Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 21-04-2007 16:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak pisał Lómendil, Tolkien Studies nr 4 ukaże się już w poniedzialek.
Kolejny numer jest poświecony przede wszystkim Tolkienowi, jako badaczowi literatury średniowiecznej.

Jednakże zainteresowani inną problematyką znajda także inne teksty, ktore moga wzbudzić ich zainteresowanie. Wśród zamieszczonych tam artykułów i esejów znajdziemy m.in.:

Gratka dla filologów i lingwistów tolkienowskich:

“Tolkienian Linguistics: The First Fifty Years,” Carla F. Hostettera

Dla miłośników wątków keltyckich i iryjskich:
“Tolkien’s ‘“Celtic” type of legends’: Merging Traditions,” Dimitra Fimi

Miłośnicy wątków klasycznych mogą przeczytać:
“Greek and Latin Amatory Motifs in Éowyn’s Portrayal,” Miryam Librán-Moreno

A zainteresowani mediewistyką i jej znaczeniem dla studiów tolkienowskich znajdą m.in.:
“J.R.R. Tolkien’s Medieval Scholarship and its Significance,” Michael D. C. Drout

Niewatpliwą gratką numeru, jest niepublikowany wcześniej tekst Tolkiena:
The Name 'Nodens',” by J. R. R. Tolkien

Ogolnie 360 stron poważnego materiału tolkienowskiego. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Niestety cena ciągle bardzo powazna (60 USD) Język

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 25-06-2007 12:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie dostałem Tolkien Studies 4 brawo
Jak rozpakuję, to napiszę więcej, na razie tylko się cieszę, że już jest, i martwię, kiedy ja to wszystko przeczytam...

-aefter hwilum-
Obejrzałem. Dużo recenzji, m. in. na 10 stron z encyklopedii, także o "Plants of Middle-earth" itp. W bibliografii za 2005 nie ma anglojęzycznego 'Aiglosa'...

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 01-07-2007 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mogę napisać teraz trochę więcej o TS 4.
Artykuł Hostettera przypomina trochę pianie Piotrusia Pana, aczkolwiek, trzeba przyznać, autor dostrzega poza sobą także innych lingwistów. Artykuł Drouta o Tolkienie mediewiście też jest bardzo użyteczny, chociaż, jak rozumiem, pewnie mało ciekawy dla tych, którzy interesują się tylko Tolkienem jako pisarzem. [Drout w swoim artykule wyjątkowo często cytuje też swoją encyklopedię Nic nowego ]
Bardzo ciekawy jest tekst M. Libran-Moreno o greckich i łacińskich wpływach na opis Eowiny - mnóstwo cytatów z poetów klasycznych Uśmiech Generalnie to bardzo ciekawe, że zaczyna się dostrzegać na większą skalę te właśnie wpływy na Tolkiena, może nie do końca świadome, ale jednak jakoś obecne w jego twórczości.

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 05-07-2007 20:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):

Artykuł Hostettera przypomina trochę pianie Piotrusia Pana, aczkolwiek, trzeba przyznać, autor dostrzega poza sobą także innych lingwistów.

Dostrzega, to już dobrze Śmiech Z tego co wyczytałem na Elflingu, Hostetter trochę wygłupił się tym podziałem na 'the good, respectable, serious scholars who write for VT and Parma Eldalamberon, and the Internet-based maniacs who spend all their time trying to figure out how to say "I am cheese" in Elvish'. Szkoda tylko, że w środowisku tolkienowskim powstają takie niesnaski, szkoda, ze to co powinno łączyć, dzieli.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 05-07-2007 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mellorn napisał(a):
Z tego co wyczytałem na Elflingu, Hostetter trochę wygłupił się tym podziałem na 'the good, respectable, serious scholars who write for VT and Parma Eldalamberon, and the Internet-based maniacs who spend all their time trying to figure out how to say "I am cheese" in Elvish'. Szkoda tylko, że w środowisku tolkienowskim powstają takie niesnaski, szkoda, ze to co powinno łączyć, dzieli.

A gdzie nie powstają i gdzie nie dzielą, Mellornie? Mało było i tu na forum całkiem poważnych dyskusji o tym, kto jest prawdziwym tolkienistą, a kto się podszywa, kto jest prawdziwym elfem, a kto nie zasługuje na takie miano? Swego czasu przejmowałam się tym nieco Z przymrużeniem oka - teraz zamiast siąść i płakać wolę siąść i roześmiać się, i zjeść coś smacznego. To będzie zawsze, grunt to samemu/samej potrafić się wreszcie trochę wznieść ponad i ujrzeć śmieszność tych wszystkich podziałów - choć muszę wyznać, że to, co tu zacytowałeś, jest wyjątkowo głupie, jako że pochodzi od osoby dość jednak mądrej, i wydawało mi się, że wyrozumiałej - pamiętam, jak przeglądałam kiedyś archiwa mailowych list lingwistycznych, i w którymś poście Hostetter właśnie odpowiadał na maila kogoś, kto chciał wiedzieć, jak jest "po elficku coś tam coś tam". "O, szykuje się tatuaż z takim napisem?" - zapytał nieco złosliwie, lecz dobrodusznie Hostetter, po czym jednak w najlepszym nastroju podał tłumaczenie. Coś mu się od tego czasu stało? Biedak. Uśmiech
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 05-07-2007 22:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nellelórë napisał(a) (zobacz wpis):
Mellorn napisał(a):
Z tego co wyczytałem na Elflingu, Hostetter trochę wygłupił się tym podziałem na 'the good, respectable, serious scholars who write for VT and Parma Eldalamberon, and the Internet-based maniacs who spend all their time trying to figure out how to say "I am cheese" in Elvish'. Szkoda tylko, że w środowisku tolkienowskim powstają takie niesnaski, szkoda, ze to co powinno łączyć, dzieli.

A gdzie nie powstają i gdzie nie dzielą, Mellornie?

Zgadzam się z Nelle. Niestety środowiska fanowskie mają to do siebie. To zresztą jest w pewnym sensie dowodem intensywności uczuć wobec ukochanego dzieła. Tylko ludzie, którym zalezy na czymś, mogą tak bardzo się przejmować, ze prowadzi to do konfliktów.

Cytat:
Coś mu się od tego czasu stało? Biedak. Uśmiech

Tak się ludziom zdaża.
Hostetter może się źle czuć, bo jednak ma świadomośc, że jego przewaga nad resztą nie tyle wynika z lepszego przygotowania lingwistycznego, co z uprzywilejowanej pozycji. A to nie jest zdrowa sytuacja dla nikogo, anie dla przedmiotu badań, ani dla nieyuprzywilejowanych, ani dla uprzywilejowanych.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 09-05-2008 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

31 maja 2008 roku ma sięukazać kolejny, juz piaty numer Tolkien Studies. Numer piąty, to okazja do stwierdzenia, ze periodyk, ten zafunkcjonowal, jako cos trwalszego wśród fanów, literaturoznawcow i fascynatow. Nie wiem, jak długo jeszcz ebędzie się ukazywal, alena pewno zostawil swoj ślad:

A oto spis treści:

- Revenge and Moral Judgement in Tolkien, Brian Rosebury
- Rosebury on Tolkien: A Checklist, Douglas A. Anderson
- “With chunks of poetry in between”: The Lord of the Rings and Saga Poetics, Carl Phelpstead
- The Myth of the Ent and the Entwife, Corey Olsen
- Showing Saruman as Faber: Tolkien and Peter Jackson, James Davis
- Boromir, Byrhtnoth, and Bayard: Finding a Language for Grief in J.R.R. Tolkien’s The Lord of the Rings, Lynn Forest-Hill
- Three Rings for-whom exactly? And why? Justifying the disposition of the Three Elven Rings, Jason Fisher
- Chaucer as a Philologist, J.R.R. Tolkien
- The Reeve’s Tale (1939), J.R.R. Tolkien
- Steiner on Tolkien, Ross Smith
- Tolkien, Oxford’s Eccentric Don (1973) [trans. Ross Smith], George Steiner

Book Reviews

Book Notes

- The Year’s Work in Tolkien Studies, David Bratman

Bibliography for 2006

For the home of the holy
Powrót do góry

Piotrowska
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 32

Wysłany: 04-08-2016 23:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo chciałam przeczytać tekst Georga Steinera o Tolkienie (i to nawet bardziej ze względu na Steinera!) i wygrzebałam to: http://mahtalcar.narod.ru/literature/tolkien/TS5.pdf

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 4 z 4)

Skocz do: