Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Varda/Elbereth pani światła (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elbereth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 330

Wysłany: 27-12-2014 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Dlatego uważam, ze to same klejnoty miały wbudowany mechanizm obronny. Trochę jak mitologiczny młot Thora. Tylko ktoś kto był ich godzien mógł dzierżyć Silmarille. Światło Drzew było święta, ale jako przypomnienie, ostatnia pozostałość nieskażonego pierwotnego blasku.

To by się wtedy zgadzało. Światło samo w sobie na swój sposób było bezbronne, światło nie należało się tylko godnym, miało służyć całej Ardzie. To Feanor sprofanował je pierwszy, zamykając w klejnotach i odmawiając dostępu wyłącznie przez własną chciwość.

The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 27-12-2014 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elbereth napisał(a) (zobacz wpis):
To by się wtedy zgadzało. Światło samo w sobie na swój sposób było bezbronne, światło nie należało się tylko godnym, miało służyć całej Ardzie. To Feanor sprofanował je pierwszy, zamykając w klejnotach i odmawiając dostępu wyłącznie przez własną chciwość.

Dodałbym może tylko to, że jego zamiar pierwotnie nie był zły, że wierzył, iż robi dobrze, w ten sposób chcąc chronić światło, ale już sam pomysł zamknięcia go w tej postaci, tworzył pokusę, wyrastając z być może nieuświadomionej żądzy. I nawet Valarowie tego nie dostrzegli, bo nie byli doskonali. Związani z Eą, byli przez nią ograniczeni i zwyczajnie popełniali błędy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Telwen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 36

Wysłany: 11-08-2015 11:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Varda w końcu była uwielbiana przez wszystkie elf, czego dowodzi hymn:
A! Elbereth Gilthoniel!
silivrel penna miriel
o menel agral erenath
Gilthoniel! A! Elbereth!

We WP było tego dużo, najbardziej mnie wzruszył moment, kiedy Frodo i Sam zaczęli tym wołać w Mordorze. O innych Valarach się w WP nie wspomina, tylko o niej. Czym się wyróżniała? Wszyscy prawie Valarowie pomagali ludziom, a do niej wszyscy składali modły. Może przeganiała mrok ze świata, z ludzkich serc, skoro była Panią Światła. Coś w niej musiało być, oprócz stworzenia gwiazd musiała coś zrobić. ,, Królowa zza zachodnich mórz" jeszcze przed Wielką Muzyką spotkała Melkora i go odrzuciła i on się jej lękał najbardziej z wszystkich Valarów. Może właśnie dlatego jest tak uwielbiana Proooszę prooooooszę chwała wam, chylę czoła, dzięki Śmiech
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 11-08-2015 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jest wyjaśnione w HoME. Niestety Christopher Tolkien nie zamieścił tego fragmentu w Silmarillionie, nie za bardzo wiemy dlaczego, gdyż jest ważny i tłumaczy specjalną rolę Elbereth. Poszukaj tutaj pośród wpisów Lómendila, to będziesz wiedzieć dlaczego?
For the home of the holy
Powrót do góry

Telwen
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 11-08-2015 21:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
To jest wyjaśnione w HoME.

Ja niestety nie mam dostępu do uzupełniających dzieł Tolkiena, choć ciągle ich poszukuję. Przeczytałam H, WP, Niedokończone Opowieści, Dzieci Hurina i S. Więc na razie analizuję to co mam i szukam drugiego dna w S Z przymrużeniem oka . A Varda była naprawdę ciekawą postacią.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 12-08-2015 14:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Telwen napisał(a) (zobacz wpis):
Ja niestety nie mam dostępu do uzupełniających dzieł Tolkiena, choć ciągle ich poszukuję.

Niestety bez angielskiego lub francuskiego nie da rady. Przy czym jedna sprawa. W przypadku X i XI tomu HoME (radzę zacznij od nich), to nie tyle materiały uzupełniające, ale tzw Historia Silmarillionu (choć też nie kompetna). Pamiętaj, że Silmarillion jaki znasz nie jest dziełem Tolkiena tylko redakcją wyboru tekstów dokonanego przez Christophera Tolkiena i Guy Gavrila Kaya. Wyboru, który wcale nie koniecznie, a na pewno nie w pełni był zgodny z zamyslem JRRT. HoME t. 10-11, to w pewnym sensie bardziej kompletny "Silmarillion".

For the home of the holy
Powrót do góry

Telwen
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 12-08-2015 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Niestety bez angielskiego lub francuskiego nie da rady.

Ja jeszcze muszę podszkolić swój angielski, więc może za jakiś czas spróbuję się zmierzyć z HoME. Dzięki za rady, w Silmarillionie brakowało mi tego co było w NO - przypisów które pewne kwestie wyjaśniał. Na razie szukam Księgi Zaginionych Opowieści, może dzięki niej dowiem się więcej. Ale zboczyliśmy z tematu. Uśmiech

Ostatnio zmieniony przez Telwen dnia 13-08-2015 22:26, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Varda/Elbereth pani światła (Strona 4 z 4)

Skocz do: