Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Dłoń Maedhrosa i podobne przypadki (Strona 6 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 601

Wysłany: 23-07-2016 20:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przykleję z wątku o Fignonie i jego harfie treści dotyczące Maedhrosa...

Mara napisał(a) (zobacz wpis):
...
Dużo bardziej interesuje mnie kwestia, czym u licha żywił się Maedhros przykuty do skały? Orły raczej nie przynosiły mu w dziobach jedzonka. Orkowie co jakiś czas karmili jeńca jakimiś pomyjami z kuchni Morgotha? Nic nie jadł (i przeżył! Tylko wychudł i fea prawie przepaliła mu hroa) ?

Sądzę jednak, że raczej Maedhros nie wisiał tam sobie przez 30 lat bez jedzenia i picia - zakładam, że nawet słynna elfia wytrzymałość aż tak wielka nie była, nawet krótko po przybyciu z Amanu. (Przewrotnie pisząc - a gdyby jednak, to Fingon w ogóle mógłby się na swojej wycieczce obyć bez prowiantu i oprócz harfy mógłby przytargać ze sobą nawet trąbę, flet i bęben, o tamburynie i innych "przeszkadzajkach" nie wspominając Język )

Jakieś koncepcje? (w sumie to przydałby się nowy wątek - co i jak jadł Maedhros w niewoli...)

Asa napisał(a) (zobacz wpis):
...

To ja zawsze sądziłam, że właśnie bez najmniejszego dokarmiania tam wisiał, a przeżycie tego zawdzięczał czarom, czy raczej klątwom Morgotha.
(Ale nie ukrywam, miałam to zdanie zanim dotarło do mnie, ile czasu on biedny tam wisiał. Choć z drugiej strony, czy byłyby to 3 czy 30 lat, elfia wytrzymałość kończy się zapewne na kilku dniach, więc nie ma to najmniejszego znaczenia).

Że go dokarmiano, jest równie prawdopodobne, wówczas albo orkowie, o ile była możliwość dojścia na piechotę, choć raczej skłaniałabym się ku jakimś skrzydlatym istotom.
Osobiście nie wykluczałam żadnej możliwości, ale czytając pierwszy raz Sila, miałam takie odczucie, że o Maedhrosie zapomniano, jakaś moc ze strony Melkora trzyma jeńca przy życiu, ale samo powodzenie misji Fingona, świadczy o tym że nikt się Maitimem zbytnio nie interesował. (choć wiem, że to akurat słaby argument).

A teraz dalsza dyskusja:

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Tak samo się odżywiał, jak Húrin na swoim krześle Z przymrużeniem oka Stawiam na połączenie klątwy Morgotha, czaru zatrzymania czasu - jak w Lóriemn, tyle że nie by piękno i życie trwały, a by cierpienie nie miało końca. Względnie Thuringwethil co jakiś czas z prowiantem podleciała. I też się zgadzam, że po kilku-kilkunastu dniach to bez różnicy ile obaj siedzieli na szczycie - żaden z nich by nie przeżył bez czarów lub dokarmiania.

No właśnie, też myślę że oba czynniki grały rolę, ale przynajmniej w przypadku Hurina to jest dość proste - sam mógł jeść co mu przyniesiono lub był dokarmiany, bo przecież chyba nigdzie nie pisze, ze nic nie jadł.
W przypadku Maedhrosa problemem jest tylko miejsce jego uwięzienia, ale i to jest tylko "problem techniczny".

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Takie spowolnienie czasu ( ale nie w nieskończoność , bo to by znaczyło, że Morgoth mógł uczynić kogoś/człowieka nieśmiertelnym ) jest dobrym wyjaśnieniem, choć nie wszystkiego.

W taki sam sposób, jak Sauron "unieśmiertelnił" Nazgûli. Być może takie życie/nieżycie czekało Maedhrosa gdyby nie Fingon.

Chyba nie można jednak tego porównywać bo jednak tam ludzie poszli na współpracę , dostali pierścionki itd. a w przypadku Maedhrosa, czy Hurina każdy z nich stawiał opór.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Temat: Dłoń Maedhrosa i podobne przypadki (Strona 6 z 6)

Skocz do: