Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Amroth syn Galadrieli czy Amdira? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 15-08-2016 00:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elrond swoje pochodzenie dokładnie opisuje w trakcie narady, już po wspomnianej uwadze Bilba (a w zasadzie zacytowaniu przezeń Aragorna, o ile pamiętam).
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 15-08-2016 22:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ogólnie po przeczytaniu wszystkich tekstow powiązanych z "Historią Galadrieli i Celeborna" mam wrażenie, ze Christopher Tolkien się pogubił trochę w chronologii tekstów. W dodatkach traktuje bowiem stwierdzenia odnośnie pochodzenia Amrotha od Galadrieli jako pochodzące z wcześniejszych wersji historii, podczas gdy w tekście zasadniczym robi dokładnie odwrotnie. Biorąc pod uwagę, że jeszcze wtedy nie miała tak kompletnej wiedzy na temat tekstów ojca jak później, można to zrozumieć. Boję się że bez nowego wydania Niedokończonych Opowieści , na które się nie zanosi, lub dostępu do archiwaliów nie dojdziemy do tego jakie są chronologiczne relacje miedzy tekstami. A co za tym idzie trudno rozstrzygnąć o ojcostwie i matczyństwie Amrotha, choć mi osobiście wersja, że był synem Galadrieli i Celeborna zawsze się podobała.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 16-08-2016 06:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uprzedziłeś mnie Uśmiech bo o to dokładnie miałem zapytać - jak to jest, że wszędzie wersja z Amrothem jako synem Galadrieli uznawana jest za "wczesną wersję " legendarium i w związku z tym "większość" opowiada się za wersją z synem Amdira, a osobiście mnie również ta wersja nie przekonuje.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 17-08-2016 20:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Uprzedziłeś mnie Uśmiech bo o to dokładnie miałem zapytać - jak to jest, że wszędzie wersja z Amrothem jako synem Galadrieli uznawana jest za "wczesną wersję " legendarium i w związku z tym "większość" opowiada się za wersją z synem Amdira, a osobiście mnie również ta wersja nie przekonuje.

Tak jak napisałem, sam Christopher się pogubił. Specjalnie sięgnę do do tekstu angielskiego, inaczej można by uznać, że to błąd w tłumaczeniu:
UT: 234 napisał(a):
The text is much emended, and it is not always possible to see what belongs to the time of composition of the manuscript and what is indefinitely later.

Tyle że nie wiemy kiedy tekst powstał. Nie mamy takiej informacji. Co jest zrozumiałe, gdyż jest to zbiór różnych tekstów, nie koniecznie bezpośrednio ze sobą powiązanych. Co charakterystyczne, o ile Hammond i Scull datują tekst "Amroth i Nimrodel", i przyjmują że był związany z tekstem "The Rivers and Beacon-hills of Gondor", który jest datowany na po 1969, to nie podają żadnej daty dla tekst "Conerning Galadriel and Celeborn", więc nie wiemy kiedy tekst powstał, i kiedy mogła zostać wprowadzona poprawka dotycząca Amrotha. Choć w tym ostatnim przypadku mamy pewną sugestię.
Ch. Tolkien pisze bowiem:
UT: 234 napisał(a):
This is the case with those references to Amroth that make him the son of Galadriel and Celeborn; but whenever these references were inserted, I think it is virtually certain that this was a new construction , later than the writing of The Lord of the Rings. Had he been supposed to be their son when it was written, the fact would surely have been mentioned.

Tu dodał bym, że koncepcja ta nie mogła powstać przed 1965 rokiem czyli drugim wydaniem WP, gdyż wtedy przynajmniej w Dodatkach taka sugestia zostałaby zamieszczona. Co oznacza, że ta wersja pochodzi najwcześniej z 1965 roku, a pewnie jest nieco późniejsza.
Potem są teksty takie jak wspomniany "Amroth i Nimrodel", z 1969 roku, który może być późniejszy w stosunku do wersji Amroth syn Galadrieli, ale bynajmniej nie musi być późniejszy. Pozostałe teksty wchodzące w skład tego zbioru, nie mają precyzyjnego datowania. Natomiast sam Ch. Tolkien, sugeruje, że:
UT: 244 napisał(a):
This account is of course greatly at variance with that contained in 'Concerning Galadriel and Celeborn'. Amroth is no longer the son of Galadriel and Celeborn, but of Amdir, a prince of Sindarin origin. The older story of the relations of Galadriel and Celeborn with Eregion and Lórien...

Wytłuszczony przeze mnie fragment sugeruje, że potraktował wstawkę o Amrothcie jako integralną część oryginalnego tekstu, a nie dopisek. Co wydaje się błędem.

To nie oznacza, że wersja os Amrothcjie synu Galadrieli jest ostateczna, ale właśnie byłbym ostrożny w deklaracjach odnośnie tej kwestii.

For the home of the holy
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 17-08-2016 23:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
...

To nie oznacza, że wersja os Amrothcjie synu Galadrieli jest ostateczna, ale właśnie byłbym ostrożny w deklaracjach odnośnie tej kwestii.

No właśnie, bo teraz znalazłem w HoME XII króciutki wtręt, który znów przeczy wersji Amrotha jako syna Galadrieli.
Otóż:

Cytat:
The House of Dol Amroth.

Amroth brother of Celeborn flies from northern Lorien when the
Balrog drives out the Dwarves about 1980 T.A. ...
...
The statement here that Amroth was the brother of Celeborn
appears to be unique
(for other accounts of him see The History of
Galadriel and Celeborn in Unfinished Tales: but all the material con-
cerning Amroth collected there comes from after, much of it long after,
the publication of The Lord of the Rings). On both forms of the
present text the words were struck out, and on the second my father
pencilled 'was a Sinda from Beleriand'. With the time of Amroth's
flight from Lorien cf. the entry for 1981 in Appendix B: 'The Dwarves
flee from Moria. Many of the Silvan Elves of Lorien flee south.
Amroth and Nimrodel are lost'; also Unfinished Tales pp. 240, 245.

Jedyne znów wskazanie na niepewność tej informacji, że Amroth to brat a nie syn Celeborna jest, że pojawia się jednorazowo.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 18-08-2016 11:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To pokazuje, że z Amrothem jest trochę tak jak z Gil-galadem czy Celebrimborem. Tolkien przez całe życie zmieniał ich pochodzenie, przy czym, jak się wydaje, nie była to kwestia przypadku, i fanaberii, a przynajmniej nie tylko. Był to efekt jego rozważań nad konstrukcją świata i powiązaniami w ramach tego świata. Kwestia Amrotha jest nowiem ściśle powiązana, że rolą Galadrieli jako strażniczki Lórien. Z pytaniem skąd się tam wzięła i dlaczego? Związek rodzinny wydaje się logicznym rozwiązaniem problemu, skąd Galadriela w Lórien. Choć oczywiście nie jest jedyną możliwością i inne wyjaśnienia pojawiąjące się w tekstach Tolkiena mają sens.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Amroth syn Galadrieli czy Amdira? (Strona 2 z 2)

Skocz do: