Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Tolkien a magia (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 02-06-2005 21:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ancestor napisał(a) (zobacz wpis):
Umiejętności magiczne traktowałbym jako swego rodzaju talent, tyle że nie niewystępujący u wszystkich ras. "Czarowanie" jest specyficzną umiejętnością, ale jednak tylko umiejętnością. Nie można się jej nauczyć, tak jak nie każdy może być wielkim malarzem czy poetą, jest to zdolność wrodzona i w dużym stopniu dziedziczna. Nieprzypadkowo przecież istotami o największej mocy w Śródziemiu są potomkowie szlachetnych rodów.
Taki przewrotny Złośliwy uśmiech wątek przyszedł mi na myśl: Czarni Numenorejczycy musieli być skazani na posiadanie magicznych umiejętności Jestem rozwalony , stąd wzmianki Tolkiena o zgłębianiu przez nich "sztuk czarnoksięskich". Ale -podobnie jak ktoś o tzw. "dębowym uchu" nie nauczy się grać na instrumencie, tak samo ktoś nie obdarzony pewnym "ładunkiem mocy" nie da sobie rady z zaklęciami Ble Ble ;D No doobra, powtarzam innymi słowami to, co napisał wcześniej Anc Pserwa -ale tylko po to, żeby wzmocnić efekt Jestem rozwalony
Nikt nie będzie się spierał o to, że moc Aragorna (uzdrowicielska i jasnowidzenia) pochodzi z faktu, że płynie w nim odrobina "krwi Majarów" (po Melianie, Luthien itd.). A przecież wielu z tych, którzy zostali "Czarnymi Numenorejczykami" również mogło takową domieszkę posiadać; nie wszyscy potomkowie Elrosa zostawali wszak królami Numenoru, tylko jako królewskie siostry i bracia wchodzili w związki z innymi rodami, przekazując im "gen mocy" Złośliwy uśmiech Stąd i zainteresowanie Saurona tymi "odszczepieńcami", łatwo ich można było przekabacić (chodź do mnie bratku, pokażę ci, jak wzmocnić pałer Język ) i wykorzystać do własnych celów (przerabiając na Nazgila albo na Rzecznika) Uśmiech Saurona ;D

I jeszcze o używaniu słów do wyartykułowania zaklęć: były używane i już. Niejednokrotnie przez Gandalfa (rozpalanie ognia na Karadrasie, próba otwarcia Bramy Morii, zamykanie Balrogowi drzwi przed nosem Balrog (też w Morii) -żeby przytoczyć przykłady wygrzebane z "Wyprawy/Bractwa Pierścienia" only Język Równie dobrze można tu sypnąć przykłady na używanie magii przez tegoż za pomocą gestu jedynie. O czym to świadczy? IMHO tylko o tym, że można i tak, i tak. Na pewno głośne zaklęcie wmacnia moc czaru, jak to zwykle w fantasy bywa Język
Druga strona też "czaruje" na oba sposoby i gestem:
Wyprawa, T I napisał(a):
Wtedy czarny przywódca, który był już w połowie brodu, wyprostował się groźnie w strzemionach i podniósł rękę. Frodo oniemiał. Język zamarł mu w ustach, serce biło jak młotem. Miecz pękł i wypadł z drżącej dłoni. Biały koń elfa stanął dęba i chrapnął.
i inkatacją:
Powrót Króla napisał(a):
Werble wciąż grały. Z potężnym rozmachem ręce olbrzymów pchnęły naprzód żelazny Młot. Dosięgnął Bramy. Zakołysał się, uderzył. Głęboki huk przetoczył się nad miastem jak grzmot w chmurach. Ale żelazne drzwi i stalowe filary wytrzymały cios. Wtedy Czarny Wódz stanął w strzemionach i straszliwym głosem krzyknął w jakimś zapomnianym języku słowa władcze i groźne, zaklęcie burzące serca i kamienie.
Trzykroć powtarzał okrzyk. Trzykroć wielki taran uderzał w Bramę. I nagle za trzecim ciosem Brama Gondoru pękła. Jakby ją rozpruło niewidzialne zaczarowane ostrze, w oślepiających iskrach błyskawicy rozpadła się w bezładny stos żelastwa.
I to by było na tyle. Odezwą się jakieś nożyce?
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 31-12-2014 16:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ekhm Ekhm to nie nożyce Ble Ble ;D
Po tylu latach znalazłem ten wątek Super śmiech

Mellorn napisał(a) (zobacz wpis):
Mówi Tolkien
Cytat:
Nie użyłem słowa "magia" we właściwy sposób i królowa eflów - Galadriela - winna strofować hobbitów, którzy zwykli używać go do określania działań i przedsięwzięć zarówno Nieprzyjaciela, jak i elfów. Nie użyłem właściwie, ponieważ nie istnieje słowo odpowiednie dla "magii" elfów: lecz elfowie w moich książkach właśnie ukazują tę różnicę. Ich "magia" jest Sztuką, zachowaną od ludzkich ograniczeń: wymaga mniej wysiłku, jest szybsza, bardziej twórcza... Jej celem jest Sztuka, nie Potęga; tworzenie, a nie próba poprawiania i zniekształcania, by dominować i narzucać swą wolę. Elfy są "nieśmiertelne", przynajmniej dopóki ten świat istnieje - w ten sposób, obarczone ciężarem braku śmierci, są przepełnione tęsknotą za wygaśnięciem. Nieprzyjaciel zaś zawsze pożąda zdecydowanej Dominacji, tym samym władzy magicznej i fizycznej. Lecz najważniejszym i powracającym problemem jest to, że wywodzi się on z Dobra, a w swojej chciwości i żądzy wykorzystuje nierzadko tych, którzy chcą czynić dobrze, naginając ich własne zamiary do swoich celów.
(1951)

I teraz znalazłem chyba wyjątek i kolejny zarazem przykład czarów elfów.
Otóż w historii o upadku Gondolinu ( tutaj posłużę się Silmarillionem jako źródłem) jest coś takiego:

Silmarillion napisał(a):
Eol przygarbił się nieco od pracy przy kowadle, nie był jednak krasnoludem, lecz smukłym elfem ze znakomitego szczepu Telerich; twarz miał posępną, rysy szlachetne, a jego oczy widziały doskonale w mrokach cienistej puszczy. Toteż Eol dostrzegł Aredhelę zabłąkaną wśród wysokich drzew w pobliżu skraju Nan Elmoth, niby białą smugę świecącą w mroku. Wydała mu się bardzo piękna i zapragnął jej, roztoczył więc swoje czary, aby księżniczka nie mogła znaleźć drogi, która by ją wyprowadziła z lasu, lecz musiała krążyć coraz bliżej jego siedziby w sercu puszczy. Miał tam kuźnię i dom, a także garstkę sług, równie milczących i skrytych jak on sam.
Kiedy Aredhela, zmęczona długą wędrówką, stanęła w końcu pod jego drzwiami, Eol ukazał jej się, powitał i zaprosił w gościnę, Tam też została jako żona Eola i przez długie lata jej rodzina nic nie wiedziała o losach księżniczki.
Nikt nie twierdzi, że Eol pojął Aredhelę za żonę wbrew jej woli ani też, że przez wiele lat była w Nan Elmoth nieszczęśliwa; wprawdzie z rozkazu męża musiała się wyrzec światła słonecznego, lecz razem z Eolem wędrowała po lesie pod gwiazdami lub pod sierpem księżyca.

Czyli nasz ciemny elf dysponował jakaś magią by niejako zamydlić księżniczce w głowie i to nie opowieściami, ale na odległość.
Widzę tu pewne podobieństwo do Meliany, choć to zupełnie inna półka, no i do tej pory sadziłem, ze tylko Maia może takie czary tworzyć.
Kłóci się to tez z powyższym cytatem o magii elfów jako sztuce , której celem nie jest próba zniekształcania rzeczywistości, chyba ze to ten jeden jedyny wyjątek potwierdzający regułę Spox
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Tolkien a magia (Strona 3 z 3)

Skocz do: