Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Motyw opętania na Ardzie (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 47

Wysłany: 03-10-2014 16:20    Temat wpisu: Motyw opętania na Ardzie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio natrafiłam na ten ciekawy cytat z "Laws and customs amond the Eldars", który mówi o opętaniu istot żyjących przez zbłąkane dusze i nie tylko:

Cytat:
Some say that the Houseless desire bodies, though they are not willing to seek them lawfully by submission to the judgment of Mandos. The wicked among them will take bodies, if they can, unlawfully. The peril of communing with them is, therefore, not only the peril of being deluded by fantasies or lies: there is peril also of destruction. For one of the hungry Houseless, if it is admitted to the friendship of the Living, may seek to eject the fea [spirit] from its body; and in the contest for mastery the body may be gravely injured, even if it be not wrested from its rightful habitant. Or the Houseless may plead for shelter, and it if is admitted, then it will seek to enslave its host and use both his will and his body for his own purposes. It is said that Sauron did these things, and taught his followers how to achieve them.

Ciekawe, czemu Tolkien nie wykorzystał tego motywu w WP ani Hobbicie, ani nawet o tym nie wspomniał? Chyba, że atak Upiora Kurhanów można uznać za próbę przejęcia ciał Hobbitów. I kiedy Sauron używał opętania? A może w jego przypadku chodziło o silną moc perswazji, jak np. w Eregionie, czy Numenorze (chodzi głównie o Ar-Pharazona). To by znaczyło, że moc Głosu wiec, agitator , którą posiadał także Saruman, opierała się na czasowym, częściowym opętaniu, w celu przekonania ofiary do swoich poglądów. Jak myślicie?

I ciekawe są te bezdomne duchy, opętujące żywych coś strasznego... . Więc może główny wątek "Cienia Mordoru" nie jest wcale taki niekanoniczny? Uśmiech Chociaż wątpię, czy Celebrimbor chciałby mieć przerąbane u Mandosa, tylko po to, by wywrzeć zemstę, gdy za jego śmierć odpowiedzialna była też jego własna głupota.

Ostatnio zmieniony przez Ellesare dnia 05-10-2014 12:45, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 03-10-2014 22:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Głupota czy iluzja, w którą uwierzył? Nie tak łatwo przejrzeć kłamstwa Majara.

Co do dyskusji o opętaniu istot żyjących przez zbłąkane dusze, proszę po raz 123385756363889,0987 by użyć któregoś z istniejących tematów, dopiero co wrzuciłam całą listę do tematu o grze. wal głową w ścianę

Właśnie, co do gry - na jej temat proszę w wątku jej poświęconym.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 04-10-2014 08:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O to przepraszam, nie zauważyłam tego.
Chociaż głównym celem mojego tematu była dyskusja o opętaniach w historii Ardy, a grę wspomniałam przypadkiem. Nie wchodziłam też tam, bo nie chciałam sobie spoilerować, gdyż "Cienie Mordoru" zamierzam kupić na PS3, czego premiera będzie dopiero za miesiąc.
Ale jak uważasz, że temat się powtarza, to ok, można go zamknąć.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 04-10-2014 12:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, o opętaniach w historii Ardy możemy dyskutować Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 513

Wysłany: 04-10-2014 13:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sorry za offtop, ale:

Motyw opętania w Ardzie hmmmm...

Skoro Arda= Ziemia, nie powinno być bardziej po polsku:

Motyw opętania NA Ardzie?

Z przymrużeniem oka

PS.
Ellesare napisał(a):
I kiedy Sauron używał opętania? A może w jego przypadku chodziło o silną moc perswazji
Tak, a był nazywany Nekromantą, bo bardzo silnie perswadował tym zwłokom, że jednak są żywe Język A na serio: dla mnie tym fragmencie jasno chodzi o wcielanie w ciała innych duchów mu podległych.

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 04-10-2014 15:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

aha, czyli mógł wcielić się w Króla Nazguli i walczyć zamiast niego w bitwie. Złośliwy uśmiech To już wiadomo, czemu przegrał, ten jego pech... I to dlatego nie ruszał się z Barad-dur, bo nie musiał!

a z Ardą masz rację Uśmiech

Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 31-12-2014 17:44    Temat wpisu: Re: Motyw opętania na Ardzie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ellesare napisał(a) (zobacz wpis):

Some say that the Houseless desire bodies, though they are not willing to seek them lawfully by submission to the judgment of Mandos. The wicked among them will take bodies, if they can, unlawfully. The peril of communing with them is, therefore, not only the peril of being deluded by fantasies or lies: there is peril also of destruction. For one of the hungry Houseless, if it is admitted to the friendship of the Living, may seek to eject the fea [spirit] from its body; and in the contest for mastery the body may be gravely injured, even if it be not wrested from its rightful habitant. Or the Houseless may plead for shelter, and it if is admitted, then it will seek to enslave its host and use both his will and his body for his own purposes. It is said that Sauron did these things, and taught his followers how to achieve them.

A tak z innej beczki:
Z tego co zrozumiałam, taki duch może wykopać duszę opętanego z ciała, tak? (mogłam źle zrozumieć, mój angielski pozostawia wiele do życzenia)
W takim razie czym mogła stać się ta biedna duszyczka po eksmisji? Trafia do Mandosu? Jeśli ciało jest przejęte, odrodzenie jest IMO niemożliwe.

PAS Bang!PserwaBang!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Motyw opętania na Ardzie (Strona 1 z 1)

Skocz do: