Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

Temat: Gondolin – miasto odgórnie planowane (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 512

Wysłany: 16-10-2016 17:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mniejsza o większość Język
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

Tzn. Ty @M.L.-u oraz @Ominous macie na myśli bramy Główne miejskie, ale @vater chyba pisał właśnie o tych z Orfalch Echor sądząc po wytłuszczonym cytacie Z przymrużeniem oka
Orfalch to nie część miasta koniec końców Język zresztą bezużyteczny jak dla mnie od samego początku.

Mówimy o mieście, więc zostańmy przy bramach miejskich Język A tych, jak napisał M.L. trzech jesteśmy pewni, a być może była i czwarta Z przymrużeniem oka

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5661

Wysłany: 18-10-2016 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Tzn. Ty @M.L.-u oraz @Ominous macie na myśli bramy Główne miejskie, ale @vater chyba pisał właśnie o tych z Orfalch Echor sądząc po wytłuszczonym cytacie Z przymrużeniem oka

Chyba jednak nie. Akurat w przypadku Siedmiu Bram to wiemy, że początkowo było sześć. Te wybudowano równolegle z budowa miasta. Siódmą najbardziej skądinąd wyrafinowaną konstrukcyjnie, wzniósł Maeglin po Nirnaeth.

Natomiast moją uwagę zwrócił nie tylko fakt, że miasto było zaplanowane i rozwijało się zgodnie z pierwotnym planem, bez wyraźnych oznak spontaniczności, ale także to, że to było miasto rezydencjonalne.
Miasta są ośrodkami handlu, rzemiosła lub właśnie miastami rezydencjonalnymi. I tym ostatnim jest Gondolin. Nie jest ośrodkiem handlu, bo nie ma z kim handlować. To znaczy możnaby, gdyby nie kwestia tajemnicy i ukrycia. Rzemiosło jest sztuką dla sztuki, oraz na produkcją na potrzeby dworu i lokalnej społeczności, bardziej dla własnej przyjemności i radości tworzenia, niż dla korzyści materialnych. Właściwie to nie tyle miasto, co pałac z otaczającym go dworem i siedzibami poddanych. Urbanistycznie ma formę miasta, ale funkcjonalnie niem nie jest.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 512

Wysłany: 22-10-2016 17:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Natomiast moją uwagę zwrócił nie tylko fakt, że miasto było zaplanowane i rozwijało się zgodnie z pierwotnym planem, bez wyraźnych oznak spontaniczności, ale także to, że to było miasto rezydencjonalne. [...] Właściwie to nie tyle miasto, co pałac z otaczającym go dworem i siedzibami poddanych. Urbanistycznie ma formę miasta, ale funkcjonalnie nim nie jest.
Bardzo słuszna uwaga Jestem za

Chociaż możemy to odnieść mniej lub bardziej także do innych ośrodków, np. ukryty Nargothrond. Z Vinyamarem myślałem, że na początku mogło być tak samo, jednak trakt wiodący ze wschodu na zachód biegł właśnie do Vinyamaru (czego można się dowiedzieć bardzo uważnie czytając Upadek Gondolinu bodajże Język ) więc mogli tymi rybami z Belegaeru handlować powiedzmy Jestem rozwalony Ale mniejsza o to, gdyż uderza mnie teraz inna kwestia.
Gondolin od początku powinien być, mimo wszystko, miastem tymczasowym, okej, pięknym i wspaniałym, ale takim w razie którego można łatwo uciec, a co mamy tymczasem? Gród bez wyjść ewakuacyjnych. Orfalch, z racji bram musiało być uważane za najłatwiejszą drogę ataku dla Morgotha. Dobra, wąskiego przesmyku łatwo jest bronić przez znacznymi siłami, ale co wtedy z mieszkańcami? Nawet jeśli przyjąć długie walki, a nawet odparcie wroga z Orfalchu wciąż mamy miasto oblężone, gdyż koniec końców te armie przecież sypną się przez góry. A tymczasem droga przez Orfalch była pierwotną Drogą Ucieczki, tunel zaczęto budować znacznie później, po ostrzeżeniu do Ulma.
Tak więc machnijmy wielkie miasto z ogromną populacją, a w razie czego to miecz w dłoń i może się przerąbiemy do morza Język

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Melinir
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 209

Wysłany: 25-10-2016 05:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Natomiast moją uwagę zwrócił nie tylko fakt, że miasto było zaplanowane i rozwijało się zgodnie z pierwotnym planem, bez wyraźnych oznak spontaniczności, ale także to, że to było miasto rezydencjonalne. [...] Właściwie to nie tyle miasto, co pałac z otaczającym go dworem i siedzibami poddanych. Urbanistycznie ma formę miasta, ale funkcjonalnie nim nie jest.
Bardzo słuszna uwaga Jestem za

Chociaż możemy to odnieść mniej lub bardziej także do innych ośrodków, np. ukryty Nargothrond. Z Vinyamarem myślałem, że na początku mogło być tak samo, jednak trakt wiodący ze wschodu na zachód biegł właśnie do Vinyamaru (czego można się dowiedzieć bardzo uważnie czytając Upadek Gondolinu bodajże Język ) więc mogli tymi rybami z Belegaeru handlować powiedzmy Jestem rozwalony Ale mniejsza o to, gdyż uderza mnie teraz inna kwestia.
Gondolin od początku powinien być, mimo wszystko, miastem tymczasowym, okej, pięknym i wspaniałym, ale takim w razie którego można łatwo uciec, a co mamy tymczasem? Gród bez wyjść ewakuacyjnych. Orfalch, z racji bram musiało być uważane za najłatwiejszą drogę ataku dla Morgotha. Dobra, wąskiego przesmyku łatwo jest bronić przez znacznymi siłami, ale co wtedy z mieszkańcami? Nawet jeśli przyjąć długie walki, a nawet odparcie wroga z Orfalchu wciąż mamy miasto oblężone, gdyż koniec końców te armie przecież sypną się przez góry. A tymczasem droga przez Orfalch była pierwotną Drogą Ucieczki, tunel zaczęto budować znacznie później, po ostrzeżeniu do Ulma.
Tak więc machnijmy wielkie miasto z ogromną populacją, a w razie czego to miecz w dłoń i może się przerąbiemy do morza Język

Chyba, że potraktować to również jako miasto - twierdzę.
Pierwotnym zamiarem Turowa, konsekwent nie realizowanym, miało być odtworzenie Tirionu - warunki naturalne jak możemy się domyślać były podobne.
A rówcześnie to była wielka kryjówka - stąd stosunkowo mało wyjść - Orfalch było głównym, ale przecież istniały pomniejsze - taki choćby Maeglin korzystał z nich po likwidacji Orfalchu.
Poddani Turgona nie ruszali się za bardzo z miejsca ( casus Aredheli jest wyjątkiem), a dolina musiała być duża i żyzna. Najprawdopodobniej był to odizolowany mały kraj, o całkiem sporej powierzchni), takie miasto- państwo, czy raczej wzięty z awanturniczo-fantastycznej literatury XIX wiecznej tajemniczy odizolowany całkwocie rezerwat - weźmy wszystkie te Shangri -la, kraj Onej Haggarda, ukryte, najczęściej w Afryce, ale też i w Ameryce Południowej krainy- miasta szlachetnych tubylców i nieznanych prehistorycznych ras lub postaci...
Cały wątek Gondolinu jest stamtąd wzięty - łącznie ze schematem - dzielny podróżny dociera sam lub z towarzyszami do ukrytego kraju, zakochuje się lub zdobywa sympatię i pomoc pięknej wysoko postawionej w hierarchii tubylki, mamy zazdrosnych/niechètnych rywali/ rywalki, następuje katastrofa, miasto kraj zostaje zniszczone, bohater z zewnętrza ocaleją, czasem z tubylką, często nie.
Pewna wiarygodność zawsze jest nieco zawieszona.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3806

Wysłany: 27-01-2017 23:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetne porównanie, pewnie masz rację co do źródeł powstania Gondolinu, opowieści na których Tolkien się wzorował Jestem za

Szperam w poszukiwaniu informacji o klimacie Gondolinu - ja na myśl o nim widzę ośnieżone szczyty. Jak to było z zimami w Gondolinie? Ktoś gdzieś mówił/pisał, że to w dolinie panował łagodny klimat, a mi się to miejsce zawsze to kojarzyło z Alpami, Szwajcarią,a więc i mroźnymi zimami, śniegiem.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 28-01-2017 13:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Warto też zajrzeć do poezji średniowiecznej, jak np. Sir Orfeo - miasto na równinie jest typowe dla Faery.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Gondolin – miasto odgórnie planowane (Strona 3 z 3)

Skocz do: