Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo, Hobbit

Temat: Wojna Gniewu, co o niej wiemy? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5691

Wysłany: 12-01-2017 19:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
hmmmm... A może na ta wyprawę otrzymał specjalny dar od Valarów, a przede wszystkim Manwëgo, jakby do własnej mocy "wzmocnienie" - wiem, to nie najlepsze słowa, ale w tej chwili inne nie przychodzi mi do głowy.
Nasuwa mi się taka analogia, może chybiona. Otóż, w liście (nr 210 ze zbioru), komentarzu do filmu Ackermana & Co., Tolkien stwierdził, iż Wódz Nazgûlów w trakcie oblężenie Minas Tirith:
Cytat:
Tam otrzymawszy od Saurona dowództwo, nabiera dodatkowej demonicznej siły

Wydaje mi się, iż dawcą tej dodatkowej siły był sam Sauron. Jeśli tak było, to skoro Majar mógł podzielić się swoją siłą z inną istotą, to czyż nie mogło to zadziałać na linii Valar-Majar?

Myślę, że to całkiem sensowny pomysł.
Jest taki cytat:
NS: 438 napisał(a):
ich wodzem został Eönwë, któremu Manwë przekazał swój miecz.

Być może wraz z mieczem został obdarzony jakąś częścią mocy Manwëgo.

Ponadto warto pamiętać o jeszcze jednym, o upadku Morgotha. Gdy zstępuje na Ardę jego potęga jest taka jak połączone siły pozostałych Valarów. Potem rozprasza się na tyle, że w Utumno okazuje się, że Manwë jest potężniejszy, a Tulkas pokonuje go w pojedynku jeden na jeden.
Przy zniszczeniu Drzew czarna robote odwala Ungolianta, a on jedynie obala trony Valarów.
Fakt, że Eonwë dokonuje ostatecznego pogromu Morgotha, jest symbolem jego ostatecznego upadku. Pod koniec I Ery tak bardzo rozproszył swoją moc, ze jest słabszy niż Majarowie. Warto pamiętać, że według jednego z tekstów, pod koniec I Ery, Sauron de facto dysponował większą mocą niż Morgoth.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Wojna Gniewu, co o niej wiemy? (Strona 3 z 3)

Skocz do: