Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion


Temat: Chronologia Ardy (Strona 26 z 35)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 33, 34, 35  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 675Wysłany: 02-07-2017 16:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7, chwała wam, chylę czoła, dzięki chylę czoła przed wytrwałością i tej monumentalnej pracy.
W przypadku Wielkich Lat warto też zajrzeć do pracy Perry'ego, a przede wszystkim do Hammonda i Scull Readers's Companion. Zresztą pewno sam dobrze o tym wiesz. Może pomocny okaże się i ten link.


Dziękuję Frangernie za uznanie i podpowiedzi źródeł. Do "Reader's Companion"mam bardzo ograniczony dostęp, ale postaram się jak najwięcej stamtąd wyciągnąć. Podany z kolei link przyda się na pewno do porównania już zrobionej chronologii, bo doszedłem prawie do końca... i to znów bardzo dobrze, bo co innego własna mozolna praca , a jako wisienka dodanie paru nowych elementów. Jestem za

Turek napisał(a) (zobacz wpis):
Witam!

Jestem pod wrażeniem kolosalnej pracy, jaką wykonuje Aragorn7. Kompletna chronologia Ardy to tytaniczne zadanie, a efekty są godne podziwu.


Dziękuję bardzo Uśmiech

Turek napisał(a) (zobacz wpis):
Nie wiem, czy umieszczam swój wpis-zapytanie w dobrym miejscu. Mianowicie chronologia II ery wzmiankuje, że ok. 2251 r. po raz pierwszy pojawiają się Nazgule.

Co to właściwie oznacza? Pojawia się kompletna dziewiątka, jak w pościgu za Frodem?

Pierścienie otrzymało po 1700 r. II ery dziewięciu władców, rozrzuconych po całym Śródziemiu (w tym trzech arystokratów z Numenoru). Prawdopodobnie nie otrzymali klejnotów jednocześnie. Prawdopodobnie byli w różnym wieku (zwykli ludzie dożywali ok. 100 lat, a potomkowie Elrosa - nawet 400). Gandalf w "Cieniu przeszłości" wspomina, że poddanie się wpływowi Pierścienia Władzy - aczkolwiek nieuchronne - może się opóźnić dzięki sile i dobrej woli nosiciela.

Co więc oznacza podana przez Tolkiena data 2251 r.? W tym czasie już w wielu częściach Śródziemia mogły krążyć legendy o władcach, którzy rządzą od wieków swoimi imperiami i którzy mają magiczne klejnoty. Czy chodzi o datę, w której ktoś (inny niż Sauron – może Biała Rada?) połapał się co łączy Khamula Easterlinga, rozmaitych innych nienaturalnie długowiecznych władców lokalnych i numenorejskich? I jak „siły dobra” mogły powiązać tą długowieczność z klejnotami ukradzionymi Kelebrimborowi?

Pozdrawiam!


Ponieważ rzecz dotyczy szerokiego tematu jakim są Nazgule proponuje ciągnąć dyskusję w osobnym temacie - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=89

Pozdrawiam


P.S. I oczywiście sporo uzupełnień i nowych dat we wpisie: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140454#140454 plus dodana mapa wędrówki Boromira Elfik
Powrót do góry
 
 
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 31 Lip 2004
Wpisy: 373
Skąd: Piękne Miasto Kraków ;)


Wysłany: 03-07-2017 10:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Do "Reader's Companion"mam bardzo ograniczony dostęp, ale postaram się jak najwięcej stamtąd wyciągnąć.

Chronologia z linku wykorzystuje informacje z tej książki. W razie czego służę pomocą, bo jeden jej egzemplarz zdobi moją biblioteczkę Z przymrużeniem oka .

_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Powrót do góry
 
 
Turek
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 13 Maj 2017
Wpisy: 24Wysłany: 03-07-2017 20:21    Temat wpisu: Zlekceważone poselstwo Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam!

Może warto do kalendarium (Chapeau bas!) dodać jeszcze jedno wydarzenie w DE: poselstwo Valarów do buntujących się Numenorejczyków?
Można je datować na okres pomiędzy 2029 DE (Tar-Ciryatan po 160 latach rządów abdykuje i przekazuje Berło Númenoru swojemu synowi Tar-Atanamirowi), a 2035 DE (Umiera Tar-Ciryatan).
"Działo się to za czasów Tar-Kiryatana, Budowniczego Okrętów, i jego syna Tar- Atanamira (...) Posłowie Manwego przyszli do Atanamira, który był trzynastym królem Numenoru" (Akallabeth).
A nawet jeszcze dokładniej, na lata 2032-2035: "królestwo to liczyło już sobie z górą dwa tysiące lat" (Akallabeth), a założono je przecież w 32 r. DE.

Pozdrawiam!

_________________
Szagrat: pamiętam Wielkie Oblężenie... 3000 lat, jak ten czas leci!
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 675Wysłany: 04-07-2017 09:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki, słuszne uzupełnienie. To ważne wydarzenie pokazujące ten najpierw powolny, a potem coraz szybszy proces upadku Numenorejczyków.

Proponuje zatem w poście http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=139023#139023 po roku 2029 a przed 2035 dodać taki wpis i tu prośba do ML-a

2032-2035 Numenorejczycy coraz głośniej mówią o chęci wyprawy na zachód do Amanu wbrew zakazowi Valarów, Eldarowie przekazują te słowa Valarom, Manwe wysyła poselstwo do Tar-Atanamira i Dúnedainów

Akallabeth napisał(a):
Eldarowie przekazali te słowa Valarom i Manwe bardzo się zasmucił, widząc, jak chmury się zbierają nad Numenorem w samym zenicie jego świetności. Wyprawił do Dunedainów posłów, którzy przemówili z powagą do króla i do wszystkich chcących słuchać i pouczali o przeznaczeniu i porządku świata.
...Działo się to za czasów Tar-Kiryatana, Budowniczego Okrętów, i jego syna Tar-Atanamira, a byli to mężowie dumni i chciwi bogactw; ściągali haracz od ludzi ze Śródziemia i więcej terraz brali, niż dawali. Posłowie Manwego przyszli do Atanamira, który był trzynastym królem Numenoru, a królestwo to liczyło już sobie z górą dwa tysiące lat i osiągnęło zenit pomyślności, chociaż jeszcze nie zenit siły. Atanamirowi nie spodobały się nauki wysłanników Amanu i zlekceważył je, a większość ludu poszła za przykładem króla, pragnęli bowiem wyzwolić się od śmierci niezwłocznie, zamiast czekać na spełnienie się nadziei. Atanamir dotrwał do bardzo sędziwego wieku, czepiając się życia nawwet wtedy, gdy nie dawało mu już żadnych radości; on pierwszy z Numenorejczyków wykazał taki upór i nie chciał odejść, mimo że starość zaćmiła mu umysł i odebrała siły.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 675Wysłany: 07-07-2017 06:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I kolejne uzupełnienia i rozszerzenia do wpisu: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=140454#140454 w zakresie: kwiecień-czerwiec.
Okres do 20 czerwca wyglądał by jak poniżej i proszę o edycje Uśmiech

Notabene trzeba bardzo uważać, bo są błędy na różnych stronach, np. powiem, że już po stworzeniu tej części chronologii i szukając dalszych uzupełnień znów miałem małe zamieszanie, cofanie się, odgrzebywanie wcześniejszych zapisków bo natrafiłem na Tolkiengateway , ze Aragorn ujmuje i doprowadza Golluma w 3018 roku a nie w 3017...Wielkie lata – Wojna o Pierścień


3018 1418 Thranduil zaatakowany przez orków, Pierwsza bitwa o Osgiliath - Osgiliath zdobyte przez Nieprzyjaciela, Gollum ukrywa się w Morii, Sauron dowiaduje się o zdradzie Sarumana, podróż Froda, Sama, Merry'ego i Pippina z Bag End do Rivendell

23 marca Gandalf zjawia się w Mirkwood i zaczyna przepytywać Golluma.
29 marzec Gandalf opuszcza Mirkwood i wyrusza do Shire.

12 kwiecień Gandalf podróżujący z Mirkwood via Rivendell, wieczorem dociera do Hobbitonu. Zatrzymuje się u Froda w Bag End. Długo rozmawia z hobbitem, opowiadając mu o Pierścieniach Władzy i Sauronie.

13 kwiecień od rana Gandalf kontynuuje rozmowę z Frodem. Przedstawia mu dzieje Pierścieni Władzy i ich wpływ na śmiertelników. Następnie rzuca pierścień Froda w ogień kominka. Klejnot nie rozgrzewa się, ale żar ujawnia inskrypcję na nim. Gandalf ostatecznie upewnia się, iż mają do czynienia z Jedynym Pierścieniem. Czarodziej opowiada Frodowi o historii klejnotu i losach związanego z nim Golluma. Kategorycznie odmawia przyjęcia Pierścienia. Frodo postanawia więc opuścić Shire z Pierścieniem. Pod koniec rozmowy Gandalf odkrywa, że podsłuchiwał ich Sam, pracujący w ogrodzie. Zapada decyzja, iż Gamgee wyruszy z Frodem.

koniec kwietnia Gandalf nadal gości w Bag End. Doradza Frodowi, by niedługo wyruszył w drogę, najlepiej potajemnie. Hobbit postanawia opuścić Shire we wrześniu i za radą Czarodzieja, wyruszyć do Rivendell. Sauron od swych szpiegów, dowiaduje się o pojmaniu Golluma przez swych przeciwników.

1 maj Aragorn i Gandalf spotykają się u Brodu Sarn. Gandalf mówi Obieżyświatowi o planach Frodo opuszczenia Shire.

ok. 10 czerwca Frodo sprzedaje Bag End Sackville-Bagginsom.

WP napisał(a):
One summer's evening an astonishing piece of news reached the Ivy Bush and Green Dragon...: Mr. Frodo was selling Bag End, indeed he had already sold it — to the Sackville-Bagginses!


połowa czerwca proroczy sen Faramira, nakazujący udanie się do Imladris, by odnaleźć miecz, który został złamany i Zgubę Isildura. Wizja ta powtarza mu się kilkakrotnie, a raz jego bratu, Boromirowi.
Powrót do góry
 
 
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 31 Lip 2004
Wpisy: 373
Skąd: Piękne Miasto Kraków ;)


Wysłany: 07-07-2017 09:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

(...)bo natrafiłem na Tolkiengateway , ze Aragorn ujmuje i doprowadza Golluma w 3018 roku a nie w 3017...

Czy przypadkiem taka sugestia nie pojawia się w Poszukiwaniach Pierścienia w NO? Nie mam książki pod ręką, więc nie sprawdzę tego.

_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 675Wysłany: 08-07-2017 09:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

(...)bo natrafiłem na Tolkiengateway , ze Aragorn ujmuje i doprowadza Golluma w 3018 roku a nie w 3017...

Czy przypadkiem taka sugestia nie pojawia się w Poszukiwaniach Pierścienia w NO? Nie mam książki pod ręką, więc nie sprawdzę tego.

W NO, Hunt for a Ring jest to co cytowałem wcześniej o ujęciu Golluma przez Aragorna i jego wędrówce oraz to co poniżej:
Cytat:
Gollum został porwany do Mordom w roku 3017. W Barad-durze wzięto go na męki i przesłuchano. Wyciągnąwszy możliwie dużo informacji, Sauron uwolnił Golluma.

Więc, żeby dopasować to do chronologii podanej w LoTR Dodatku B to musiał być schwytany na początku stycznia 3017 roku i uwolniony pod koniec stycznia, bo jak dalej pisze:

Cytat:
[Po uwolnieniu z Mordom] Gollum rychło skrył się na Martwych Bagnach, gdzie tropiciele Saurona nie mogli za nim nadążyć...
Gollum wszakże dość szybko wpadł w ręce Aragorna i trafił do północnej części Mrocznej Puszczy.

A ujęty został przez Aragorna wieczorem 1-go lutego.

Z kolei jeśli by przyjąć, że został schwytany przez Saurona w 3017 a uwolniony w 3018 i wtedy dopiero schwytany przez Aragorna, doprowadzony do Mirkwood, to trochę za dużo wydarzeń w zbyt krótkim czasie - co wydaje się niemożliwe.
Np. Aragorn doprowadza go 21.03 a już 23.03 przesłuchuje go Gandalf?
Skąd tak szybko się dowiedział ( nawet orły, czy inne ptaki też potrzebują czasu by dotrzeć do odbiorcy wiadomości) a już nie mówię jak tak szybko dotarł do Mirkwood? To jest niemożliwe.

P.S.
Co do chronologii samego Golluma to ta z Dodatku B uzupełniona o pewne zdarzenia jest moim zdaniem najlepsza, czyli:
roku 2980 Gollum dociera do granic Mordoru, gdzie spotyka pajęczycę Shelobę,
w 3009 roku zostaje złapany przez Nazgule i uwięziony przez Saurona. Torturowany zdradza, że Pierścień jest w posiadaniu kogoś o nazwisku Baggins.

"Zmiękczanie" Golluma musiało trwać trochę czasu i na pewno nie były to dni, ani nawet miesiące. Gollum był bardzo odporny już jako hobbit, a po prawie pięciuset latach bycia pod wpływem Pierścienia jeszcze bardziej stał się "twardy". Do tego zaczął uważać Saurona za największego wroga - większego od elfów, złodzieja Bagginsa itd.

3009 - 3017 Gandalf i Aragorn wznawiają poszukiwania Golluma i przez osiem lat tropią go w dolinach rzeki Anduiny, w Mrocznej Puszczy, w Rhovanionie i na pograniczach Mordoru.

I... nie mogą go znaleźć, bo nadal siedzi w lochach Saurona.

3017 Gollum na początku roku - w styczniu zostaje wypuszczony z Mordoru. Aragorn śledzi go i dopada na Martwych Bagnach, po czym doprowadza go do Thranduila w Mrocznej Puszczy. 1 luty 3017 Aragorn ujmuje Golluma na Martwych Bagnach, po czym wędruje z nim jako więźniem 50 dni i 21 marca 3017 pokonując około 1450 kilometrów dostarcza go do Thranduila w Mrocznej Puszczy.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 675Wysłany: 15-07-2017 16:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chronologia Wielkich Lat - cd. - od września 3018

początek września Czarni Jeźdźcy, po nieudanych poszukiwaniach Shire w Dolinie Anduiny, powracają na stepy Rohanu. Spotykają tam wysłanników Saurona, którzy przekazują im nakaz pospiesznego udania się do Isengardu. Aragorn wraca na wschodnie pogranicza Shire, gdzie czeka na Froda. Dochodzą do niego pogłoski o zaginięciu Gandalfa. Dáin II wysyła Glóina i jego syna Gimlego do Rivendell, by zasięgli rady u Elronda oraz ostrzegli Bilba, iż jest poszukiwany przez Saurona.

18 wrzesień Gwaihir przylatuje do Isengardu i ratuje Gandalfa, który ucieka z jego pomocą z Orthanku. Orzeł transportuje go w okolice Edoras, stolicy królestwa Rohanu. Czarni Jeźdźcy przekraczają brody na Isenie, by tego samego dnia dotrzeć do Isengardu - do Sarumana, który po odkryciu ucieczki Gandalfa, przekazuje im informacje, jaką drogą podążać do kraju niziołków. Jeźdźcy od razu odjeżdżają, kierując się traktem na północ. Przez następne dni szaleńczo gnają w stronę Shire. W rejonie Tharbadu przechwytują jednego z najbardziej zaufanych podwładnych Sarumana (prawdziwy rzezimieszek wygnany z Dunlandu przez pobratymców; wielu powiadało, że był półkrwi Orkiem), wrócił właśnie od granic Shire. Zwiadowca był dobrze wyposażony w mapy, wykazy nazwisk i notatki opisujące Shire. W trakcie przesłuchań ocalał tylko dzięki zdradzeniu Sarumana. W ten sposób Czarnoksiężnik przekonał się, iż Saruman z dawna wie, gdzie leży Shire, a na dodatek zna nieźle ten zakątek. Czarnoksiężnik usłyszał teraz niejedno o hobbicie noszącym jedyne interesujące go w Shirze nazwisko - Baggins. Wódz Nazgûli nakłada Cień Strachu na pojmanego Dunlandinga i wysyła go do Bree w charakterze szpiega. On to właśnie był tym zezowatym południowcem, który pojawił się w gospodzie. Czarni Jeźdźcy rozdzielają się na 3 pary i trójkę z Czarnym Wodzem i zaczynają intensywne poszukiwania.

19 wrzesień Gandalf jako żebrak przybywa do Edoras, gdzie odmawia mu się wstępu.

20 wrzesień Gandalf dostaje się do Edoras i ostrzega Theodena o Sarumanie. Théoden każe mu odejść, ale pozwala wybrać ze swojej stadniny konia - „ Take any horse, only be gone ere tomorrow is old!”. Frodo przygotowuje się do opuszczenia Bag End. Z pomocą Fredegara Bolgera, Folka Boffina, Merry’ego, Pippina i Sama pakuje swoje rzeczy i meble, których nie sprzedał i wysyła na dwóch krytych wozach jeszcze tego samego dnia do nowego domu w - Ustroni/Crickhollow w Bucklandzie.

Crickhollow/Ustrońmiejsce w Bucklandzie na północ od Brandy Hall, latem 3018 roku Frodo za poradą Gandalfa kupił dom w Crickhollow by mieć wymówkę aby opuścić Hobbiton/Bag End i spotkać się z Gandalfem w Bree.

21 wrzesień
Gandalf ze stadniny wybiera Cienistogrzywego, ale koń ucieka przed nim i nie pozwala mu podejść bliżej. Gandalf idzie za nim w głąb stepu. W Bag End Frodo, z rosnącym niepokojem, oczekuje na przybycie Gandalfa i zaczyna stale wypatrywać, czy nie nadjeżdża.

22 wrzesień Czarni Jeźdźcy o świcie docierają do Brodu Sarn. Czuwający tam Strażnicy Północy stawiają im opór do zmroku. Kilku spośród Dúnedainów próbuje dotrzeć z ostrzeżeniem do Aragorna, ale zostają przez jeźdźców zabici lub zapędzeni w głuszę. Gandalf odnajduje w stepie Cienistogrzywego. Dzień sto dwudziestych ósmych urodzin Bilba i pięćdziesiątych Froda, który skromnie świętuje swoje 50 urodziny z Fredegarem, Merry'm, Pippinem, Samem i Folco. Merry i Fredegar wyjeżdżają do Crickhollow.

23 wrzesień Przed świtem czterech Czarnych Jeźdźców wkracza do Shire w poszukiwaniu Bagginsa. Kolejni czterej ścigają Strażników uciekających na wschód a potem wracają, by strzec Zielonego Traktu. Wódz Nazgûli obozuje w Andrath w miejscu, w którym Zielona Ścieżka przechodziła między Kurhanami a Wzgórzami Południowymi, odwiedza też same Kurhany, pobudzając do działania tamtejsze upiory. Z Bag End wyjeżdża do Ustroni ostatni wóz z rzeczami Froda, wraz z Merrym i Fredegarem, którzy jadą przygotować dom. Pojawia się też Lobelia Sackville-Baggins z synem Lothem, która o północy stanie się właścicielką Bag End , by jeszcze raz obejrzeć nabytek. Frodo oczekuje przez cały dzień na Gandalfa i dopiero o zmroku opuszcza dom wraz z Samwisem Gamgee – ogrodnikiem Froda i przyjacielem oraz kuzynem Peregrinem "Pippinem" Tookiem – rozpoczyna się Wielka Wyprawa. Z Hobbitonu pieszo wędrują do Bucklandu, wpierw kierując się w stronę Zielonego Pogórza. Po kilkugodzinnym marszu nocują w lesie, pod gołym niebem. W chwili odejścia trzech hobbitów, Khamul - jeden z Czarnych Jeźdźców, dociera do Hobbitonu i wypytuje Hamfasta Gamgee o Froda. Gandalf po obłaskawieniu Shadowfax'a odjeżdża na nim z Rohanu w stronę Shire.

Niżej mapa Shire oraz wąwóz Andrath – wzdłuż Zielonej Ścieżki/Greenway, dom Toma Bombadila, Barrow-downs /Kurhany i inne lokalizacje z pierwszej fazy Wojny o Pierścień

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
24 wrzesień drugi dzień Wyprawy, Frodo, Sam i Pippin podążają ścieżką przez dziki Leśny Zakątek Wschodniej Ćwiartki Shire’u, po południu słyszą tętent konia. Pod wpływem przeczucia Froda, chowają się między drzewami i z ukrycia widzą po raz pierwszy Czarnego Jeźdźca, którym był Khamul. Po jego odjeździe, Sam opowiada o rozmowie, jaką jego ojciec toczył dzień wcześniej z tajemniczym przybyszem, jeźdźcem odzianym na czarno. Hobbici schodzą ze ścieżki i idą obok niej, po zmroku znów pojawia się Khamul, ale zostaje przepłoszony przez nadchodzącą kompanię Elfów pod przywództwem Gildora Ingloriona z rodu Finroda. Hobbici na zaproszenie Elfów dołączają się do kompanii i nocą maszerują razem, blisko Leśnego Dworu/Woodhall na leśnej polanie – tymczasowej siedzibie elfów zatrzymują się na ucztę i nocleg. Frodo do późna rozmawia z Gildorem o wieściach ze świata i swojej wyprawie. Gdy rano budzą się, elfów już nie ma, hobbici wyruszają dalej. Gandalf w drodze do Shire przeprawia się przez Isenę.

25 wrzesień Hobbici nie wracają na gościniec, idą na przełaj w kierunku promu w Buckleburgu, po raz kolejny widzą bliżej gościńca Czarnego Jeźdźca, przekraczają w bród potok Słupianka/Stock-brook, wychodzą z lasu i przez łąki i pole pieczarek popołudniem dochodzą do farmy Maggota - Bamfurlong. Tu jedzą kolację, po której Maggot podwozi ich bryczką 5 mil do promu, gdzie na kucyku dojeżdża Merry i wszyscy przeprawiają się promem przez Brandywinę. Sam zauważa na drugim brzegu Czarnego Jeźdźca. Nocą docierają do domu Froda w Crickhollow, gdzie czeka Fredegar Bolger a Frodo wtajemnicza ich w swoje plany. Hobbici ustalają, iż Fredegar zostanie w Ustroni (by udawać przez pewien czas Froda i czekać na Gandalfa). Gandalf na Cienistogrzywym pośpiesza do Shire.

26 wrzesień
Gandalf dalej w drodze do Shire. W Bree pojawiają się dwaj Czarni Jeźdźcy: jeden przyjeżdża z północy, a drugi z południa. Wypytują o Bagginsa w gospodzie Pod Rozbrykanym Kucykiem, zmuszają do szpiegowania na swoją rzecz Harry’ego Goatleafa, strażnika jednej z bram Bree. Z ukrycia ich działania obserwuje Aragorn. Czterej hobbici świtem wyruszają z Crickhollow, tunelem pod murem z żywopłotu wchodzą do Starego Lasu/Old Forest, Fredegar Bolger/Grubas zostaje w domu jak ustalono. Hobbici na kucykach podróżują przez Stary Las, trafiają na ścieżkę w kierunku Zielonego Pagórka, zbaczają z niej, gdy prowadzi do doliny Wii i trafiają do parowu, który prowadzi ich do... doliny Wii, gdzie stara wierzba chwyta Merry'ego i Pippina. Ratuje ich nadchodzący właśnie Tom Bombadil i zabiera całą czwórkę do swojego domu, gdzie czeka Złota Jagoda.

Mapa części Shire z LOTR by J.R.R. Tolkien, przerysowana przez Dona Hitchcocka, moja czerwona trasa podróży Frodo i hobbitów : ze swojego starego domu w Hobbitonie przez kładkę nad Wodą, przecięcie Wschodniego Gościńca, pierwszy obóz w suchym sosnowym lesie, obecność Czarnych Jeźdźców i Elfów, drugi nocleg w Elven Hall, przekraczają Słupiankę/Stockbrook, docierają do farmy Maggota, spotkanie z Merry'm, promem przepływają Brandywinę, docierają do domu Froda w Crickhollow, gdzie czeka na nich Fredegar Bolger/Gruba, po czym tunelem pod murem z żywopłotu wchodzą do Starego Lasu/Old Forest.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 25, 26, 27 ... 33, 34, 35  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 26 z 35)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.