Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Kim wg. was był Tom Bombadil? (Strona 16 z 16)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nimka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 27-04-2015 20:46    Temat wpisu: Tom Bombadil? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przejrzałam sporo tematów i o dziwo nie natrafiłam na temat o tej postaci, która intryguje mnie od kiedy moje dziecięce oczy zobaczyły ją na kartach Drużyny Pierścienia.
Tom Bombadil, jedna z najbardziej zagadkowych postaci w Śródziemiu.
Sam Tolkien, parafrazując, pisał: Każdy świat ma swoją zagadkę,a Tom jest zagadką Śródziemia. (Obok cały czas nieodnalezionych żon entów)
Myślę, że każdy fan Tolkiena ma na ten temat różne poglądy, których jestem wielce ciekawa. Uśmiech
Największe oparcie w tych rozmyślaniach ma, jak myślę, wpływ pierścienia na Toma, a raczej jego brak. Bombadil zakłada go sobie jak gdyby nigdy nic? Pamiętajmy, że Gandalf bał się wziąć pierścień do ręki, bojąc się jego mocy, podczas gdy w środku lasu, Bombadil bawi się nim, niczym dziecięcą zabawką. Nasuwa to oczywisty wniosek, że nasz tajemniczy jegomość, był od Gandalfa dużo mocniejszy. A wtedy do wyboru pozostają nam już tylko Valarowie i Eru, albo inna tajemna istota, o której Tolkien nic nie napisał. Może jest ktoś, kto wyczytał coś o nim w HOM-ie? A może macie własne teorie spiskowe?

beriolon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 45

Wysłany: 27-04-2015 21:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat taki jak najbardziej istnieje, wystarczy użyć wyszukiwarki -> Kim wg. was był Tom Bombadil?
Powrót do góry

DeDe
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 26-03-2016 11:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Toma raczej nie można zaliczać to postaci z uniwersum Śródziemia.

Jak już gdzieś go zaliczać do to majarów.... Język

,,Na czele jechał wysoki mąż, odrażającej postaci, na czarnym koniu. Jeździec nie był jednak upiorem, lecz żywym człowiekiem. Imienia tego pełnomocnika Barad-dûr nie zachowała żadna pieśń ani legenda, on sam bowiem je zapomniał..."
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 14, 15, 16

Temat: Kim wg. was był Tom Bombadil? (Strona 16 z 16)

Skocz do: