Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni


Temat: Chronologia Ardy (Strona 19 z 34)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 32, 33, 34  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 18-03-2017 11:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I kolejna porcja chronologii:

2740 1140 Orkowie ponawiają najazdy na Eriador, Dúnedainowie w tym synowie Elronda: Elladan i Elrohir walczą z nimi.

The Return of the King, LoTR Appendix A, Annals of the Kings and Rulers: Eriador, Arnor, and the Heirs of Isildur: The North-kingdom and the Dúnedain. napisał(a):

[In] the days of Arassuil, Orcs, multiplying again in the Misty Mountains, begin to ravage the lands, and the Dúnedain and the sons of Elrond fought with them. It was at this time that a large band came so far west as to enter the Shire, and were driven off by Bandobras Took.

2741 1141 śmierć Grama w wieku 73 lat po 27 latach rządów, jego syn Helm Młotoręki zostaje dziewiątym Królem Rohanu.
2743 1143 śmierć Egalmotha w wieku 117 lat po 45 latach rządów, jego syn Beren zostaje 22-gim a 19-tym panującym Namiestnikiem Gondoru.
2745 1145 narodziny Fortinbrasa Tooka I, przyszłego 25-tego Thana Shire.
2746 1146 narodziny Thorina II Oakenshield (Dębowa Tarcza) przyszłego 16-tego króla rodu Durina; 15-ty Książę Dol Amroth – nie znamy jego imienia ginie zabity przez Korsarzy z Umbaru, jego syn zostaje 16-tym Księciem Dol Amroth. Narodziny przyszłego 17-tego Księcia Dol Amroth.
2747 1147 Bitwa na Zielonych Polach - Bandobras Took gromi bandę orków w Północnej Ćwiartce i zabija Golfimbula – króla Orków/goblinów spod Góry Gram – szczytu Ettenmoors.
The Hobbit, Ch 1, An Unexpected Party napisał(a):

Bullroarer, who was so huge (for a hobbit) that he could ride a horse. He charged the ranks of the goblins of Mount Gram in the Battle of the Green Fields, and knocked their king Golfimbul's head clean off with a wooden club. It sailed a hundred yards through the air and went down a rabbit hole, and in this way the battle was won and the game of Golf invented at the same moment.
The Lord of the Rings, Prologue, Concerning Hobbits
The last battle, before this story opens, and indeed the only one that had ever been fought within the borders of the Shire, was beyond living memory: the Battle of Greenfields, S.R. 1147, in which Bandobras Took routed an invasion of Orcs.

2748 1148 Orkowie wyparci z Eriadoru
The Peoples of Middle-earth, "The Heirs of Elendil napisał(a):

In his time there was much war with Orcs that infesting the Misty Mountains harried Eriador. The chief battles were in 2745-8. In 2747 the Periannath (Halflings) defeated a westerly ranging force of the invaders that came down from the north into their land west of Baranduin.

2751 1151 narodziny Frerina krasnoluda z rodu Durina, młodszego syna króla Thráina II, a brata Thorina II.
2752 1152 narodziny Belecthora II przyszłego 24-tego a 21-ego panującego Namiestnika Gondoru; narodziny Brytta przyszłego 11-tego króla Rohanu, syna Fréaláfa Hildesona.
2754 1154 śmierć Freca, lorda z Rohanu

( mówiło się, że w jego żyłach płynie więcej krwi Dunlendingów) , który w tymże roku przybył na dwór króla Rohanu - Helma prosząc o rękę jego córki dla swojego syna Wulfa. Helm odmówił i powiedział o tym jak bardzo Freka przytył, na co dworzanie wybuchnęli śmiechem. Ale Dunlending nie był z tego zadowolony, a wręcz przeciwnie, obrzucił króla obelgami. Po naradzie Helm uderzył Freca tak mocno, że ten od tego uderzenia umarł.

2757 1157 narodziny Argonui przyszłego 13-tego wodza Dúnedainów

2758 1158 Trzy wielkie flotylle korsarzy, z dawna przygotowywane, napadły na Gondor od strony Umbaru i Haradu, w tym samym czasie Easterlingowie od wschodu a Dunlendingowie od strony Isengardu atakują Rohan pod przewodnictwem Wulfa. Rohan dostaje się w niewolę, Wulf zdobywa Edoras i ogłasza się królem. W obronie Meduseld ginie syn Helma – Haleth. Helm z Rohanu chroni się w Helmowym Jarze. Oblężenie Helmowego Jaru teraz również znanego jako Hornburg. Długa Zima. Ginie drugi syn Helma - Háma, który wyprawia się z fortecy po żywność i nie wraca. Ludność Eriadoru i Rohanu ponosi dotkliwe straty. Gandalf przybywa z pomocą mieszkańcom Shire.

Cytat:
Za czasów Berena, dziewiętnastego namiestnika, jeszcze większe niebezpieczeństwo zagroziło królestwu Gondoru. Trzy wielkie flotylle korsarzy, z dawna przygotowywane, napadły na Gondor od strony Umbaru i Haradu, i z wielką furią zaatakowały wybrzeże; nieprzyjaciel w wielu miejscach zdołał wyjść na ląd, nawet daleko na północy, przy ujściu rzeki Iseny. Jednocześnie na Rohirrimów najechano od zachodu i wschodu, zajęto ich kraj i zepchnięto ich w doliny Gór Białych. Tego roku (2758) Długa Zima przyniosła z północy i wschodu mróz i ciężkie śnieżyce, a trwała blisko pięć miesięcy. W wojnie tego roku zginął Hełm z Rohanu i dwaj jego synowie; niedola i śmierć zapanowały w Eriadorze i Rohanie. W Gondorze jednak, położonym na południe od gór, rzeczy miały się trochę lepiej i jeszcze przed wiosną Beregond, syn Berena, rozgromił najeźdźców. Od razu wysłał posiłki do Rohanu. Beregond był największym dowódcą, jaki pojawił się w Gondorze od czasów Boromira; gdy odziedziczył władzę po ojcu (2763), Gondor zaczął odbudowywać swe siły. Rohan wszakże wolniej odzyskiwał siły po odniesionych ranach. To dlatego Beren chętnie przyjął Sarumana i przekazał mu klucze Orthanku. Tego roku (2759) Saruman zamieszkał w Isengardzie.


Rohirrimowie ponieśli klęskę i wróg zajął cały ich kraj. Ci, którzy nie polegli w boju lub nie dostali się do niewoli, zbiegli ku górskim dolinom. Helm poniósł ciężkie straty, został zepchnięty do brodów na Isenie i wycofał się do twierdzy w Rogatym Kasztelu oraz do ukrytego w nim wąwozu (znanego potem jako Helmowy Jar). Wojska wroga oblegały go tam bezskutecznie. Wulf zdobył Edoras i zasiadł w Meduseld, ogłaszając się królem. U bram pałacu jako ostatni z obrońców poległ Haleth, syn Helma.     „Wkrótce potem nastała Długa Zima i śnieg zasypał Rohan na blisko pięć miesięcy (od listopada do marca 2758-2759). Zarówno Rohirrimowie, jak i ich wrogowie ucierpieli srodze od zimna i niedostatku, który trwał dłużej jeszcze niż chłody. Po zimowym przesileniu w Helmowym Jarze zapanował głód. Háma, młodszy syn Helma, w rozpaczliwym porywie i wbrew radzie królewskiej wyprowadził oddział na poszukiwanie prowiantu; wszyscy ponieśli śmierć pośród śniegów. Z rozpaczy i głodu Helm stał się straszny i okrutny. Bano się go tak, jakby to był cały oddział wojów broniących Kasztelu. W pojedynkę, okryty białym płaszczem, zakradł się niczym śnieżny troll do obozu wroga i gołymi rękoma zabił wielu nieprzyjaciół. Wierzono, że dopóki nie ma broni, żaden oręż się go nie ima. Dunlendingowie wierzyli nawet, że gdy nie mógł znaleźć innego pożywienia, zjadał ludzi. Ta legenda długo krążyła po Dunlandzie. Helm miał wielki róg i wkrótce zauważono, że przed wyruszeniem na każdą wyprawę dmie weń, aby echo zabrzmiało w całym Jarze; taki strach padał wówczas na jego wrogów, że zamiast zebrać się razem, ująć go i zabić, rozbiegali się w panice po całej Helmowej Roztoce.     Pewnej nocy ludzie usłyszeli głos rogu, ale Helm już nie powrócił. Rankiem po raz pierwszy od wielu dni zaświeciło jasno słońce i wtedy ujrzeli białą postać, stojącą nieruchomo na szańcu, samotną, bo żaden Dunlending nie śmiał się do niej zbliżyć. To był Helm, martwy i skamieniały, nie ugiął jednak kolan. Ludzie mówili, że jego róg brzmi jeszcze czasem w Jarze, a upiór Helma krąży między wrogami Rohanu i zabija ich strachem

2759 1159 Śmierć Helma Młotorękiego w wieku 68 lat. Koniec Długiej Zimy. Edoras odbite przez Fréaláfa, syna Hildy - siostry Helma , który wypędza Wulfa i rozpoczyna panowanie drugiej dynastii królów Marchii. Saruman dostaje od Berena – Namiestnika Gondoru klucze do wieży Orthanc i zamieszkuje w Isengardzie. Śmierć Isumbrasa Tooka III w wieku 93 lat, Ferumbras Took II zostaje 24-tym Thanem Shire.

Niżej druga dynastia Królów Rohanu


Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Cytat:
Wkrótce potem zima ustąpiła. Wtedy Fréaláf, syn Hildy, Helmowej siostry, wyszedł z Dunharrow, gdzie schroniło się wielu Rohirrimów; z małym oddziałem zdecydowanych na wszystko kompanów natarł znienacka na Wulfa w Meduseld, zabił go i odbił Edoras. Po śniegach przyszły wielkie powodzie, a dolina rzeki Entwash zamieniła się w rozległe bagnisko. Najeźdźcy ze wschodu wyginęli lub zbiegli; z Gondoru zaś przyszła długo wyczekiwana pomoc drogami po zachodniej i wschodniej stronie gór. Nim skończył się 2759 rok, wypędzono Dunlendingów, wygnano ich nawet z Isengardu. Wtedy też Fréaláf został królem. Ciało Helma przyniesiono z Rogatego Kasztelu i pochowano pod dziewiątym kopcem grobowym. Odtąd zawsze kwitły tam obficie kwiaty simbelmynë, tak że kopiec wydawał się obsypany śniegiem. Gdy zmarł król Fréaláf, zapoczątkowano nowy szereg mogił królewskich”. Wojna, głód oraz strata bydła i koni poważnie osłabiły Rohirrimów; na szczęście przez wiele następnych lat nie nawiedziło ich kraju żadne większe niebezpieczeństwo i już w czasach króla Folcwine’a odzyskali dawne siły. Podczas uroczystości koronacyjnej Fréaláfa pojawił się Saruman; przyniósł dary i wychwalał męstwo Rohirrimów. Uznano go powszechnie za miłego gościa. Wkrótce potem zadomowił się na dobre w Isengardzie. Zezwolił mu na to Beren, Namiestnik Gondoru, bo królestwo Południa wciąż rościło sobie prawa do tej fortecy, która nie wchodziła w obręb Rohanu. Beren powierzył też Sarumanowi pieczę nad kluczami Wieży Orthanku. Żaden wróg nie był w stanie zniszczyć jej ani zdobyć. W ten sposób Saruman poczuł się władcą, otrzymał bowiem Isengard jako powiernik Namiestnika i miał w jego imieniu strzec wieży. Lecz Fréaláf rad był tak samo jak Beren, że Isengard znalazł się w dobrych rękach. Dość długo Saruman uchodził za przyjaciela, a może i był nim na początku. Dopiero później zaczęto podejrzewać, że Saruman zajął wieżę w nadziei, że znajdzie tam Kryształ Widzenia, bo planował w ten sposób zbudować fundament własnej potęgi.


Niżej starcia z Orkami Easterlingami Dunlendingami i Korsarzami w latach 2747-2759 mapka by K. W. Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
2760 1160 narodziny Dís, córki Thráina - krasnoludki z królewskiego rodu Durina, późniejszej matki krasnoludów – towarzyszy wyprawy Bilbo: Fíli i Kíli. Narodziny Hamfasta z Gamwich hobbita z Shire i protoplasty rodu Gamgee.

Cytat:
Dis była córką Thraina II, Jest to jedyna krasnoludzka kobieta, której imię zapisano w kronikach. Gimli opowiadał, że w jego plemieniu kobiet jest bardzo mało, nie stanowią nawet trzeciej części ludności. Bez koniecznej potrzeby nie pokazują się nigdzie poza domem. Z głosu i postawy tak są podobne do swych mężów, zwłaszcza że wybierając się w podróż odziewają się tak samo jak oni, iż obcy nie mogą ich odróżnić. Stąd powstała wśród ludzi niedorzeczna legenda, że krasnoludzkich kobiet w ogóle nie ma, a krasnoludowie rodzą się "na kamieniu".
Z powodu tak małej liczby kobiet plemię krasnoludzkie rozmnaża się bardzo powoli, a istnienie jego jest zagrożone, gdy brak bezpiecznych siedzib. Nigdy bowiem więcej niż raz w życiu nie wiążą się małżeństwem(...). W praktyce żeni się mniej niż jedna trzecia krasnoludów, bo nie wszystkie ich kobiety wychodzą za mąż; niektóre nie życzą sobie w ogóle męża, niektóre pragną nie tego, kogo mieć mogą, innego zaś nie chcą. Mężczyźni też nie zawsze mają ochotę do żeniaczki, bo pochłaniają ich inne sprawy.


2763 1163 śmierć Berena w wieku 108 lat po 20 latach rządów, Beregond zostaje 23-cim a 20-tym panującym Namiestnikiem Gondoru. Narodziny Balina, syna Fundina przyszłego przywódcy Krasnoludów i towarzysza wyprawy Bilbo.
2767 1167 narodziny Dáina II Ironfoota przyszłego króla rodu Durina: Lorda Żelaznych Wzgórz i Króla pod Górą, narodziny Balbo Bagginsa hobbita z Shire i założyciela rodu Bagginsów, narodziny Bosco Boffina hobbita z Shire.
2769 1169 narodziny Basso Boffina hobbita z Shire.

2770 1170 Smok Smaug napada na Erebor. Zniszczenie Dale. Thrór ratuje się ucieczką wraz z Thráinem II i Thorinem II. Narodziny Briffo Boffina hobbita z Shire.

Wkrótce potem (po 2589 gdy ginie Dáin z synem zabity przez zimnego smoka) większość plemienia Durina porzuciła Góry Szare, Grór, syn Dáina, wraz ze swoim stryjem Borinem i resztką ludu powrócił do Ereboru. Serce Góry znalazło się znowu w Wielkiej Sali Thráina, a sam Thrór i jego poddani żyli w pomyślności, gromadząc wielkie bogactwa, zyskali również przyjaźń wszystkich ludzi, którzy żyli w okolicy Samotnej Góry. Z ich rąk pochodziły nie tylko piękne przedmioty, ale również dobra broń i mocne zbroje. Pomiędzy nimi i krewniakami z Żelaznych Wzgórz trwała ożywiona wymiana kruszców. Dzięki temu umocnili się znacznie Nortowie, żyjący pomiędzy rzeką Celduin (Bystrą) i Carnen (Rudą Wodą), którzy wygnali wszystkich wrogów ze wschodu. Krasnoludowie żyli w dostatku, ucztując i śpiewając w salach Ereboru.
Wieść o bogactwach Ereboru rozeszła się szeroko po świecie i dotarła do uszu smoków. W końcu Smaug Złocisty, największy z żyjących wtedy gadów, bez ostrzeżenia wystąpił przeciwko królowi Thrórowi, opadając w płomieniach na Samotną Górę. Królestwo krasnoludów bardzo szybko przestało istnieć, a leżące tuż obok miasto Dale zostało zburzone i spustoszone. Smaug wpełzł do Wielkiej Sali i legł na kopcu złota.
    Z pogromu i płomieni zdołała się wymknąć grupa krewniaków Thróra, a jako ostatni z niedobitków wydostał się z sal przez tajemne drzwi sam Thrór ze swoim synem, Thráinem II. Odeszli na południe ze swymi rodzinami (wśród uciekinierów były dzieci Thráina II: Thorin [Dębowa Tarcza], Frerin i Dís. Thorin wedle pojęć krasnoludzkich był jeszcze młodzieniaszkiem. Znacznie później okazało się, że spod Góry uciekło znacznie więcej członków Plemienia Durina, niż zrazu przypuszczano. Większość jednak udała się do Żelaznych Wzgórz), rozpoczynając długą tułaczkę. Później dołączyli do nich inni krewni i wierni zwolennicy.
    Wiele lat później Thrór – stary i zrozpaczony – oddał swojemu synowi, Thráinowi, największy skarb, jaki posiadał, ostatni z Siedmiu Pierścieni. Potem odszedł w towarzystwie niejakiego Nára.


2772 1172 narodziny Dwalina krasnoluda z królewskiego rodu Durina, razem ze swoim bratem Balinem był towarzyszem wyprawy Bilba. Narodziny Berylli Boffin (Baggins) przyszłej żony Balbo Bagginsa.
2774 1174 narodziny Óina krasnoluda z królewskiego rodu Durina, był towarzyszem wyprawy Bilba. Narodziny Gundahara Bolgera syna Gundolpho Bolgera i przyszłej głowy rodu Bolgerów.
2775 1175 narodziny Madoca Brandybucka hobbita z Bucklandu, przyszłego Dziedzica Bucklandu.
2778 1178 narodziny Rudolpha Bolgera hobbita z Shire.
2779 1179 narodziny Sadoca Brandybucka hobbita z Shire.
2780 1180 narodziny Walda syna Brytta Léofa przyszłego dwunastego króla Rohanu, narodziny Gundahada Bolgera hobbita z Shire.
2782 1182 narodziny Thorondira przyszłego 25-tego a 22-ego panującego Namiestnika Gondoru, narodziny Marroca Brandybucka hobbita z Shire.
2783 1183 narodziny Glóina krasnoluda z królewskiego rodu Durina syna Gróina, brata Óina i ojca Gimlego, był towarzyszem wyprawy Bilba.
2784 1184 śmierć Arassuila w wieku 156 lat po 65 latach rządów, Arathorn I zostaje 12-tym wodzem Dúnedainów.
2785 1185 narodziny przyszłego 18-tego Księcia Dol Amroth – nie znamy jego imienia.
2788 1188 narodziny Roäc'a, Kruka przyszłego przywódcy Wielkich Kruków z Ereboru – z Ravenhill. Był synem Carca, zaprzyjaźnionym z krasnoludami.


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 24-03-2017 11:01, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 19-03-2017 12:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

2245 645 narodziny Hadora syna Túrina, później dziesiątego i siódmego panującego Namiestnika Gondoru.

Przeżył 150 lat i był to ostatni znany Gondorczyk, który żył tak długo. Od tego czasu długość życie Gondorczyków kurczyła się coraz szybciej.

Cytat:
2278 678 śmierć Túrina I w wieku 113 l. Hador zostaje 10-tym i 7-mym panującym Namiestnikiem Gondoru

Hador panuje przez 117 lat, co było najdłuższym panowaniem, któregokolwiek z Namiestników.

Cytat:
2626 1026 narodziny Egalmotha wnuka Morweny siostry Orodretha i późniejszego 21-ego a 18-tego panującego Namiestnika Gondoru

W tym czasie orkowie z Mordoru wznowili ataki na Gondor.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 20-03-2017 12:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

2245 645 narodziny Hadora syna Túrina, później dziesiątego i siódmego panującego Namiestnika Gondoru.

Przeżył 150 lat i był to ostatni znany Gondorczyk, który żył tak długo. Od tego czasu długość życie Gondorczyków kurczyła się coraz szybciej.

Ale to nie tak do końca, bo jego długość życia i tak była większa niż wcześniejszych Namiestników, a po nim z kolei byli też tacy, którzy w późniejszych latach dożywali 120 lat, czyli nadal więcej niż przeciętna.
Tym niemniej wydaje mi się, że w ogóle to jest ciekawy temat na osobną dyskusję, bo chciałem tylko zauważyć , że Linia Anáriona od początku była bardziej długowieczna od tej Isildura, a z kolei po wygaśnięciu rodu Anáriona to Wodzowie Dunedainów - spadkobiercy Isildura utrzymywali długowieczność na poziomie ponad 150 lat, gdy Gondorczycy żyli znacznie krócej.
Popatrzmy na takie fajne zestawienie - wykres długości życia oraz panowania Namiestników:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Widać wyraźnie z wykresu, że życie Hadora to taki "wyskok" wśród pozostałych Namiestników.M.L. napisał(a) (zobacz wpis):


Cytat:
2278 678 śmierć Túrina I w wieku 113 l. Hador zostaje 10-tym i 7-mym panującym Namiestnikiem Gondoru

Hador panuje przez 117 lat, co było najdłuższym panowaniem, któregokolwiek z Namiestników.


Można by dodać o tym dłuższym niż normalnie życiu i panowaniu przy jego śmierci - do http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=139934#139934:
2395 795 śmierć Hadora w wieku 150 lat po 117 latach rządów, Barahir zostaje jedenastym i ósmym panującym Namiestnikiem Gondoru.
Hador dożył 150 lat a panował przez 117 lat, co było najdłuższym życiem oraz panowaniem wśród Namiestników Gondoru ( i prawdopodobnie również najdłuższym życiem wśród ludzi z Gondoru w tym okresie).

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
2626 1026 narodziny Egalmotha wnuka Morweny siostry Orodretha i późniejszego 21-ego a 18-tego panującego Namiestnika Gondoru

W tym czasie orkowie z Mordoru wznowili ataki na Gondor.


A jakieś wydarzenia z tym związane, lub wzmianki o tym do poczytania?


Plus edytowane i dodane kilka dat do http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=139997#139997


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 21-03-2017 10:45, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
 
 
Ominous
Ogarniacz nieogarniających


Dołączył(a): 02 Cze 2007
Wpisy: 525
Skąd: Hamburg


Wysłany: 20-03-2017 18:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

A jakieś wydarzenia z tym związane, lub wzmianki o tym do poczytania?

Służę uprzejmię Z przymrużeniem oka

Dziedzice Elendila napisał(a) (zobacz wpis):

Egalmoth W B została tutaj dodana nota (powtórzona w C): „Wybuchła wojna z orkami”. Nawiązuje do tego „Opowieść o latach” w Dodatku B: „2740 - Orkowie ponowili napad na Eriador”, Późniejsza notka zapisana ołówkiem w B mówi: „Wojna pomiędzy krasnoludami a orkami w Górach Mglistych”
Więc w zasadzie, nic więcej, poza samym faktem i tym, że Orkowie zaatakowali na różnych frontach.

Omi, szef rozdziału Dziedzice Elendila Jestem rozwalony Super śmiech

_________________
Aiglos
<I'm not good, I'm not nice, I'm just right.>

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 21-03-2017 10:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

A jakieś wydarzenia z tym związane, lub wzmianki o tym do poczytania?

Służę uprzejmię Z przymrużeniem oka

Dziedzice Elendila napisał(a) (zobacz wpis):

Egalmoth W B została tutaj dodana nota (powtórzona w C): „Wybuchła wojna z orkami”. Nawiązuje do tego „Opowieść o latach” w Dodatku B: „2740 - Orkowie ponowili napad na Eriador”, Późniejsza notka zapisana ołówkiem w B mówi: „Wojna pomiędzy krasnoludami a orkami w Górach Mglistych”
Więc w zasadzie, nic więcej, poza samym faktem i tym, że Orkowie zaatakowali na różnych frontach.

Omi, szef rozdziału Dziedzice Elendila Jestem rozwalony Super śmiech


Dzięki, ale to mam w chronologii później - tzn :
Cytat:
2740 1140 Orkowie ponawiają najazdy na Eriador

a bliżej samej daty 2626, do której nawiązuje M.L. nic niestety nie znalazłem
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:
2626 1026 narodziny Egalmotha wnuka Morweny siostry Orodretha i późniejszego 21-ego a 18-tego panującego Namiestnika Gondoru

W tym czasie orkowie z Mordoru wznowili ataki na Gondor.

chyba, że to "ponawiają" odnosi się do tego okresu, ale właśnie brak szczegółów i jakiegoś konkretnego wpisu.
A skoro to ma być chronologia to jednak chciałbym precyzyjne ustalenia o ile się da wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 22-03-2017 21:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
a bliżej samej daty 2626, do której nawiązuje M.L. nic niestety nie znalazłem

Jest coś takiego wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

PeME: 205 napisał(a):
Egalmoth born 2626 lived 117 years died 2743
In this time there was renewed war with the Orcs.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 651Wysłany: 23-03-2017 12:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
a bliżej samej daty 2626, do której nawiązuje M.L. nic niestety nie znalazłem

Jest coś takiego wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

PeME: 205 napisał(a):
Egalmoth born 2626 lived 117 years died 2743
In this time there was renewed war with the Orcs.

Dzięki.
Zastanawiam się , czy ten wpis dodać jednak przy 2626 roku, bo wyraźnie dotyczy on okresu życia Egalmotha, a w mojej wersji jest tu tylko przywołana data jego narodzin. Moja propozycja jest więc taka jak poniżej i edytuj proszę ten wpis w takim razie w poście - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=139960#139960

2626 1026 narodziny Egalmotha wnuka Morweny siostry Orodretha i późniejszego 21-ego a 18-tego panującego Namiestnika Gondoru. Za czasu jego życia (2626-2743) orkowie z Mordoru wznowili ataki na Gondor.

Plus kolejne wpisy w http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=139997#139997
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5776
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 23-03-2017 17:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

2626 1026 narodziny Egalmotha wnuka Morweny siostry Orodretha i późniejszego 21-ego a 18-tego panującego Namiestnika Gondoru. Za czasu jego życia (2626-2743) orkowie z Mordoru wznowili ataki na Gondor.

Tak rzeczywiście będzie chyba najlepiej. Dzisiaj jeszcze uzupełnię ten wpis.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 32, 33, 34  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 19 z 34)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.