Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion


Temat: Miłosierdzie większe niż pierścień władzy – Ewangelia według (Strona 1 z 1)

  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 31 Lip 2004
Wpisy: 379
Skąd: Piękne Miasto Kraków ;)


Wysłany: 04-11-2016 17:21    Temat wpisu: Miłosierdzie większe niż pierścień władzy – Ewangelia według Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miałem duże wątpliwości hmmmm... , gdzie mogę umieścić poniższą informację dotyczącą inicjatywy nie do końca wyłącznie tolkienowskiej.
W końcu zdecydowałem się na osobny temat, w końcu warto odnotowywać wszelkie inspiracje jego twórczością.

Cytat:

„Miłosierdzie większe niż pierścień władzy” – już wkrótce u jezuitów w Gliwicach Mirosław Bożek SJ prowadzić będzie sesję formacyjną, nawiązującą do twórczości Tolkiena.

– Od lat chodziła mi w głowie myśl, że kiedyś chciałbym zrobić rekolekcje związane z Tolkienem – mówi Mirosław Bożek SJ, który fascynuje się jego twórczością od czasów szkolnych. Teraz nadarzyła się okazja. – Inspiracją dla tej sesji jest zbliżające się zakończenie Roku Miłosierdzia. Zależy mi na tym, żeby przypomnieć albo uświadomić, że Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem. Myślę, że to wielu osobom umyka, szczególnie gdy patrzymy na niego jako prekursora stylu fantasy, który w literaturze obecnie niekoniecznie nawiązuje do chrześcijaństwa. Chodzi o głębsze zrozumienie tego, co napisał Tolkien, a nie tego, co pokazał w filmie Peter Jackson.

Celem weekendowej sesji jest pokazanie, na czym polega dojrzałość w czynieniu miłosierdzia i jak wiara przenika to, co robimy.

– To, czym żyjemy, widać w naszej działalności i każdym naszym zaangażowaniu. Przy czym życie chrześcijańskie niekoniecznie musi oznaczać mówienie wprost o wierze. Chętnie porównuję dwóch dobrych znajomych, pisarzy C.S. Lewisa i J. R. R. Tolkiena. Lewis pod wpływem Tolkiena nawrócił się na chrześcijaństwo i o nim pisał i mówił wprost, z tego jest znany. Natomiast u Tolkiena nie ma tej dosłowności, ale to jest drugi sposób świadczenia o wierze. Jeżeli się dobrze przyjrzeć, to w jego twórczości rzeczywistość duchową można zobaczyć. Te rekolekcje mają na celu wydobyć ten głębszy wymiar.

W programie listopadowej sesji będą konferencje, ale także zaproszenie do dłuższej modlitwy. – To może być dla niektórych zaskoczenie, że tak jak przy medytacji ignacjańskiej modlimy się słowem Bożym, tak tu będzie okazja do wykorzystania w podobny sposób fragmentów literatury jako punktu wyjścia do osobistej modlitwy. Mam nadzieję, że będzie to dobra lekcja dostrzegania duchowego wymiaru i obecności Pana Boga w naszej codzienności – zaprasza Mirosław Bożek SJ.

Sesja pt. „Miłosierdzie większe niż pierścień władzy – Ewangelia według Tolkiena” odbędzie się od 18 do 20 listopada w Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” w Gliwicach. Informacje i zapisy: ckid.theotokos@gmail.com, tel. 797 907 741. Więcej: theotokos.org.pl.

źródło - GN: Ewangelia wg Tolkiena

_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 05-11-2016 23:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam zawszę trochę wątpliwości w takich sytuacjach. Z jednej strony wiem, jak ważne były dla Tolkiena inspiracje chrześcijańskie, z drugiej wiem, jak bardzo obawiał się by zbyt dosłownie nie doczytywać jego świata jako alegorii, w tym alegorii czy raczej parafrazy chrześcijaństwa. Nie twierdzę, że przemyślenia Tolkiena zawarte na kartach jego utworów, nie mogą, czy nie powinny być pretekstem do rozważań formacyjnych, ale zawsze mam pewne obawy, bo wiem jak ostrożnie, i z jaką rozwaga należy to robić.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Melinir
Członek Kompanii Thorina


Dołączył(a): 16 Mar 2003
Wpisy: 209
Skąd: Mar Vanwa Tyaliéva


Wysłany: 07-11-2016 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Mam zawszę trochę wątpliwości w takich sytuacjach. Z jednej strony wiem, jak ważne były dla Tolkiena inspiracje chrześcijańskie, z drugiej wiem, jak bardzo obawiał się by zbyt dosłownie nie doczytywać jego świata jako alegorii, w tym alegorii czy raczej parafrazy chrześcijaństwa. Nie twierdzę, że przemyślenia Tolkiena zawarte na kartach jego utworów, nie mogą, czy nie powinny być pretekstem do rozważań formacyjnych, ale zawsze mam pewne obawy, bo wiem jak ostrożnie, i z jaką rozwaga należy to robić.


Mam takie same wątpliwości. To jest fajny temat, ale na spotkanie towarzyskie nie rekolekcyjne czy formacyjne. Po prostu - tego typu spotkania tak bardzo dotyczą Boga i Jego spotkania z człowiekiem oraz spotkania człowieka z Nim, że bliższa jest jednak tu Biblia niż jakakolwiek książka, nawet pełna wartości chrześcijańskich. To zresztą ciekawe - bo w sumie cała nowoczesna literatura zachodu wywodzi się z kręgu kultury rzymsko- grecko- judeochrześcijańskiej i jeśli nie odwołuje się do wartości chrześcijańskich, to z nimi polemizuje. Zatem praktycznie wszystko można wykorzystać, każdą książkę. Ale? Mogę się mylić. Może być ciekawie.

_________________
" Gniewamy się mianowicie, gdy cierpimy, bo kto cierpi, ten czegoś pragnie"
( Arystoteles, Retoryka, 1379 a)
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Miłosierdzie większe niż pierścień władzy – Ewangelia według (Strona 1 z 1)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.