Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Dlaczego jest tak mało dyskusji na temat Numenoru? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 599

Wysłany: 22-07-2016 21:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wracając do głównego wątku i postawionego pytania wydaje mi się, że jednym z głównych powodów jest jednak mniejsza znajomość/dostępność tekstów o Numenorze.
Pozostałe ery tzn. I Era a zwłaszcza III Era są opisywane w różnych/wielu źródłach, natomiast co do drugiej to oprócz HOME, który nie ma polskiego wydania i opisów w Silmarillionie, mamy w zasadzie tylko Niedokończone Opowieści i Księgę Zaginionych Opowieści jak chodzi o polskie teksty ogólnie dostępne.
Te pozycje są mniej rozpowszechnione na polskim rynku, więc i czytelników z nimi zaznajomionych jest siłą rzeczy mniej.
Dokładając do tego wspomniany inny charakter opisów Numenoru - brak w dużej mierze pierwiastka "fantasy" sytuacja przedstawia się jak się przedstawia, czyli generalnie mało dyskusji. nie mam zielonego pojęcia, naprawdę nie wiem, mnie się nie pytaj

Ale za to jak się już rozpoczną to bywają bardzo ciekawe Jestem za
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 27-07-2016 10:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Wracając do głównego wątku i postawionego pytania wydaje mi się, że jednym z głównych powodów jest jednak mniejsza znajomość/dostępność tekstów o Numenorze.

Nie wiem czy mogę się zgodzić. Zdecydowana większosc informacji i tekstów, którymi się posługujemy pochodzi ze zbioru Niedokończone opowieści, którego wydań jest oczywiście mniej niż WP, H czy Silma, ale jednak nie jest to zbiór niedostępny. Zreszta i WP a zwłaszcza w Silmie też mamy informacje i co ważniejsze, teksty poświęconej Numenorowi. Gdybyś napisał mniej popularna to bym się zgodził, ale nie mniej dostępne, lub niewiele mniej dostępne.
Inna sprawa dlaczego teksty zawarte w NO, w tym te o Numenorze są mniej popularne? Myślę, że odpowiedź na to pytanie byłaby zarazem, przynajmniej po części, odpowiedzią na zasadnicze pytanie zawarte w tym wątku.

Cytat:
Pozostałe ery tzn. I Era a zwłaszcza III Era są opisywane w różnych/wielu źródłach, natomiast co do drugiej to oprócz HOME, który nie ma polskiego wydania i opisów w Silmarillionie, mamy w zasadzie tylko Niedokończone Opowieści i Księgę Zaginionych Opowieści jak chodzi o polskie teksty ogólnie dostępne.

Tutaj trochę odwracasz kolejność, najważniejsze i najdłuższe teksty poświęcone Numenorowi są w NO, HoME to tylko uzupełnienie, ważne, ale tylko uzupełnienie. A jak pisałem, NO nie jest takie niedostępne. Według Amberu rozeszło się 65.000 egz. w Polsce, ostatnie wydanie z 2013 roku, a przecież było jeszcze wydanie Atlantisu, zresztą w lepszym tłumaczeniu. Więc bez przesady, zbiór n ie jest trudno dostępny.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Dlaczego jest tak mało dyskusji na temat Numenoru? (Strona 3 z 3)

Skocz do: