Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 12-12-2016 23:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystko fajnie, ale ciągle nie ma wypełnienia 200-letniej luki między Pruskimi Tolkynami, a bezpośrednimi przodkami Tolkiena, który w połowie XVIII wieku przybyli do Anglii. Bez wypełnienia tej luki, to tylko hipoteza, pociągająca, interesująca, prawdopodobna, ale jednak tylko hipoteza.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 13-12-2016 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziś wieczorem mam otrzymać z Niemiec skan strony z ksiąg parafialnych z najstarszym przykładem nazwiska Tolkien (w tej właśnie formie) – z okolic Królewca. Opublikuję go na Tolkniętym Blogu.

Patrick Plew z Niemiec badający genealogię tamtej okolicy, pisze, że w 1540 nie odnotowuje się jeszcze żadnego Tolkiena w parafii Schoenwalde (wg mojej teorii może to być czas, gdy Tolkienowie jeszcze nie przybyli w te okolice ze wsi *Tolkien/Tolksdorf). W 1620 jest tylko jeden Tolkien (zapisywany Tollkien) w tej parafii. Potem jest już całe zatrzęsienie Tolkienów (z różnymi wariantami zapisu w tej samej rodzinie). Mam szansę zdobyć dane z dokumentu "Türkensteuer" w XVI, gdzie odnotowano wszystkich, którzy wsparli podatkiem zbrojenie się przeciw Turkom w Świętym Cesarstwie Rzymskim: są tam podobno niemieccy Tolkienowie.

Oczywiste jest, że w Prusach Wschodnich nie znajdziemy raczej dokumentu, który mówi: Pewien Tolkien z miejscowości X w Prusach migruje do miejscowości Y w Saksonii.

Jest jednak szansa, że znajdziemy zapis w Saksonii: Pewien Tolkien z Prus zrobił to i to...

Trzeba dalej szukać. Po tym, jak udało mi się zrekonstruować dzieje mojej rodziny do 7 pokoleń wstecz, wierzę, że to samo można zrobić z Tolkienami.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-12-2016 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W archiwach w Anglii pewnie możnaby znaleźć skąd dokładnie przybył pierwszy z rodziny Tolkiena. Możliwe, ze byłoby także miejsce narodzin. Wtedy można poszukać w księgach parafialnych i wtedy, jeżeli przetrwały da się sprawdzić szlak migracyjny. Warunek wstępny, trzeb wiedzieć skąd dokładnie przybył do Anglii pierwszy z Tolkienów, listy przewozowe i inne dokumenty powinny przetrwać. Rejestrując się w parafii w Anglii powinien tez podać nie tylko poprzednie miejsce zamieszkania, ale także miejsce urodzin.
For the home of the holy
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 13-12-2016 18:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziwić może, dlaczego ktoś z Anglii albo Niemiec nie dokonał takich szczegółowych badań. Dostęp do angielskich i niemieckich archiwów jest dla nas, mieszkańców Polski, trudniejszy niż dla Brytyjczyków czy Niemców. Jeżeli chodzi o Niemców, myślę, że istotny jest tu powojenny kompleks "ziem utraconych". Młode pokolenia przez całe dziesięciolecia nie zajmowały się sprawami Prus, Śląska i innych krain, bo nie chciały wchodzić na ziemię ziomkostw i "rewizjonistów".

Ja bardzo chętnie zająłbym się od razu szukaniem od góry (czyli szukaniem przodków XVIII-wiecznego Johna Benjamina Tolkiena), ale łatwiej jest mi badać dzieje nazwiska Tolkien/Tollkühn na terenie dzisiejszej Polski. Staram się całą sprawą zainteresować The Tolkien Society oraz tolkienistów niemieckich - im łatwiej szukać listów przewozowych, nagrobków, wzmianek w lokalnych źródłach. Na razie mam odzew w Niemiec i powoli zbieram coraz więcej informacji.

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-12-2016 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Dziwić może, dlaczego ktoś z Anglii albo Niemiec nie dokonał takich szczegółowych badań.

Szczerze pisząc nie bardzo mnie to dziwi. W dzisiejszych czasach, kiedy naukę rozlicza się z osiągnięć, poprzez systemy punktacji, algorytmy i tym podobne bzdury, coraz mniej jest miejsca na zajmowanie się czymś dla czystej pasji. Po drugie takie tematy są dzisiaj niemodne, po trzecie, to bardzo żmudna praca wymagająca tygodni, o ile nie miesięcy poszukiwań w archiwach, często lokalnych.

Cytat:
Dostęp do angielskich i niemieckich archiwów jest dla nas, mieszkańców Polski, trudniejszy niż dla Brytyjczyków czy Niemców.

Łatwość rozleniwia.

Cytat:
Jeżeli chodzi o Niemców, myślę, że istotny jest tu powojenny kompleks "ziem utraconych". Młode pokolenia przez całe dziesięciolecia nie zajmowały się sprawami Prus, Śląska i innych krain, bo nie chciały wchodzić na ziemię ziomkostw i "rewizjonistów".

Owszem, ale przeciez na początek to sprawdzenie skąd Johann Benjamin przybył. Czy z Saksonii Wettinów, czy z dolnej Saksonii czyli Hanoweru, a może z Bremy, Hamburga lub Holsztynu. Bo niemal na pewno nie bezpośrednio z Prus Książęcych. Tu nie ma więc mowy o rewizjonizmie.

Cytat:
Na razie mam odzew w Niemiec i powoli zbieram coraz więcej informacji.

Życzę powodzenia.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 14-12-2016 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak na szybko spojrzałem na stronę National Archives i maja tam dokumenty (akty urodzin, chrztów, małżeństw i zgonów Luterańskiej parafii na Strandzie w Londynie (RG 4/4625 i sąsiednie sygnatury), do której należał Johann Benjamin i jego dzieci.
Jest także rejestr pogrzebów na cmentarzu Bunhill Fields Burial Ground, City Road, za lata 1816 to 1819 (RG 4/3994) gdzie w 1819 roku został pochowany Johann Benjamin być może, gdzieś w tych dokumentach byłaby informacja o miejscu narodzin pierwszego Tolkiena, który przybył do Anglii.

For the home of the holy
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 15-12-2016 16:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję, M.L. Twoja rada jako tolkienisty i jednocześnie historyka jest zawsze bardzo cenna! Jestem świeżo po szperanu w archiwach śląskich i niemieckich w sprawie mojej matczynej rodziny z Pilchowic na G. Śląsku (Wolff). Czas zatem zacząć szukać kolejnego po XVIII-wiecznym praprapradziadku przodka Profesora Tolkiena i spróbować zrobić to, co powinienem zacząć robić już na samym początku moich badań. Bo początki nazwiska Tolkien już mam raczej rozeznane (najdawniejsze formy, ich znaczenie, miejsce najdawniejszego występowania ludzi o nazwisku Tolkien itd.).

Zapraszam na Tolkniętego. Codziennie prawie coś tam pisze o postępach badań:

http://tolkniety.blogspot.com

Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 15-12-2016 17:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niesamowite! W ciągu 5 minut znalazłem dzięki Twoim wskazówkom akt zgonu Johna Benjamina Tolkiena (y)

Widzę, że jest tam w czym szukać!

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien (Strona 4 z 6)

Skocz do: