Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu.... Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." , 

Temat: Najbardziej wzruszająca scena w legendarium (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mara
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 10-05-2013 20:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedy ostatnio czytałam "Władcę Pierścieni" (co parę lat czytam sobie całość dla odświeżenia pamięci) co rusz łzy stawały mi w oczach. Przy wierszach (uwielbiam wiersze z Władcy, choć w nowszych wydaniach nie mogę odżałować przekładów Włodzimierza Lewika Smutek ), przy opisach przyrody, przy opisach śmierci bohaterów bądź ich emocji, w tym zwłaszcza determinacji, by walczyć z Cieniem, mimo nieuchronnej, zdawałoby się, klęski.

W całym legendarium najbardziej poruszającym jest jednak dla mnie opis przybycia Eärendila do Valinoru i jego błaganie o litość dla elfów i ludzi i to, że został wysłuchany. Zawsze dreszcze mnie przechodzą przy tym opisie:

Cytat:
— Witaj, Earendilu, najsławniejszy żeglarzu, wypatrywany, lecz przybywający niespodzianie, upragniony, lecz zjawiający się, gdy już nie mieliśmy nadziei
cię ujrzeć´! Witaj, Earendilu, niosący światło wcześniejsze niż Księżyc i Słonce,
chwałę Dzieci Ziemi, gwiazdę w ciemnościach, klejnot zachodzącego słońca promieniejący o poranku!....

Witaj Earendelu, najjaśniejszy z aniołów posłanych między ludzi do Śródziemia?
Ewidentnie pobrzmiewa tu echo tych słów.

Cytat:
Earendil stanął przed nimi i przemówił w imieniu Dwóch Pokoleń Dzieci Iluvatara.
Prosił o przebaczenie dla Noldorów i o litość dla ich ciężkich utrapień, prosił
o miłosierdzie dla ludzi i dla elfów, i o wspomożenie ich w niedoli.

Eärendil jest jedną z figur chrystologicznych w legendarium i tu widać to wyraźnie. Mógł dotrzeć do Amanu i wypełnić swą misję tylko będąc tym, kim będąc, tj. półelfem. Jako człowiek, nie mógłby wejść do krain nieśmiertelnych i zachować życie (jak o tym przypomina Mandos), jako elf (Noldor) podlegałby klątwie Mandosa. Musiał być i jednym, i drugim.
Chrystus to Bóg-człowiek, Bóg - bo tylko jego ofiara mogła być doskonała i człowiek, bo tylko jako człowiek mógł cierpieć w imieniu ludzkości.

Cytat:
I prośba jego została wysłuchana….

A przy tym fragmencie są już tylko dreszcze. chwała wam, chylę czoła, dzięki

Moją uwagę zwracają też te dwa fragmenty zestawione ze sobą:
Pierwszy:
Cytat:
Idąc wołał różnymi językami elfów i ludzi, lecz nikt mu nie odpowiadał.

i drugi:
Cytat:
-Earendil nie może być ukarany za to, że naraził się na niebezpieczeństwo z miłości do Dwóch Pokoleń.

"Choćbym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, byłbym jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący"?

Za tym opisem z Silmarillionu znajdują się trzy fragmenty z Władcy Pierścieni (kolejność w zasadzie dowolna, tutaj podaję chronologicznie):

- Scena z bitwy na polach Pelennoru, gdy Eomer, myśląc, że Eowina nie żyje, woła: "Naprzód, po śmierć! Po koniec świata!"
- Frodo i Sam na zboczach Orodruiny po zniszczeniu Pierścienia
"Tutaj, w ostatniej godzinie świata"
- Odejście Froda ze Śródziemia ("uratowałem [Shire], ale nie dla siebie.(...) Często tak bywa, gdy jakiś skarb znajdzie się w niebezpieczeństwie: ktoś musi się go wyrzec, by inni mogli go zachować" - jak dla mnie najlepsze podsumowanie głównej idei Władcy...) i pożegnanie przyjaciół w Szarej Przystani (wraz z opisem odsłaniającego się zza kurtyny deszczu błogosławionego Królestwa)

Do tego oczywiście wiersze (choć to inny rodzaj wzruszenia), zwłaszcza "W salach pałacu Durina" i "Ballada o Eärendilu".

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Powrót do góry

Nargilia
nieznajomy

Wysłany: 05-06-2013 17:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

sceny które najbardziej mnie wzdruszyły
- walka Fingolfina z Morgothem
- Thingol przy umierającym Bereni
- moment kiedy Frodo odchodzi do Przystani
- pieśń o Gil-galadzie śpiewana przez Sama
oczywiscie jest ich więcej
Powrót do góry

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 20-08-2013 10:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W książkach Tolkiena jest mnóstwo wzruszających momentów, ale te które wzruszają mnie najbardziej to
-walka z Morgothem i śmierć Fingolfina
- odejście Froda za Morze
- kiedy Turin zobaczył, że zabił Belega
- Thingol nad umierającym Berenem
- opis bitwy pod Barad-durem
-kiedy Denethor płonie na stosie i widzi, że Faramir jednak żyje
- i oczywiście rozmowa Eowiny i Faramira

Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

Newsio
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 06-08-2014 14:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dwie sceny w legendarium poruszyły mnie najbardziej:

- Morwena umierająca w ramionach Hurina,

- pożegnanie Elessara i Arweny połączone z rychłą śmiercią córki Elronda na kwiecistych pagórkach w opustoszałym Lorien
Powrót do góry

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 28-02-2015 23:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zauważyłem pewien trend na odkopywanie dawnych tematów, ja także pozwolę sobie to uczynić.
W zasadzie są trzy takie sceny, które zawsze najmocniej na mnie działają, choć obiektywnie chyba do "najbardziej" nie należą.

Pierwsza to, sam nie wiem dlaczego, Elwinga, która nauczyła się mowy ptaków i sztuki latania, a skrzydła miała srebrzystoszare. Niekiedy, gdy Earendłl w powrotnej drodze przepływał blisko Ardy, Elwinga leciała na jego spotkanie, jak niegdyś, gdy ją Ulmo uratował z topieli. Ci z elfów mieszkających na Samotnej Wyspie, którzy mieli wzrok najbystrzejszy, widywali ją wówczas jako białego ptaka o piórach lśniących i zaróżowionych od zachodzącego słońca, gdy się radośnie wzbijała w powietrze, aby powitać „Vingilota" wracającego do przystani.

Druga - bardzo kochala swego ojca Elronda i rozstanie ojca i córki sięgające nawet poza granice świata.

I trzecia:
Cytat:
Padł o parę stóp od nich, twarzą do ziemi. Spod złotego kołnierza sterczała mu na karku strzała z zielonym piórem. Szkarłatny kaftan był podarty, pancerz z mosiężnych łusek pogięty i spękany, czarne włosy przeplecione złotymi nićmi w warkocze, nasiąkły krwią.
W brunatnej dłoni ściskał jeszcze rękojeść złamanego miecza. Sam po raz pierwszy w życiu widział walkę ludzi z ludźmi i widok ten wcale mu się nie spodobał. Rad był, że przynajmniej nie widział twarzy zabitego. Jakie imię nosił ten człowiek, skąd pochodził, czy naprawdę miał serce do gruntu złe, czy też może kłamstwa lub groźny wywabiły go z domu w ten daleki marsz? Kto wie, czy nie wolałby – gdyby miał wybór – zostać spokojnie wśród swoich?

Chyba tyle. Z przymrużeniem oka

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Najbardziej wzruszająca scena w legendarium (Strona 4 z 4)

Skocz do: