Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych (Strona 27 z 27)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 25, 26, 27
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 26-08-2014 20:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ivellios napisał(a) (zobacz wpis):
Czy ja dobrze pamiętam, że Nazgule (a szczególnie jeden) były bardzo blisko pierścienia po opuszczeniu przez Hobbitów Bree? Nie chcę mieszać tu filmu z książką, więc nie jestem pewien.

Na pewno na Wichrowym Czubie, kiedy Czarnoksiężnik widział (na swój sposób) Jedynego na palcu Froda. Na pewno siłą rzeczy podczas pościgu do Brodu Bruinen. I na pewno podczas wymarszu armii z Minas Morgul.

Ivellios napisał(a) (zobacz wpis):
Chyba jeszcze Nazgule były mocno badane w jednym z Aiglosów. Poszukam, jak wrócę do domu. Może jest tam coś na temat ich "wyczuwania".

W numerze 9 i 10 - oba eseje są mojego autorstwa. Nie mam teraz czasu w nich grzebać, bo muszę ogarnąć szeroko pojęte życie. Postawiłam tam jednak dość ryzykowną hipotezę, że Nazgulom, a szczególnie Czarnoksiężnikowi, wcale nie paliło się jakoś specjalnie do odebrania Jedynego Frodowi - bo przecież wystarczyłoby zrobić rzeź wśród ekipy czterech hobbitów i Ariego, pojmać Powiernika i hajda do Mordoru - a tutaj mamy cały teatr dramatyczny z Frodem i sztyletem Morgulu w roli głównej Z przymrużeniem oka

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 25-10-2016 15:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odkurzamy, odkurzamy Śmiech

Podczas prac nad Indeksem do Silma naczytałem się internernetów i słowników w ilościach przyprawiających o mdłości, i pośród tych poszukiwań, Tolkien Gateway zwróciło moją uwage na pewien istotny szczegół.
Najpierw obrazki:

Zachodnia Brama Morii:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I tłumaczenie podpisu (wytłuszczenie moje)
Drzwi Durina, Władcy Morii
Powiedz przyjacielu i wejdź
Zrobiłem te drzwi ja, Narwi
Znaki wykuł Celebrimbor z Eregionu

Coś nie pasuje?
Morii, nie Khazad-dûm, MORII, zanim jeszcze była Morią! wszystko mi się pomieszało
przyp. Moria, tłumaczenie z sindarinu - 'Black Pit, Black Chasm', czyli Czarna Otchłań.
Nazwana tak po opuszczeniu Sal Krasnoludów w Trzeciej Erze, podczas gdy Brama powstała w Drugiej.

Tolkien Gateway próbuje tłumaczyć to:
Cytat:
Khazad-dûm was so called in Sindarin by the Gwaith-i-Mírdain, as for them it was but a "Dark Chasm". Although the Dwarves considered it a derogatory name, Celebrimbor went as far as to write the name "Moria" on the West-gate.
Nie podaje jednak źródła, więc gdybać sobie można. Poza tym Celebrimbor zdaje mi się daleki byłby od takich określeń, co innego Celeborn Jestem rozwalony

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 01-11-2016 11:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przy okazji szukania materiałów do prelki natknąłem się na takie wyjaśnienia tego stanu rzeczy:
Cytat:
- The name was given because Khazad-Dum was underground, not because of any particular horror or darkness (Elves being lovers of light and the green earth), and dates back further than is commonly accepted.
- Celebrimbor foresaw the name.
- A later craftsman reworked the inscription.
- The "magic lettering" had re-arranged itself when Khazad-Dum came to be called Moria.
- "Hadhodrond" (the Elves original name for Moria) was actually on the doors all along, but Gandalf just read out "Moria" when reading it aloud, in the same way as he read out "Hollin" where "Eregion" was inscribed. In this scenario it's assumed that the name "Moria" in the illustration was a mistake made by the illustrator of the Red Book.

http://scifi.stackexchange.com/questions/38764/inconsistency-on-the-doo rs-of-durin
Z czego ostatnie wyjaśnienie najbardziej do mnie przemawia. I nawet nie tyle, że osoba przerysowująca inskrypcję do Czerwonej Księgi się pomyliła, co świadomie użyła bardziej rozpoznawalnej nazwy.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 25, 26, 27

Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych (Strona 27 z 27)

Skocz do: