Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Pierścienie - chybiona inwestycja? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 29-12-2015 11:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Newsio napisał(a) (zobacz wpis):
Przyznam osobiście, że wcześniej nie patrzyłem na sprawę pierścieni tak jak ją przedstawia Geirve. hmmmm...
Jeśli w zamyśle Saurona miało być jedynie 16 pierścieni i wszystkie dla elfów to powstanie 3 było dla jego inwestycji jak krach na giełdzie Super śmiech
Przede wszystkim ujawniły istnienie i działanie Jedynego (nie mamy pewności czy gdyby elfy używały 9 i 7 to zorientowałyby się w podstępie, osobiście przychylam się do opcji że nie). Cała misterna intryga się sypnęła i Sauron musiał wkroczyć na wojenną ścieżkę. W zasadzie wszystkie jego działania związane z pierścieniami to od tej pory to plan B.

To nie tak do końca.
Sauron moim zdaniem nie miał planu A i B.
Miał tylko A - czyli wszystkie 16 dla Elfów.
Samo powstanie tych 3 wykutych przez Celebrimbora nie zmieniło nic dopóki Sauron nie wykuł Jedynego i założył go.
Dopiero wtedy elfy zorientowały się i ściągnęły i schowały swoje 3.
I dopiero tutaj zaczyna się wojna Elfów z Sauronem, odebranie pierścieni ( 7 miał Celebrimbor, czy pozostałe 9 także? ) od elfów i przekazanie ich Khazadom i ludziom.
Sytuacja jak to mówi się była dynamiczna Elfik i Sauron zmodyfikował swój plan i zamiary.
Prawdę mówiąc wywołanie wtedy wojny jemu też tak do końca nie było na ręke, lepiej gdyby to było jeszcze później a on urósł w siłę, ale widać też działał pod wpływem impulsu.
Powrót do góry

Newsio
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 29-12-2015 15:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Miał tylko A - czyli wszystkie 16 dla Elfów.

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Miałem na myśli to samo. Cały pomysł i intryga była obliczona na 16 pierścieni o wielkiej mocy dla których Sauron przewidział sekretne "centrum kontroli". Cały plan opierał się na sekrecie. Zdemaskowanie = plan caput. Trzeba wprowadzić rozwiązanie siłowe.

I tu nasuwa mi się kilka wątpliwości. Może ktoś w was zna odpowiedź z tekstów których ja nie czytałem albo nie pamiętam.

1 - Czy gdyby 3 nigdy nie powstały i elfowie używali tylko 7+9 to zdołaliby się zorientować, że Sauron używa Jedynego? hmmmm... Osobiście podejrzewam, że niekoniecznie Nie Nie
2 - Czy 7 i 9 miało taką samą moc lub czy różniły się sposobem działania/pierwotnym przeznaczeniem? Być może celowo Sauron dał nieco silniejsze/inne przedmioty krasnoludom, wiedząc że są one uparte i trudno poddają się cudzym wpływom.

P.S. Sory za dubel jeśli dyskusja nad kompletami 7 i 9 już gdzieś była.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Pierścienie - chybiona inwestycja? (Strona 2 z 2)

Skocz do: