Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Rozmiary smoków (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 11-02-2012 03:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyszukałam w Atlasie Śródziemia wysokość Thangorodrimu - 35 000 stóp, co daje 10 668 m. Były to wulkaniczne stożki ukształtowane wg woli Melkora, może wręcz wzmocnione przez niego odpowiednią budową hmmmm... Na pewno góry wulkaniczne:
Atlas Śródziemia, str. 22 napisał(a):
Thangorodrim, Góry Ucisku, został zbudowany z żużla i kamienia pochodzącego z drążenia Angbandu. Góry były jednak dość spoiste, by można było przybić Maedhrosa do urwiska i uwięzić Húrina na wysokim tarasie. Te dymiące wierzchołki były najwyższymi szczytami Żelaznych Gór, a także „najwyższymi górami [bliższego] świata''. Na mapie z Silmarillionu nie widzimy Thangorodrimu ani Ered Engrin, ale na Drugiej Mapie do Silmarillionu Thangorodrim jest przedstawiony jako górska „wyspa", której centrum tworzą trzy wysokie szczyty sterczące około 100 mil od miejsca, gdzie musiałby znajdować się łuk Żelaznych Gór. Przed ukazaniem się The Histoly of Micidle-earth jedynych danych oprócz tekstu dostarczał rysunek Tolkiena, pokazujący centralny szczyt z dużej odległości. Z tekstu wynika, że były to „najwyższe wieże Śródziemia". Urwisko nad bramą liczyło 1000 stóp — dwie trzecie wysokości najwyższych współczesnych budynków. Na rysunku centralny szczyt, widoczny z Przełomu Sirionu, wydaje się kolosalny, znacznie wyższy od Ered Engrin. Mógł on liczyć co najmniej 5 mil średnicy u podstawy oraz jakieś 35 000 stóp wysokości.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Teraz możemy dokładniej pogdybać, jakich rozmiarów był Ancalagon mam pomysł!!!

Tutaj jest jedno z ciekawszych przedstawień tego smoka, gdzie rozmiary ma wręcz przerażające:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

http://rubendevela.deviantart.com/art/Dragon-of-the-First-Age-150658041

Chyba przesadzone, ale może jednak przystające do gór wyższych niż nasze Himalaje? Mount Everest to 8850 m n.p.m.. Pytanie czy wysokość centralnego szczytu Thangorodrimu to też wysokość nad poziomem morza czy od podstawy gór widocznej na Anfauglith.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 16-02-2012 17:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

dampf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 120

Wysłany: 11-02-2012 08:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak w ramach lekkiego offtopu: ta grafika jest genialna Jestem za Kurde, normalnie czysty geniusz.

A tak bardziej do rzeczy. Przytoczony cytat zdaje się sugerować, że mowa jest o wysokości samej góry od postawy. Jednak nie chce mi się wierzyć, by w Atlasie podawano wysokość w ten sposób (czytałem go dawno więc nie pamiętam dokładnie) i jestem w stanie założyć, że wszelkie wysokości liczone są od poziomu morza (bo i miarodajne i poprawne by to było). No i ta wysokość sama w sobie jest wielce zbliżona w ten sposób do Himalajów (jakieś 10% różnicy), co by też jakoś pasowało (nie wiem jeszcze do czego, ale by pasowało).
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 599

Wysłany: 14-02-2012 13:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):
... I odkąd to Glaurung latał?

Hmm, a mnie się wydawało, że każdy smok latał.

Z Silm

Cytat:
Wkrótce potem zginął władca Brethilu, Handir, walcząc z orkami, którzy napadli na jego kraj. Ludzie z Brethilu ponieśli klęskę, i wycofali się w głąb puszczy. Jesienią tego samego roku Morgom uznał, że wybiła stosowna godzina i nasłał na lud osiadły nad Narogiem potężną, z dawna przygotowaną armię; smok Glaurung Uruloki przeleciał nad równiną Anfauglith do północnej części Doliny Sirionu, wyrządzając tam wielkie szkody. Splugawił leżące w cieniu Ered Wethrin źródła Narogu i spalił Talath Dirnen, Strzeżoną Równinę, pomiędzy Narogiem a Teiglinem.

Może później, jak już urósł i obżarł się to był za ciężki i tylko pełzał?
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 14-02-2012 13:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety tłumaczenie nie jest pozbawione błędów - Glaurung nie lata w oryginale. Jest bardziej wężowym smokiem, jak azjatyckie, niż typowym latającym smokiem z opowieści. Świetnie to pokazuje ilustracja Alana Lee na alt okładce Dzieci Húrina:

http://www.tolkienlibrary.com/press/children-of-hurin-cover.htm

Pierwsze skrzydlate smoki pokazały się wraz z Ancalagonem podczas Wojny Gniewu.

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 11-12-2016 13:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy to najlepszy temat, ale myślę, ze poniekąd będzie to tutaj pasowało. Dla zainteresowanych smokami znalazłem archiwalną stronę, już nie funkcjonującą, ale ciągle jeszcze dostępną. Cogitemus Accurate, gdzie znajdziecie tekst: Concerning the Origins of Dragons. http://archive.is/8eixZ
Proponuję śpieszyć się z wykorzystaniem, bop trudno powiedzieć ile jeszcze będzie wisieć.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 17-12-2016 01:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Warto tę stronę w takim razie pobrać, jest takla opcja pod menu na górze Jestem za

Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 599

Wysłany: 19-12-2016 23:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Warto tę stronę w takim razie pobrać, jest takla opcja pod menu na górze Jestem za

A jeszcze lepiej wydrukować do pdf i załączyć na forum Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Rozmiary smoków (Strona 4 z 4)

Skocz do: