Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 10-02-2015 19:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Więcej niejednoznacznych postaci jest w Grze o Tron. U Sapkowskiego tez się pewnie zjadą.
GoT to świetny przykład, gdzie wszystko jest szare, chociaż w tym universum mamy jednak więcej przewagi zła niż dobra. Z przymrużeniem oka O ile tych "złych" można wskazać sporo (i znajdzie się kilka postaci 100 % złych, aczkolwiek bez imperialistycznego zadęcia, obecnego w innych książkach fantasy), to bardzo trudno byłoby znaleźć jakiegoś "dobrego" - idealną, kryształową postać.
Właśnie za brak ideału i/lub Mary Sue cenię GoT. Jestem za

Wielowymiarowe postacie można znaleźć też w prozie Mariny i Siergieja Diaczenków oraz Steph Swainston.

Elbereth napisał(a):
Mój ojciec nie przebrnął ani przez jedno ani drugie - uznając, że fantasy, ogólne, nie dla niego Z przymrużeniem oka Lubi za to niektóre sci-fi np. Diuna.
Kwestia indywidualnych odczuć. Swego czasu preferowałam fantasy i stroniłam od sf, zaś obecnie nie mam nic przeciw dobrze napisanemu sf. Jednak Diuna mi wybitnie nie podeszła. Język Trudno mi zrozumieć jej fenomen (podobnie jak Człowieka z Wysokiego Zamku P. K. Dicka). Męczyłam się strasznie czytając o Paulu Atrydzie i nie było postaci, która mogłaby by mi zrekompensować jego obecność. A może inaczej, ta postać szybko zniknęła z kart książki. Język
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 10-02-2015 21:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mnie się wydaję, że to jest wypisywanie na siłę. To, że są jakieś podobieństwa to chyba nie od razu znak, że coś zostało napisane na podstawie czegoś zupełnie innego.
Dla przykładu:
- Geralt z Rivii ma dwa miecze, jest zwinny, ale jego postać nie powstała jako kalka Legolasa;
- Akromantule i Szeloba/Ungolianta to zdaje się również tylko czysty przypadek.

Rowling maintains that she hadn't read The Hobbit until after she completed the first Harry Potter novel

Cytat:
Dementorzy sjawy zawinięte w czarne płaszcze z kapturami na głowach które wysysają życie z żywych a gdy się zbliżają czuć zimno, przerażenie i omdlenie. Bardzo podobne do 9 jeźdźców przyszło mi to do głowy gdy w Bree Merry poszedł śledzić jednego z upiorów i zrobiło mu się stasznie zimno i zemdlał.

Rowling często wspominała, że miała silne napady depresji zachaczające nawet o mysli samobojcze. Z tego zrodziła się wizja dementorów. O ile dobrze pamiętam informacja ta jest zawarta w Więźniu Azkabanu w słowniku na samym końcu.

Cytat:
Główny bohater to sierota wychowywana przez ciotkę. Frodo sierota mieszkający z wujem.

Motyw ten pojawia się, ponieważ autorka nie miała dobrego dzieciństwa. Jej matka chorowała, a z ojcem nie miała kontaktu. Możliwe, żę to miało wpływ na tworzenie postaci Harry'ego

lunatha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 16-02-2015 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

''Rowling maintains that she hadn't read The Hobbit until after she completed the first Harry Potter novel,,

Akromantule pojawiają się właśnie po pierwszej powieści HP Z przymrużeniem oka

Ale tak czy siak Turambar ma jednak racje,to że są jakieś podobieństwa to czyste przypadki.Np pająki (przynajmniej tak myślę) zawsze uważane były za obiekty strachu,przerażenia,odbicia lęków itd. Dementorzy/Czarni jeżdzcy takie postacie przeważnie odziane są w czerń,a z czernią w parze idzie zimno i strach.Pani Rowling mogła kojarzyć coś co przeczytała z WP czy czegoś podobnego ,jednak przywiązywała skojarzenia do swojej wyobrazni,nie mogła przecież przewidzieć z czym będzie się to ludziom kojarzyć.
Powrót do góry

AranelElbereth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 18-10-2015 13:43    Temat wpisu: Re: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie HP jest lepszy od WP Spox
Władca mnie tak nie wciąga,za to Potter wciągnął mnie dość mocno,nie widziałam nic poza nim do póki nie skończyłam czytać ostatniej części.

Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym
do głęboko chorego społeczeństwa.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 18-10-2015 18:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Każdy ocenie jak chce!! Ja tam nie widzę w HP inspiracji tolkienowskich. Jeżeli już coś był inspiracją, to Czarnoksiężnik z Archipelagu Le Guin, a i przy tym bym się zanadto nie upierał.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

ErienTulcawende
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133
Nieobecny(a): pochłonięta robotą....

Wysłany: 18-10-2015 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja osobiście myślę, że pewnych podobieństw można się doszukać, ale są na tyle nieznaczne że raczej zostały "popełnione nieświadomie".

MUP - frakcja umiarkowanie krytyczna.

.....
Powrót do góry

Verirtle
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 01-11-2015 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytałem Harrego co prawda dość dawno, ale do głowy mi nie przyszło, że mógłby być jakoś bardzo inspirowany Władcą Pierścieni. Są to jednak dwie zupełnie inne historie rozgrywające się na innym tle. HP to de facto opowieść o dzieciakach mieszkających w szkole z internatem, natomiast WP to świat dorosłych i ciągła podróż po rozległym Śródziemiu.
Powrót do góry

Amarelis
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 10-12-2015 04:03    Temat wpisu: HP a Wp itp. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

WItajcie!
Co do WP- Jest swietne, aktualnie czytam H i WP po angielsku. Jednak jak narazie najbardziej z ksiazek Tolkiena urzekl mnie Silmarillion Love Te dokladne opisy... Ahh... Hobbita tez bardzo lubie, niedokonczone nie zachwycaja ale warto "przeanalizowac" od deski do deski. Home jescze niestety nie mam opini, w kolejce czytania sa zaraz jak skoncze czytac w Orginale H i WP.
NAtomiast HArry Potter.... nie jest zly... ale po "odkryciu" dziel Tolkiena nawet go nie otwieram Elfik Szczegolnie irytujace porownanie to: "HP super... WP jest do....".
A tak przy okazji to nie rzucajcie stereotypami ze "Dzieciaki nie przeczytaja SIlma bez krytykowania itp...." Mam 13 lat i czytam ksiazki Tolkiena (w tym Home) w oryginale hmmmm... Cos ze mna nie tak? Elfik
Pozdrawiam wszystkich! Elfik

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? (Strona 3 z 3)

Skocz do: