Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Legenda o Sigurdzie i Gudrun po polsku (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 06-05-2017 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ponieważ Pieśń o Nibelungach przeczytałem więcej razy niż Legende o Sigurdzie i Gudrun, moje pytanie oraz spostrzeżenia będę opierał w oparciu o pierwszą pozycje. No więc głowny protagonista Siegfried (Sigurd) jest gościem na dworze Gunthera (Gunnara) króla Burgundi – no i moje pytanie dotyczy właśnie dokładnej lokalizacji tegoż państwa. W sadze pojawia się Atli wzorowany na Atylli – wodzu Hunów, dlatego możemy sugerować się, że akcja toczy się w V wieku. Niestety nie mam fachowej literatury, więc posługuje się „internetami”

1.Znalazłem informację, że plemię Burgundów wywodzi się od plemion Germanów Północnych z półwyspu Skandynawskiego, a później w V wieku przesiedlili się na wyspę Bornholm.
LOKAZLIZACJA NUMER 1
2. Chociaż wikipedia nie jest wyznacznikiem najlepszej wiedzy (parę razy udało mi się znaleźć błędne informację) to podaje, że „W okresie wpływów rzymskich najprawdopodobniej zamieszkiwali terytorium dzisiejszej zachodniej Polski, a odzwierciedleniem ich osadnictwa jest archeologiczna kultura luboszycka w międzyrzeczu Nysy Łużyckiej i Bobru, w rejonie Gubina.” Cesarstwo istniało do 476 roku, a więc istnieje jeszcze w chwili toczenia się akcji tej Sagi. Czy możliwe jest zatem, zeby Siegfried i cała kompanija przebywała na ziemaich polskich?
LOKAZLIZACJA NUMER 2
3. Inne źródła, które napotkałem podają, ze plemiona Burgundów zamieszkiwały tereny dzisiejszych Niemiec wschodnich i zachodniej Francji.
LOKAZLIZACJA NUMER 3

Pytanie kieruję do osób, które lepiej znają się na historii.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Legenda o Sigurdzie i Gudrun po polsku (Strona 5 z 5)

Skocz do: