuują podróż.

10 październik wędrowcy dalej zmierzają bezdrożami na wschód.

11 październik Glorfindel dociera do mostu na Mitheithel/Hoarwell, czyli ostatniego mostu na Wielkim Gościńcu Wschodnim i przepędza stamtąd trzech Czarnych Jeźdźców a ścigając ich, natrafia na jeszcze dwóch, którzy na jego widok ruszają ku południu. Elf usiłuje odnaleźć ślady wędrowców. Pod koniec dnia Aragorn zmienia kierunek marszu i prowadzi hobbitów na północny wschód, w stronę Ostatniego Mostu.

Wielki Gościniec Wschodni (ang. Great East Road) – był główną drogą Eriadoru, biegnącą z Szarej Przystani do Rivendell. Miał około 575 mil długości. W większości była to droga gruntowa, trudno przejezdna podczas deszczowej pogody. Zwany jest też Wielką Drogą, Drogą Wschód-Zachód, Wschodnim Gościńcem, Gościńcem i Starym Gościńcem. Początek Gościńca znajdował się przy Szarych Przystaniach nad zatoką Lune , a koniec przy Brodzie Bruinen.

12 październik ciąg dalszy wędrówki Froda i jego towarzyszy. Podczas marszu z grzbietu wzgórza widzą gościniec i rzeki Mitheithel oraz Bruinen.

13 październik rankiem Obieżyświat i hobbici docierają do Ostatniego Mostu, na którym znajdują beryl, kamień elfów (pozostawiony przez Glorfindela jako znak bezpieczeństwa). Wędrowcy przechodzą na drugi brzeg rzeki i ruszają na północ, porzucając gościniec, wkraczając tym samym do Trollshaws.

14 październik wędrowcy idąc, a Frodo na kucyku w nierównym terenie, pełnym powalonych pni i rumowisk skalnych, wolno zmierzają na północ.

15 październik hobbici z Aragornem wędrują dalej przez Trollshaws. Pogoda ulega pogorszeniu, przez prawie cały dzień pada deszcz. Opady uniemożliwiają wędrowcom rozpalenie ogniska podczas popasu.

16 październik wędrowcy dalej maszerują w deszczu. Nie mogąc sforsować wysokich i stromych wzgórz Trollshaws, zbaczają dalej na północ. Na noc zatrzymują się w płytkiej jaskini, dającej niewiele ochrony przed deszczem. Stan Froda pogarsza się, coraz bardziej doskwiera mu rana. Glorfindel w pobliżu Ostatniego Mostu natrafia na ślady wędrowców.

17 październik deszcz przestaje padać, Obieżyświat wypuszcza się na zwiady. Przekonuje się, że zaszedł z hobbitami zbyt daleko na północ. Zaczyna prowadzić wędrowców przez wzgórza Trollshaws na południowy wschód, w stronę brodu Bruinen. W ciągu tego dnia aż do zmroku, maszerują między wzgórzami, a następnie mozolnie wspinają się na jedno z nich, Frodo w końcu musi zsiąść z kuca. Noc spędzają na grzbiecie wzgórza, w wykrocie pod korzeniami sosny. Stan Froda nie ulega poprawie, ma dreszcze, a lewe ramię jest bezwładne.

18 październik wędrowcy ruszają w dalszą drogę. Schodzą ze wzgórz, Frodo wsiada na kucyka, odnajdują starą, lecz dogodną ścieżkę. Maszerując nią, znajdują w lesie opuszczoną jaskinię trolli, a na pobliskiej polanie trzy skamieniałe trolle (te, które pojmały kompanię Thorina, uratowaną dzięki podstępowi Gandalfa). Po odpoczynku wędrują dalej i przed zmrokiem docierają do gościńca. Maszerując nim słyszą tętent konia – okazuje się że dogonił ich Glorfindel. Elf, wykorzystując swoją moc, nieco łagodzi ból w ranie Froda, po czym sadza go na swym koniu. Kompania rusza w dalszą drogę i wędrują nocą aż do brzasku.
Gandalf, po pieszej wędrówce wzdłuż Mitheithel, przez Ettenmoors i dalej na południe, dociera do Rivendell.

19 październik o świcie, po całonocnym marszu, wędrowcy zatrzymują się na odpoczynek. Po kilku godzinach obudzeni przez Glorfindela, który daje im się napić odżywczego napoju z manierki ruszają w dalszą drogę, prowadzeni przez Elfa. Maszerują tak przez cały dzień pokonując prawie 20 mil, nocą zaś odpoczywają.

20 październik wędrowcy o poranku znów podejmują forsowny marsz w stronę Brodu Bruinen. Docierają w jego pobliże późnym wieczorem i wówczas pojawia się za nimi pięciu Czarnych Jeźdźców. Wędrowcy uciekają przed nimi, a Glorfindel rozkazuje rumakowi – Asfaloth'owi przenieść Froda na drugi brzeg rzeki. Koń z hobbitem pędzi w stronę brodu, umykając pościgowi, jak i czterem jeźdźcom usiłującym zabiec mu drogę. Frodo przeprawia się przez rzekę. W ślad za nim podąża Wódz Nazgûlów i dwóch jeźdźców, lecz zostają pochłonięci przez wody Bruinen, wzburzone dzięki mocy Elronda. Posługując się ogniem Glorfindel, Aragorn i hobbici wpędzają pozostałych Czarnych Jeźdźców w kipielginą ich rumaki, a Upiory tracą widzialną postać. Frodo traci przytomność, więc elfowie zanoszą go do Rivendell, gdzie Elrond zaczyna leczyć hobbita.

Bruinen czyli z sindarinu Grzmiąca Woda była głośną, pędzącą rzeką, zasilaną śniegami Gór Mglistych. Jej długość to 215 mil. Stanowiła południową granicę Arnoru, a później Rhudauru. Na południe od niej znajdował się Eregion. Około 50 mil od swojego źródła Bruinen łączyła się z pewnym górskim potokiem. Nie jest jasne, który z dwóch cieków wodnych był główną rzeką, a który był dopływem. Szkic Tolkiena oznaczał północny potok Bruinen, podczas gdy południowy strumień nazywał się Merrill. Z opisów w książce wynika jednak, że to południowy strumień był rzeką Bruinen, i to był rzeką już w dolinie Rivendell. Dom Elronda znajdował się na północnym brzegu rzeki. W jego pobliżu przez rzekę przerzucony był most, po którego zachodniej stronie znajdował się nieduży wodospad. Oba cieki łączyły się tuż za Rivendell i przepływały przez Bród na Bruinen. Elrond kontrolował rzekę na tym odcinku. Wielki Gościniec Wschodni przekraczał w tym miejscu rzekę. Bruinen kontynuowała swój bieg w kierunku południowym, łącząc się z Mitheithel, tworząc Gwathló, która wpadała do Morza.

Mapa z LOTR by J.R.R. Tolkien, przerysowana przez Dona Hitchcocka, trasa podróży Frodo, hobbitów i Aragorna – moja na czerwono: z Bree wschodnim Gościńcem, skręcając do Chetwood, przez Midgewater, ścieżką do Weathertop, następnie obok gościńca do Ostatniego Mostu, przez Trollshaws, znów na Gościniec, spotkanie Glorfindela i wspólna wędrówka w rejon Brodu Bruinen i ucieczka przez bród przed Czarnymi Jeźdźcami do Rivendell.
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 16-08-2017 12:27, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5890
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 11-08-2017 17:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

11 październik Glorfindel dociera do mostu na Mitheithel/Hoarwell, czyli ostatniego mostu na Wielkim Gościńcu Wschodnim i przepędza stamtąd trzech Czarnych Jeźdźców a ścigając ich, natrafia na jeszcze dwóch, którzy na jego widok ruszają ku południu. Elf usiłuje odnaleźć ślady wędrowców. Pod koniec dnia Aragorn zmienia kierunek marszu i prowadzi hobbitów na północny wschód, w stronę Ostatniego Mostu.


Zawsze lubiłem opis tej sceny. Oto trzech przerażających jeźdźców, których wszyscy się lękają, budzą powszechną grozę, a tutaj tekst, że napotkał na moście trzy sługi Nieprzyjaciela, które pierzchły na jego widok.

No cóż Glorfindel Balrogobójca, cóż dodać cóż ująć.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 716Wysłany: 16-08-2017 12:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejne dni października dodane do - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140597#140597 .
O Glorfinderze dyskusja w osobnym wątku - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=88&postdays=0&posto rder=asc&&start=16
Powrót do góry
 
 
Blazej
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 11 Sty 2011
Wpisy: 18
Skąd: Poznań


Wysłany: 20-08-2017 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam,
czy jest szansa, żeby taka chronologia wyszła w formie papierowej? Szkoda byłoby zostawić to w czeluściach internetu, tak jak się to stało z Silmarillionem wg Łozińskiego Uśmiech
Wiem, że gdzieś się pojawiła taka koncepcja i myślę, że bardzo wielu forumowiczów byłoby zainteresowanych taką pozycją wśród swoich księgozbiorów.

PS. Czy przy datach przypadkiem nie powinno być np. 22 września zamiast 22 wrzesień itd?

_________________
"Lepiej jest się nie odzywać i udawać, że jest się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości" - M. Twain
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5890
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 21-08-2017 16:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak już kiedyś pisałem, taka chronologia jest jak najbardziej do oficjalnego wydania. Oczywiście potrzebne byłyby pewne modyfikacje. Przede wszystkim redukcja liczby cytowań i zastąpienie ich własnymi opisami. Ale poza tym to tylko kwestia znalezienia zainteresowanego wydawnictwa.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 34, 35, 36  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 27 z 36)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.