Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Seriali "Wikingowie" i tolkienowskie skojarzenia (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 29-03-2014 12:34    Temat wpisu: Seriali "Wikingowie" i tolkienowskie skojarzenia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądam drugi sezon "Wikingów". W poprzednim odcinku, czyli czwartym pojawia się znane także z tolkienistyki zdanie: "eald enta geweorc", czyli "stare dzieła olbrzymów". Ma to miejsce, w sytuacji, kiedy Ragnar Lodbrok zostaje zaproszony przez Ethelberta z Wessexu do jego pałacu w Winchester i widzi tam zostawione przez Rzymian rzeźby. Zadziwiony ich realizmem pyta sługi króla, kto je wykonał, czyim są dziełem i na to sługa odpowiada po staroangielsku "eald enta geweorc".

W sumie drobiazg i skojarzenie, które wcale nie musi mieć nic wspólnego z Tolkienem, ale taki smaczek tego serialu.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 11-04-2014 13:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W kolejnym odcinku było inne fajne nawiązanie do powyższego wątku. Otóż ludzie wykształceni jak mnich Athelstan i król Æthelberht wiedzą, że rzeźby te wykonali Rzymianie, ale lud wierzy, że rasa gigantów. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 11-04-2014 14:19    Temat wpisu: Re: Seriali "Wikingowie" i tolkienowskie skojarzen Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
i skojarzenie, które wcale nie musi mieć nic wspólnego z Tolkienem, ale taki smaczek tego serialu.

To, o czym napisałeś, mi się tolkienowsko kojarzy Uśmiech Może nie z rzeźbami, ale z legendą Rohirrimów, według której Rogaty Gród zbudowali królowie morza rękoma olbrzymów.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-05-2014 14:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałem ostatni odcinek Wikingów. Nie zginęli ani Ragnar ani Lagertha, natomiast przy wszystkich uwagach, pierwsze dwa sezony pokazują, że można zrobić dobry serial. Potrzebny jest pomysł, scenariusz i dobrze dobrani aktorzy.
For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 06-05-2015 11:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sezon trzeci, choć inny w wymowie, nadal trzymał poziom. Mimo skrótów historycznych, wykorzystania wątków znanych z historii, w nieco innych ujęciach, to nadal bardzo dobry serial. Moim zdaniem decyduje o tym obsada. Scenariusz bowiem czasami jest nachalny w zmianach i prostacki w budowaniu skojarzeń, a wreszcie dość przewidywalny, dla osoby znającej historię, ale to nie przeszkadza w stworzeniu dobrego widowiska.
Warto tez zwrócić uwagę na staranność w oddawaniu szczegółów. Owszem Paryż jest za duży, a jego pozycja w państwie nie była jeszcze aż tak istotna, jak później, ale podoba mi się wprowadzenie do filmu języków: staronormańskich, staroangielskiego, czy ówczesnej wersji francuskiego, z zupełnie inna wymową niż dzisiaj i olbrzymią ilością naleciałości germańskich, głównie z języka frankijskiego (pokrewnego późniejszym niderlandzkim i fryzyjskiemu) i alemańskiego .

For the home of the holy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 06-05-2015 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O proszę, Paryż na filmie był za duży? No trochę pomieszali z historią i z kilku postaci historycznych robią jedną albo wymieniają na późniejszą, żeby pasowało do scenariusza. Pomijając to ogląda się bardzo dobrze, to raczej historyczne fantasy niż stricte historia. Ciekawa jest nie tylko główna fabuła, ale i rozgrywki między głównymi bohaterami. Kilka postaci niestety wypadło z gry, niektóre niespodziewanie z powodów pozafilmowych (spoiler:Siggy, wielka szkoda, ale scena odejścia świetna). Podobają mi się wplecione wątki mistyczne, gra z widzem i bohaterami filmu co do tego, kim były zagadkowe postaci czy co się naprawdę dzieje z Ragnarem. Rollo w ostatniej swojej scenie mnie rozbroił Jestem rozwalony Denerwuje mnie trochę, że Bjorn zaczął mówić z podobną manierą, co ojciec itp. detale, ale całość nadal ma niesamowity klimat nie tylko dzięki obsadzie, ale i muzyce oraz krajobrazom. Muzykę robił Trevor Morris (Filary Ziemi, Rodzina Borgiów, Dynastia Tudorów), ale na ścieżce jest dużo norweskiej Wardruny, polecam jak ktoś lubi takie klimaty.

Link

Z rzeczy poza fabułą - paryską księżniczkę gra córka Romana Polańskiego, zaś część wypasionych, robiących wrażenie wikingów, to... nasi rodacy Śmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 26-04-2016 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wikingom trochę zaszkodziła większa ilość odcinków w tym sezonie. Zamiast podwójnej dawki Wikingów dostaliśmy więcej zapychaczy. Chociaż mi się podobały niektóre klimatyczne wątki, np. spoiler:Bjorn w dziczy, a nie raziły inne powolne obrazy życia w dawnych czasach, które tempem i tematyką odstawały od Wikingów z poprzednich sezonów. Poza tym twórcy trochę z nami grają, specjalnie kierują niektóre postaci wbrew naszym oczekiwaniom, co może nie przyspiesza wydarzeń, ale wzbogaca samych bohaterów. Zobaczymy co się wydarzy w pół-sezonie jesienią Uśmiech Saurona ;D

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 27-04-2016 20:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy zaszkodziła. Półsezon był spokojniejszy, ale w sumie podobał mi się. Bardzo dobre zakończenie. Z historią ma coraz mniej wspólnego, ale w sumie mi to nie przeszkadza. Wątek egzotyczno-narkotyczny nieco naciągany, ale bynajmniej nie taki do końca niemożliwy. Ciekawe co dalej, bop historia jednak podpowiada co może być dalej. Ewidentnie jednak historia ulegnie rozbiciu na co najmniej dwa wątki, a może nawet więcej.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Seriali "Wikingowie" i tolkienowskie skojarzenia (Strona 1 z 1)

Skocz do: