Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: The Lord of the Rings: A Reader's Companion (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 140

Wysłany: 22-01-2017 12:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pytanie do osób które posiadają i/lub czytały tę książkę. W opisach można przeczytać, że zawiera ona nieopublikowany fragment "Poszukiwania Pierścienia" znanego z Niedokończonych Opowieści...

Co zawiera ten fragment i jak jest on długi?
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 22-01-2017 16:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To chyba nie jest jeden fragment "Hunt for a Ring", a przynajmniej nie w całości, tylko przytaczane małe fragmenty wraz z komentarzem i rozważaniami.
Chyba gdzieś widziałem w necie coś takiego.
Powrót do góry

Frangern

Wpisy: 366

Wysłany: 23-01-2017 10:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Postaram się przejrzeć w wolnej chwili i podać bardziej szczegółowe informacje.

Frangern

Wysłany: 26-01-2017 14:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

vater napisał(a) (zobacz wpis):
Co zawiera ten fragment i jak jest on długi?

Sprawa przedstawia się następująco.
Jak pisał Aragorn7 nie ma jednego tekstu, autorzy komentarza przytaczają pojedyncze fragmenty, ale też obszerniejsze cytaty z rękopisów Tolkiena, zachowanych w zbiorach uniwersytetu Marquette. Czasem jest to jedno zdanie, lecz zwykle po dwa-trzy akapity. Parę takich cytatów zajmuje stronę lub dwie. W kilku przypadkach informacjami z tych zapisek uzupełniają cytaty z wersji opublikowanej w NO. W indeksie komentarza rozróżniono strony z odwołaniami do The Hunt for the Ring z NO od tych z rękopisu.

Te niepublikowane dotąd fragmenty, czasem niewiele różniące się tego co jest w NO, to:
- trasa Czarnych Jeźdźców w Shire po sforsowaniu brodu Sarn;
- wzmianki nt. chronologii ich jazdy po kraju hobbitów;
- obszerny passus nt. ucieczki Gandalfa i jego pobycie w Rohanie;
- fragment nt. Sarumna po ucieczce Gandalfa i pojawieniu się Jeźdźców;
- szczegółowa dosyć trasa jazdy Gandalfa z Rohanu do Shire;
- opis losów Golluma po uciecze z niewoli elfów;
- obszerny fragment traktujący o wydarzeniach poprzedzających spotkanie Radagasta z Gandalfem, skąd ten pierwszy dowiaduje się o Jeźdźcach, co robili nim ruszyli do Isengardu itp. (pada tam sugestia, że jeden lub dwa spośród Upiorów dowodziły wypadem, który odbił Golluma);
- bardziej szczegółowe rozpisanie działań Upiorów w Shire, trasy ich poszukiwań, dośc obszernie o tropienia Froda itd.;
- opis pościgu za nim już poza Shire;
- opis działań Gandalfa vs. Upiory;
- przedstawienie napaści pod Amon Sûl, pościgu za Frodem, natknięcia się Upiorów na Glorfindela;
- krótki fragment nt. ataku przy brodzie;
- opis losów Upiorów po klęsce u brodu.
Generalnie, te fragmenty są podobne formą do zapisek z Kroniki Lat, czasem zawierają tylko nieco więcej szczegółów.

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 140

Wysłany: 26-01-2017 17:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo Ci dziękuję. Przeglądając opinie o tej pozycji na różnych stronach, nabieram ochotę na jej nabycie. Żałuję ze niema polskiej wersji. Ogólnie bardzo podobał mi się "Hobbit z objaśnieniami" wiec adekwatna pozycja z WP powinna być równie satysfakcjonująca.

Przeczytałem gdzieś, że w Polsce wydano skromniejszy odpowiednik "A Reader's Companion" pod tytułem "Klucz do Tolkiena", ale to zupełnie inny autor więc nie wiem ile prawdy jest w tym porównaniu.
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 30-01-2017 13:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

vater napisał(a) (zobacz wpis):

Przeczytałem gdzieś, że w Polsce wydano skromniejszy odpowiednik "A Reader's Companion" pod tytułem "Klucz do Tolkiena", ale to zupełnie inny autor więc nie wiem ile prawdy jest w tym porównaniu.

Dla mnie to dość chybione porównanie. Klucz do Tolkiena Perry'ego to szczegółowo przedstawiona chronologia akcji Władcy Pierścieni , a to nie to samo co rozbudowany komentarz do całej powieści.
Nb. na forum dyskutowano o tej książce - Michael W. Perry, "Klucz do Tolkiena".

Cytat:
Przeglądając opinie o tej pozycji na różnych stronach, nabieram ochotę na jej nabycie.

I słusznie, Reader's Companion to rzecz ze wszech miar godna uwagi Jestem za .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: The Lord of the Rings: A Reader's Companion (Strona 2 z 2)

Skocz do: