Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni


Temat: Chronologia Ardy (Strona 23 z 34)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 32, 33, 34  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 06-05-2017 12:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobno inna kwestia, czyli spotkanie Białej Rady i atak na Dol Guldur. Musiały się odbyć pomiędzy 25 lipca a 21 listopada 2941 roku. Czyli w przeciągu czterech miesięcy. Czy możemy zawęzić ten okres? Owszem. Biorąc pod uwagę, że hufiec Isildura potrzebował 6 dni by przebyć drogę od Lothlórien do Gladden Fields, to trzeba przyjąć, ze Gandalf potrzebował więcej czasu. Przede wszystkim był o 50-60% dalej na północ niż Gladden Fields, bo gdzieś na wysokości Carrock. Co prawda podróżował sam i konno, ale wbrew pozorom nie był dużo szybszy. Nie miał możliwości zmiany koni, przynajmniej nic o tym nie wiemy, więc trzeba założyć, że miał jednego wierzchowca i nie był to Shadowfax. Co więcej hufiec Isildura miał podróżować mniej więcej w tempie 37 km na dzień. Konno, wbrew pozorom, w perspektywie dłuższej podróży i bez zamiany wierzchowców nie da się dużo szybciej podróżować. Przykładowo w dawnych podręcznikach za optymalne tempo podróży wierzchem przyjmowano 30-35 km dziennie. Oczywiście można szybciej, ale bez zajeżdżenia konia nie będzie to dużo szybciej. Nie sądzę by Gandalf robił więcej niż 45 km dziennie. Borondirowi nieco dłuższa droga zajęła 15 dni. Czyli w przypadku Gandalfa przyjął bym, że było to jakieś 8-10 dni.
To oznacza, że spotkanie Białej Rady nie mogło odbyć się wcześniej niż na samym początku sierpnia 2941 roku, przyjąłbym, że w pierwszym tygodniu sierpnia, nie później niż 10 sierpnia.
Z kolei biorąc pod uwagę, że dotarł pod Samotną Górę 21 listopada 2941 roku, a miał do przebycia dłuższą trasę od Dol Guldur to można przyjąć, że potrzebował 10-14 dni na dotarcie. Jeżeli wiec wyruszył natychmiast po zdobyciu Dol Guldur, to znaczy, że atak na twierdze Saurona miał miejsce na przełomie października i listopada 2941 roku.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 06-05-2017 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niezła analiza Jestem za
W takim razie wstawiam datę - ok. 10 sierpnia do chrono jako spotkanie Białej Rady, natomiast jest jeden zapisek, ze sam atak odbył się późnym latem, więc proponuję datę ok. 30 września

The Return of the King, LoTR Appendix A, Annals of the Kings and Rulers: Durin's Folk napisał(a):
In the late summer of that same year (2941) Gandalf had at last prevailed upon Saruman and the White Council to attack Dol Guldur....


Ok. 10 sierpnia trzecie zebranie Białej Rady, Gandalf przekonuje wszystkich, że należy jak najszybciej zaatakować Dol Guldur i oddalić niebezpieczeństwo ataku Saurona na Lorien, Saruman z kolei zgadza się zaatakować Dol Guldur, bo chce powstrzymać Saurona od przeszukiwania Anduiny.

ok. 30 września atak Białej Rady ( m.in. Gandalf, Saruman, Galadriela ) na Dol Guldur, Sauron ucieka do Mordoru - był na atak przygotowany, więc zwycięstwo było połowiczne.

a teraz tadam Śmiech

Próba połączenia chronologii wyprawy: mojej, która jest połączeniem i wypadkową Fonstad/astronomiczną z Itinerarium z Hobbita 1960 w zakresie wędrówki od Bywater do Rivendell w oparcie o wzmianki w oficjalnym Hobbicie, które narzucają punkty czasowe: 27.04 – wyjazd; 30.05 incydent z trollami
W/g Fonstad kalkulując odległości i czas to Kompania poruszała się z prędkością średnią tylko 8 mil na dobę.
W/g Itinerarium początkowo ok. 20 mil/ dobę, potem 8-10. To wydaje się bardziej prawdopodobne – na początku wszyscy są jeszcze wypoczęci, „rwą się” do podroży oraz sama droga/trakt jest dobry. Potem jest gorzej, dochodzi zmęczenie, zniechęcenie, gorsza droga dodatkowo rozmiękczona opadami, plus naturalne opóźnienie wędrówki z powodu „zwiedzania” nieznanej okolicy. Do 30.04 większych różnic nie ma, przyjmę jeszcze, że dotarcie do Bree wypada 2.05 jak w Itinerarium i tu już wypada 2 dni różnicy dodatkowej między moją chronologią a późniejsza z Itinerarium.
Kolejny punkt to przebycie Ostatniego Mostu na Wschodnim Gościńcu na Mitheithel .W/g Itinerarium jest to 19.05 i myślę, że można to uznać, gdyż biorąc pod uwagę drugą-alternatywną mapkę z datami w/g Fonstad byłoby to 23.05, więc różnica tylko 4 dni, które da się zniwelować później, gdyż podróż przez Trollshaws zwłaszcza po obfitych opadach musiała być jeszcze wolniejsza.
Czyli de facto do 19.05 da się zastosować linię wydarzeń z Itinerarium i dopiero od tej daty prostuję , by incydent z Trollami wypadł 30.05 a nie 19.05 jak w Itinerarium ( tu też muszę poprawić w mojej chronologii z 29 na 30) gdyż opis z Hobbita, gdy przejechali już Brandywinę a w dzień przygody z Trollami jest taki :
Cytat:
„Później jednak znaleźli się w okolicy, gdzie ludność mówiła innym językiem i śpiewała pieśni, jakich Bilbo nigdy nie słyszał. Gospody spotykali teraz rzadko i mniej ponętne, drogi były gorsze, w oddali na widnokręgu wzgórza piętrzyły się coraz wyżej. Na szczytach wzgórz stały niekiedy zam-ki obronne, ale wiele z nich wyglądało tak, jakby nie wzniesiono ich wcale w godziwych zamiarach. W dodatku pogoda, dotychczas tak piękna, jak bywa w maj w opowieściach i legendach, zepsuła się teraz. — Pomyśleć, że jutro będzie pierwszy czerwca — stękał Bilbo, brnąc za innymi przez rozmiękłe błoto.”

Z kolei przybycie do Rivendell zostawiłbym tak jak jest to znaczy na 4.06, gdyż rankiem po przygodzie z trollami Gandalf mówi:
Cytat:
„Myślałem też o uzupełnieniu kończących się zapasów. Ale nie ujechałem daleko, gdy spotkałem paru przyjaciół z Rivendell. — Gdzie to jest? — spytał Bilbo. — Nie przerywaj! — rzekł Gandalf. — Jeśli ci się poszczęści, będziesz tam za kilka dni, a wtedy sam wszystko zobaczysz. Otóż, jak mówiłem, spotkałem dwóch dworzan Elronda. Spieszyli się bardzo ze strachu przed trollami.”


25 kwiecień
Gandalf odwiedza Bilba w Shire ("Tuesday, April 25, 2941 ... I called to see Bilbo")
26 kwiecień Nieoczekiwane przyjęcie, 13-tu Krasnoludów pod wodzą Thorina II i Gandalf odwiedzają Bilba. Gandalf daje Thorinowi klucz do Ereboru i mapę Throra
27 kwiecień Thorin i Kompania wyruszają z Shire – z Hobbitonu – z Bywater o 11:00 przed południem, spędzili noc w karczmie "Dla wszystkich" (All-welcone Inn), przy skrzyżowaniu Północnego i Wschodniego Traktu (w bliższej Hobbitonu części Frogmorton).
28 kwietnia Nocleg w Whitfurrows.

Niżej mapka Shire z lokalizacjami Bywater, Frogmorton, Whitfurrows i Mostu na Brandywinie z Glyphweb

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
30 kwietnia Wczesna pobudka. Późnym popołudniem przekraczają most na Brandywinie (jakieś 12 mil/19,2 km od Whitfurrows). Nocują w pobliżu drogi, około 10 mil/16 km od mostu.

Cytat:
„Jechali tak przez czas dość długi. Mieli do przebycia najpierw rozległy szmat spokojnego kraju, zaludnionego przez spokojnych mieszkańców: ludzi, hobbitów, elfy i tym podobne stworzenia; drogi były dobre, tu i ówdzie stały gospody, a od czasu do czasu mijali krasnoluda albo chłopa, albo wędrownego blacharza, spieszących za swymi sprawami. Później jednak znaleźli się w okolicy, gdzie ludność mówiła innym językiem i śpiewała pieśni, jakich Bilbo nigdy nie słyszał. Gospody spotykali teraz rzadko i mniej ponętne, drogi były gorsze, w oddali na widnokręgu wzgórza piętrzyły się coraz wyżej. Na szczytach wzgórz stały niekiedy zam-ki obronne, ale wiele z nich wyglądało tak, jakby nie wzniesiono ich wcale w godziwych zamiarach. W dodatku pogoda, dotychczas tak piękna, jak bywa w maj w opowieściach i legendach, zepsuła się teraz.Pomyśleć, że jutro będzie pierwszy czerwca — stękał Bilbo, brnąc za inny-mi przez rozmiękłe błoto.


1 maja Przebywają kolejne 20 mil/32 km, nie spiesząc się i zatrzymując się na długie popasy, i sute posiłki (ale tylko trzy), jako że ciągle mogą uzupełnić prowiant.
2 maja Docierają do Bree (kolejne 20 mil/32 km). Tam nocują i dokonują zakupu dużych ilości zapasów na drogę (w tym także ziela fajkowego).
3 maja Wczesna pobudka. Wkraczają w dzikie krainy. Wczesnym wieczorem docierają do Ostatniej Gospody (Last Inn), ku swemu rozczarowaniu odkrywają, że jest porzucona. Tego dnia już dalej nie jadą. [komentarz ołówkiem: następne 20 mil/32 km].
4 do 10 maja 7 dni, tempo marszu było bardzo powolne, przede wszystkim z powodu złego stanu traktu, który momentami był wręcz niebezpieczny, zwłaszcza na podmokłych terenach. Z trudem robili dziennie 12mil/19,2 km. Do wieczora 10 maja, dotarli zaledwie do Wichrowego Czuba (80 mil/128 km od Ostatniej Gospody). Przenocowali u stop wschodniego zbocza Wichrowego Czuba.

Mapka obszaru dawnego Rhudauru – od Bree do Rivendell z Glyphweb, odległości z Bree do Amon Sul to ok. 80 mil i ok. 100 mil od Amon Sul do Ostatniego Mostu

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.11-18 maja 8 dni, Mieli jakieś 109 mil/174,4 km do mostu na Mitheithel (Ostatniego Mostu), gdyż ruszali od dalszej strony Wichrowego Czuba. Do wieczora 18 maja zdołali przebyć zaledwie 106 mil/169,6 km, i zanocowali przy trakcie, na bardziej suchym i wznoszącym się terenie, jakieś 3 mile/4,8 km od mostu, którego nie mogli zobaczyć, gdyż znajdował się w głębokiej i wąskiej dolinie. Tej nocy przyszło załamanie pogody.

19 maja Obudzeni wczesnym rankiem przez wiatr i deszcz, przygotowali pospieszny posiłek. Szybko dotarli do krawędzi zbocza i spojrzeli w dolinę. Przygoda ze zniszczonym mostem. Przeprawili się przez Szarą Wodę ok. 10:30 (3 mile/4,8 km). Zrobili potem dwa postoje, ale bez spożywania posiłku. Pierwszy około południa, jakieś 5 mil/8 km od mostu, drugie (nie wspomniany w tekście) ok. 16:00. A potem wędrowali aż do zapadnięcia zmroku, powiedzmy do 20:30 (zachód słońca ok. 20:00).. Zacieniona przez drzewa droga była zbyt ciemna. Kuce szły coraz niechętniej, tak więc pomimo, ze trakt był tutaj w lepszym stanie, to maszerowali wolno. Idąc od 13;00 do 16:00 i od 16:30 do 20:00 (sześc i pół godziny) przebyli około 17 mil/27,2 km.
20 -29 maja 10 dni podróż w kierunku Brodów na Bruinen, tempo wolne, droga gorzej utrzymana i w wielu miejscach rozmiękła. W dodatku teren pagórkowaty i zacieniony co powodowało, że wcześniej musieli kończyć wędrówkę – tempo nie więcej jak 7 mil na dobę , do Brodów jest około 90 mil od Ostatniego Mostu
30 maj Kompania nadal w Trollshaws, Gandalf znika – jedzie się rozejrzeć , bo już jest blisko Rivendell i spotyka Elfów od Elronda, którzy opowiadają mu o Trollach, w tym czasie Bilbo i krasnoludowie schwytani przez 3 trolle: Berta, Billa i Toma. Gandalf, wraca i podrabiając kolejno głosy każdego z Trolli, wywołuje sprzeczki między nimi, które się przeciągają aż do świtu, podczas którego trolle zamieniają się w kamień.

Trollshawszalesiony pagórkowaty obszar porośnięty głównie lasami bukowymi na wschodzie Eriadoru i na wschód od Rivendell pomiędzy rzekami Hoarwell i Bruinen. Teren ten wchodził w skład Królestwa Arnoru a potem Rhudauru. Trollshaws obfitował w wiele naturalnych jaskiń a na szczytach niektórych wzgórz Ludzie z Arnoru/Rhudauru pobudowali obronne zamki i wieże, które podczas wojny z Angmarem popadły w ruinę. Teren upodobały sobie Trolle, zwłaszcza po upadku królestwa Arnoru.

4 czerwiec Kompania przekracza brody na Bruinen i o zmierzchu przybywa do Rivendell.
21 czerwiec 1 Lithe - Midsummer's Eve ( u nas letnie przesilenie, Noc Świętojańska - obecnie 23 czerwca) Elrond odkrywa i odczytuje runy pisma księżycowego na mapie Throra.
22 czerwiec Midyears's Day ( między 1 a 2 Lithe) Kompania opuszcza Rivendell.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 08-05-2017 11:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłem jeszcze jedną 100% pewną datą dotyczącą chronologii Hobbita, czy może około hobbitowskiej.

15 marca 2941 Gandalf i Thorin spotykają się w Bree i zaczynają planować wskrzeszenie Królestwa pod Górą w Ereborze w tym zabicie smoka i wyeliminowanie jednego z zagrożeń oprócz Saurona. Gandalf odwiedza potem siedzibę Thorina w Blue Mountains, gdzie jest dalszy ciąg dyskusji.

WP Dodatek A napisał(a):
„Jednak w końcu los sprawił, że Thorin spotkał Gandalfa, co nie tylko odmieniło historię rodu Durina, lecz doprowadziło też do wielu jeszcze innych zdarzeń. Pewnego razu (dnia 15 marca 2941 roku), wracając z podróży na zachód, Thorin zatrzymał się na noc w Bree. Był tam również Gandalf. Zmierzał właśnie do Shire, gdzie nie widziano go już od wielu lat. ...
Chociaż zmierzam drogą do Shire, przyszło mi na myśl, że jest to również droga do twojego podziemnego pałacu. - Zbyt wielkich używasz słów – rzekł Thorin. – To tylko nędzna kwatera wygnańca. Ale powitam cię u siebie z radością, jeśli zechcesz mnie odwiedzić. Powiadają, że jesteś mądry i znasz się na tym, co się dziś dzieje w świecie. Gnębi mnie wiele trosk i chętnie zasięgnę u ciebie rady. - Na pewno przyjdę – rzekł Gandalf. – Zdaje mi się, że wreszcie trapi nas ta sama troska. Myślę ciągle o smoku z Ereboru i wierzę, że wnuk Thróra również o nim nie zapomniał
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 09-05-2017 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetnie. Dla takich smaczków warto to robić. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 15-05-2017 07:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pora na ciąg dalszy chronologii.

2943 1343 Thengel – przyszły 16-ty Król Rohanu poślubia Morwenę z Lossarnach, narodziny Marmadasa Brandybucka .
2944 1344 Bard odbudowuje Dale i zostaje królem, Gollum opuszcza Góry Mgliste i rozpoczyna poszukiwanie „złodzieja”, który zabrał Jedyny Pierścień, narodziny hobbitów: Poppy Chubb-Baggins (Bolger) i Griffo Boffina.
2945 1345 śmierć Hugo Boffina.
2946 1346 narodziny hobbitów: Olo Proudfoota, Ponto Bagginsa II, Wilcome Cottona I, śmierć Isembolda Tooka i Isembarda Tooka.
2947 1347 narodziny Ivriniel – pierwszego dziecka Adrahila II - 21-ego Księcia Dol Amroth, narodziny hobbitów: Milo Burrowsa i Wilimara Bolgera.
2948 1348 narodziny Théodena, syna Thengela, króla Rohanu, narodziny hobbitów: Porto Bagginsa i Seredica Brandybucka, śmierć Donnamiry Took (Boffin) i Rudigara Bolgera.
2949 1349 jesienią Gandalf i Balin odwiedzają Bilba w Shire.
2950 1350 narodziny Finduilas, drugiej córki Adrahila II z Dol Amroth, przyszłej żony Denethora II i matki Boromira i Faramira, narodziny hobbitów: Peony Baggins (Burrows), Daisy Baggins (Boffin) born, Hugo Bracegirdle'a, śmierć Longo Bagginsa.

Rodowód Finduilas i Imrahila i ich potomkowie

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
2951 1351 Sauron występuje otwarcie, gromadząc siły w Mordorze. Początek odbudowy Barad-dur. Gollum kieruje swoje kroki do Mordoru. Sauron wysyła trzech Nazguli, aby zajęli ponownie Dol Guldur. Elrond wyjawia dwudziestoletniemu Estelowi jego prawdziwe imię i pochodzenie; oddaje mu szczątki Narsila. Arwena, dopiero co powróciwszy z Lórien, spotyka Aragorna w lasach Imladris. Aragorn udaje się na pustkowia. Narodziny Heribalda Bolgera.
2953 1353 Ostatnie - czwarte spotkanie Białej Rady. Debata o Pierścieniach, odbywało się prawdopodobnie w Rivendell lub ewentualnie w Lórien. Saruman kłamliwie zapewnia, że odkrył, iż Jedyny Pierścień spłynął Anduiną do Morza. Saruman wycofuje się do Isengardu, który zawłaszcza i umacnia. Zazdrosny o Gandalfa i bojąc się go, wysyła szpiegów, aby śledzili każdy jego ruch; zauważa, że Gandalf interesuje się Shire. Nasyła swoich szpiegów do Bree i Południowej Ćwiartki. Śmierć Turgona w wieku 98 lat po 39 latach rządów, Ecthelion II zostaje 28-mym a 25-tym panującym Namiestnikiem Gondoru, Śmierć Fengela w wieku 83 lat po 50 latach rządów, jego syn Thengel zostaje 16-tym Królem Rohanu.

Cytat:
2870-2953 Fengel był trzecim synem i czwartym dzieckiem króla Folcwine’a. Nie zapisał się chlubnie w pamięci. Był łakomy i rządny złota, wadził się z dowódcami armii i z własnymi dziećmi. Thengel, jego trzecie dziecko i jedyny syn, opuścił Rohan, gdy osiągnął wiek męski, i długo mieszkał w Gondorze, gdzie zyskał sławę na służbie u Turgona.


2954 1354 Orodruina - Góra Przeznaczenia znów wybucha ogniem, ostatni mieszkańcy Ithilien uciekają za Anduinę. Narodziny Hildy Bracegirdle (Brandybuck).
2955 1355 narodziny Imrahila, trzeciego dziecka i jedynego syna Adrahila II z Dol Amroth, przyszłego 22-ego Księcia Dol Amroth.
2956 1356 Aragorn spotyka Gandalfa, co daje początek ich przyjaźni. Śmierć Belba Bagginsa (Bolger) i Rosy Baggins (Took).
2957-80 1357-80 Aragorn odbywa wielkie podróże i wędrówki. Jako Thorongil (sin. Orzeł Gwiazdy) służy w przebraniu Thengelowi w Rohanie i Ecthelionowi II w Gondorze.
2960 1360 śmierć hobbitów: Bingo Bagginsa, Fosco Bagginsa, Mirabelli Took (Brandybuck), narodziny hobbitów: Nory Bolger i Isengara Tooka.
2961 1361 narodziny hobbita - Anson Roper z Shire/Tighfield.
2963 1363 narodziny Théodwyny, córki Thengela i Morweny, późniejszej matki Éomera i Éowyny, śmierć hobbitów: Lindy Baggins (Proudfoot) i Gorbadoca Brandybucka, jego syn Rorimac Brandybuck zostaje Dziedzicem Bucklandu.

Niżej Fengel i jego spadkobiercy - Théodwyna

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
2964 1364 narodziny Lotho Sackville-Baggins.
2965 1365 narodziny Hamsona Gamgee.
2968 1368 22 września narodziny Frodo Bagginsa w Bucklandziesyna Drogo Bagginsa i Primuli Brandybuck.
2969 1369 narodziny hobbitów: Reginarda Tooka i Halfreda Gamgee.
2972 1372 narodziny Daisy Gamgee.
2975 1375 narodziny Pearl Took.
2976 1376 Denethor II (46 lat) poślubia Finduilas (26 lat) z Dol Amroth , narodziny hobbitki May Gamgee
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 21-05-2017 17:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powoli, ale posuwamy się do przodu - kilkanaście nowych wydarzeń.
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 21-05-2017 18:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawiam się czy, się nie da bardziej dokładnie określić okresu pobytu Aragorna u Thengla a potem u Ectheliona. Pewnie nie, ale coś poszukam. Uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Amarelis
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 14 Sie 2015
Wpisy: 37
Skąd: Imladris


Wysłany: 21-05-2017 20:32    Temat wpisu: Papierowe wydanie chronologii Ardy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej!
Planujecie wprzyszłości wydać chronologie Ardy w formie książki? Byłoby to ciekawe uzupełnienie wielu kolekcji Elfik

_________________
Grzegorz, w Quenya Tirno Uśmiech
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 32, 33, 34  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 23 z 34)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.