Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Co oznacza?? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tallika
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 08-02-2011 18:52    Temat wpisu: Co oznacza?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam, byłabym wdzięczna jeżeli ktoś mógłby mi przetłumaczyć ten napis Uśmiech Nurtuje mnie jego tresc Proooszę prooooooszę
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Powrót do góry

Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 08-02-2011 20:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Stawiam na "Bóg Honor Ojczyzna"
Ale poprawnie to to nie jest. Np. "cz" zapisujemy tengwą calma, a nie jako oddzielne znaki "c" i "z". Zresztą jeszcze kilka tengw jest użytych nieprawidłowo.

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 09-02-2011 19:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się, pasuje zwłaszcza dwa pierwsze słowa, ktoś kto to napisał zastosował swoistą metodę, własną, proszę porównać tabelki na stronie http://tengwar.art.pl/tengwar/jezyk-english.php
tam właśnie jest takie j dla języka angielskiego. Dla języka polskiego jest kilka metod, ale jak ktoś posługując się podstawowym układem Profesora ułoży sobie własną i jej we własnych zapiskach się trzyma to oczywiście wszystko w porządku. Jestem za

Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 09-02-2011 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko, że w języku angielskim j czytamy jako "dż". Dla dźwięku j (polskiego) jest tengwa anna lub tengwa yanta. Więc nie sądzę, by to było poprawne. Akurat w tym przypadku nie ma wątpliwości. Z przymrużeniem oka
Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 24-02-2015 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pewne pytanie odłączanie lingwistyki. Grając ostatnio w pewną grę, a mianowicie Black Mirror III(nie ma ona nic wspólnego z Tolkienem) zauważyłem, że w jednej scenie na podłodze widnieje zapis łudząco przypominający Tengwar. Informacji na ten temat nigdzie nie znalazłem, dlatego chciałbym się zapytać was, czy również podzielacie moje przypusczenia

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

chowy
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 40

Wysłany: 24-02-2015 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tymi napisami jest pewnie tak jak z runami krasnoludów ( lub celtów) w innych grach nie mają powiązań. Może w napisach w podziękowaniach jest wzmianka Tolkiena jeśli to rzeczywiście tengwar.

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 24-02-2015 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze tam nie doszedłem, ale w razie czego dam znać, czy coś takiego zostało uwzględnione w napisach końcowych Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Co oznacza?? (Strona 1 z 1)

Skocz do: