Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Inne drogi do Mordoru? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
smokus
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 19-01-2015 18:38    Temat wpisu: Inne drogi do Mordoru? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam
Przejrzałem to forum i nie znalazłem dyskusji w w.w. temacie.
Nurtuje mnie pytanie, czy były inne drogi do Mordoru oprócz Czarnej Bramy i przęłęczy z Szelobą.
Po rozmowie z Denethorem i Faramirem w dialogu z Pippinem Gandalf głośno zastanawia się dlaczego Frodo wybrał tę drogę i nie jest zbyt szczęśliwy z tego wyboru?
Jak już wynika z dyskusji na forum droga powietrzna nie wchodziła w rachubę, a przejść przez Czarną Bramę nawet Drużyna w pełnym składzie by zapewne nie dała rady, nie mówiąc już o utracie elementu zaskoczenia.
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 19-01-2015 20:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przede wszystkim mapa:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I całe Śródziemie:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

W zasadzie to ciekawe pytanie. To, że
Cytat:
Po rozmowie z Denethorem i Faramirem w dialogu z Pippinem Gandalf głośno zastanawia się dlaczego Frodo wybrał tę drogę i nie jest zbyt szczęśliwy z tego wyboru?

Nie jest dziwne, bo wiemy, że Cirith Ungol było drogą niebezpieczną, i Gandalf miał powody do zmartwień, nie był też nieobeznany z możliwościami Golluma, no i bez wątpienia wiedział o Szelobie.

W zasadzie ciężko mi powiedzieć, czy były jakieś inne przejścia; zakładam, że bardziej na południe bądź wschód, może jakieś trudne do przebycia przełęcze górskie? Nie przypominam sobie, by szerzej była mowa na ten temat i by takie potencjalne drogi zostały nazwane. Może ktoś może zerknąć w Atlas Śródziemia? Tradycyjnie nie mam przy sobie źródeł, bo nie jestem w domu. Nie przypominam sobie, by było tam coś o innych przejściach, ale dawno tam nie zaglądałam i mogę mieć białe plamy w pamięci. Tak czy inaczej, możemy usiłować dedukować z map Uśmiech Crossings of Poros? Ale to raczej zbyt daleko, by sam Gandalf mógł mieć coś takiego na myśli.

smokus
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 20-01-2015 12:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Crossings of Poros nie wydają się możliwe, gdyby istniało tam przejście Sauron nie ściągał by wojsk z Haradu drogą przez Ithilien czyli pod samym nosem Gondoru, który mógł przecież atakować te wzmocnienia lub chociaż mieć o nich pewne pojęcie od własnych zwiadowców.
W tym wypadku wydaje się, że nikt nie miał nic konkretnego do zaoferowania, Faramir też o ile pamiętam odradzał tę drogę, ale nie proponował nic w zamian, mimo, iż w tym momencie już wiedział po co Frodo idzie do Mordoru.
Jak się należy domyśleć obejście od wschodu nie wchodziło w rachubę; (długość drogi, możliwość wyśledzenia).
Powrót do góry

Frangern

Wpisy: 366

Wysłany: 20-01-2015 15:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmmmm... Wydaje mi się, że na początek warto coś wyjaśnić, co jak sądzę, do tej pory umknęło.
Crossings of Poros to nic innego, jak brody na rzece Poros, nie da się tego miejsca wiązać z jakimś przejście przez góry Morodru, zwłaszcza że leżały w znacznej odległości od Ered Dúath.
Niestety, też nie mam Atlasu Śródziemia pod ręką, ale tam, lub w Przewodniku pod nazwach miejscowych Środziemia Kubali, wspomniana jest przełęcz Nargil. Wzmianka na jej temat jest w którymś z tomów HoME, położona była w południowym łańcuchu Ered Dúath, chyba w pobliżu źródeł rzeki Harnen. Dokładne informacje moge podać jutro, wtedy będę miał dostęp do książek.

smokus napisał(a) (zobacz wpis):

Nurtuje mnie pytanie, czy były inne drogi do Mordoru oprócz Czarnej Bramy i przęłęczy z Szelobą.

Poza wyżej wspomnianym Nargil Pass, oraz doliną Morgul, o niczym więcej nie wiemy. Być może jakieś przejścia jeszcze były, trudno coś powiedzieć, bo w tekstach Tolkiena brak chyba wzmianek o "alternatywach", co więcej, tak naprawdę przecież nie wiemy, jak był początkowy zamiar, którędy Powiernik Pierścienia miał dotrzeć do Góry Przeznaczenia (w powieści członkowie Drużyny nie mają obowiązku iść z nim do końca), Gandalf przed wejściem do Morii nie zdradził którędy chciał iść, a Aragorn, pod Amon Hen, jeśli pamięć mnie nie myli, stwierdził, że nie wiadomo, czy Czarodziej miał już jakiś plan trasy.

Frangern

Wpisy: 366

Wysłany: 21-01-2015 14:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
hmmmm... Wydaje mi się, że na początek warto coś wyjaśnić, co jak sądzę, do tej pory umknęło.
Crossings of Poros to nic innego, jak brody na rzece Poros, nie da się tego miejsca wiązać z jakimś przejście przez góry Morodru, zwłaszcza że leżały w znacznej odległości od Ered Dúath.
Niestety, też nie mam Atlasu Śródziemia pod ręką, ale tam, lub w Przewodniku pod nazwach miejscowych Środziemia Kubali, wspomniana jest przełęcz Nargil. Wzmianka na jej temat jest w którymś z tomów HoME, położona była w południowym łańcuchu Ered Dúath, chyba w pobliżu źródeł rzeki Harnen. Dokładne informacje moge podać jutro, wtedy będę miał dostęp do książek.

smokus napisał(a) (zobacz wpis):

Poza wyżej wspomnianym Nargil Pass, oraz doliną Morgul, o niczym więcej nie wiemy. Być może jakieś przejścia jeszcze były, trudno coś powiedzieć, bo w tekstach Tolkiena brak chyba wzmianek o "alternatywach", co więcej, tak naprawdę przecież nie wiemy, jak był początkowy zamiar, którędy Powiernik Pierścienia miał dotrzeć do Góry Przeznaczenia (w powieści członkowie Drużyny nie mają obowiązku iść z nim do końca), Gandalf przed wejściem do Morii nie zdradził którędy chciał iść, a Aragorn, pod Amon Hen, jeśli pamięć mnie nie myli, stwierdził, że nie wiadomo, czy Czarodziej miał już jakiś plan trasy.

EDIT.
Poprawka do tego co napisałem powyżej.
Przełęcz Nargil położona była gdzie indziej niż napisałem. Pojawia się w tomie VII HoME, w nieco innym układzie gór Mordoru niż ten który znamy z wersji opublikowanej. Fonstad pisze tak (s. 91, wyd. z 2007, wytłuszczenie ode mnie):
Cytat:
Nawet południowe pasmo Ephel Dúath się zmieniło, pierwotnie miało bowiem dwa łuki wysunięte w stronę Haradu, szerokości prawie 150 mil, a zwężało się tylko w rejonie przełęczy Nargil u źródeł południowej rzeki zasilającej morze Núrnen.

Zapewne dlatego to przejście nie znalazło się na żadnej z jej map Mordoru. Wprowadził je natomiast Kubala w swoim Przewodniku..., hasło na s. 102, a mapa Czarnego Kraju na końcu książki.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Inne drogi do Mordoru? (Strona 1 z 1)

Skocz do: