Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 24-09-2014 20:15    Temat wpisu: Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia - 24 września 1914 roku JRRT napisał poemat o Éarendelu ‘The Voyage of Éarendel the Evening Star’:

Tolkien Society napisał(a):
Today marks 100 years since Middle-earth first came into being. On 24 September 1914, Tolkien wrote the poem ‘The Voyage of Éarendel the Evening Star’. It was, as Christopher Tolkien described it, “the first of the mythology”.

This video features highlights from John Garth’s talk at Oxonmoot 2014, in which he talks about the poem and the centenary of Middle-earth. The talk was derived from his forthcoming Tolkien Studies 11 paper, ‘The road from adaptation to invention: How Tolkien came to the brink of Middle-earth in 1914′.

Éarendel sprang up from the Ocean’s cup
    In the gloom of the mid-world’s rim;
    From the door of Night as a ray of light
    Leapt over the twilight brim,
    And launching his bark like a silver spark
    From the golden-fading sand;
    Down the sunlit breath of Day’s fiery Death
    He sped from Westerland.

The poem is about Éarendel the mariner who most readers meet in Bilbo’s ‘Song of Eärendil’ in The Lord of the Rings or towards the end of ‘Quenta Silmarillion’ in The Silmarillion (1977). It was written by the 22-year-old Tolkien at Phoenix Farm (his aunt Jane Neave’s house) in Gedling, Nottinghamshire.

Cały wpis: http://www.tolkiensociety.org/2014/09/100-years-of-middle-earth/

Plus wpis na blogu Johna Gartha - Middle-earth turns 100:
http://johngarth.wordpress.com/2014/09/24/middle-earth-turns-100/

& Jon Garth na stronie The Guardian - Birth of a new world: the Tolkien poem that marks the genesis of Middle-earth:
http://www.theguardian.com/books/2014/sep/24/jrr-tolkien-poem-genesis-m iddle-earth

:: Edycja ::

Michael Martinez - 100 Years of the Tree and the Broken Light
http://www.tolkiensociety.org/blog/2014/09/100-years-of-the-tree-and-th e-broken-light/

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 01-10-2014 14:39, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 27-09-2014 17:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aż trudno uwierzyć, że to już 100 lat. Tak wiele książek rodem z tamtej epoki się zestarzało, a świat Tolkiena jednak nie. Ciągle ma w sobie to coś.
Z drugiej strony fascynujące są dwie kwestie: jak daleko odszedł od pierwotnego zamysłu, a jednocześnie jak wiele z niego przetrwało do końca.
Z pewnością nie wiedział, co z tego wyrośnie, ani nie przewidział skali jego popularności. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 27-09-2014 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Aż trudno uwierzyć, że to już 100 lat.

Mimo tych 100 lat dzieła Tolkiena nadal odbieram, jako powieści współczesne - jakby były pisane nie dawniej niż 10-20 lat przed dajmy na to Grą o Tron. Jak na fantastykę oczywiście, ale wlasnie nie archaiczną, jak powieści np Dunsany'ego czy H.G.Wellsa.

Cytat:
Tak wiele książek rodem z tamtej epoki się zestarzało, a świat Tolkiena jednak nie. Ciągle ma w sobie to coś.

Nadal mam zainteresowanie dziełami Tolkiena, chociaż jak pewnie większość da się wyodrębnić takie fazy - że raz to zainteresowanie jest mniej intensywne a raz bardziej. Czasami bardziej zaciekawi mnie coś od strony literackiej, a kiedy indziej sam świat, jego mapa itp, czasami refleksje bardziej filozoficzne a czasami bardziej twórczość fanów, jak muzyka, fanfiki, ilustracje. Nie jest to twórczość, którą się przeczyta i zapomni i może wróci do niej po roku czy dekadzie. Bo, wypada znać klasyka. Owszem są dialogi z książek, które do dziś pamietam, mimo że czytałam je dawno (Silm 4 razy, DH 2 razy, LOTR 12 razy H ze 2 razy), a są teksty z książek, które dawno zapomniałam. Ale do tego czy owego elementu Śródziemia zawsze wrócę. Czasem pod wpływem jakiegoś wątku na forum, czasem czegoś znalezionego w sieci, artykułu na przykład, a czasem tematyki fanfika, czy tego, że od czasu do czasu wymyślam jakieś plotbunny czyli temat na fanfik, który przetworzyć mozna na wątek czy pytanie typu "co by było gdyby" albo "jak coś tam działało". Niestety kiedyś miałam nadzieje, że bardziej dogłębnie zajmę się studiowaniem samego uniwersum Tolkiena, może nawet zostanę takim badaczem - autorem artykułów. Zanim jeszcze taką miałam na to pisanie tolkienowskie ochotę to od początku niemal czytania Tolkiena, od 93 r. zaczęłam zbierać różne publikacje, i mam ich dośc sporo, ale po latach okazało się, że jest wielu lepszych autorów, zaś nie miałabym dość kasiory na zakupienie wszystkich potrzebnych mi naukowych publikacji, czasopism, fanzinów itp. na które miałam wielką ochotę, zwłaszcza na takie, jak nagrodzone nagrodą Mythlore albo publikacje pokonferencyjne. Więc trochę odpuściłam zagłębianie się w szczegóły światostwórcze, gdyż owo zagłebianie się w nie - przez czytanie forumów i artykułów branżowych - narobiło mi smaka na publikacje bardziej naukowe, na które nie mam kasy ani czasu. Uśmiech Ale to nie znaczy, że przestałam się interesować Tolkienem. I tym co się nowego dzieje w tolkienistyce i fandomie. Tylko zainteresowanie to przypływa i odpływa. Może kiedyś będę mieć kasę na zakupienie kilku zacnych publikacji. Uśmiech Obecnie muszę wybierać i rzeczy do pisania pracki mają priorytet.

Cytat:

Z drugiej strony fascynujące są dwie kwestie: jak daleko odszedł od pierwotnego zamysłu, a jednocześnie jak wiele z niego przetrwało do końca.

Też niekiedy dobrze jest się o tym doinformować - ale bardziej zawsze interesowały mnie wydane w całości teksty niż próbki i szkice. Nie mam chyba tego zacięcia literaturoznawczego, by śledzić jak autor działał po drodze do celu.

Cytat:
Z pewnością nie wiedział, co z tego wyrośnie, ani nie przewidział skali jego popularności. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ani skomercjalizowania Śmiech
poz Uśmiech
tal

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 01-10-2014 14:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I coś od Michaela Martineza na tę okazję:

100 Years of the Tree and the Broken Light
http://www.tolkiensociety.org/blog/2014/09/100-years-of-the-tree-and-th e-broken-light/

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 02-10-2014 13:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo ciekawy tekst Martineza. Zwłaszcza w kontekście tolkienowskiego legendarium i jego 100 lecia. Jakiekolwiek nie byłyby przestrogi Gandalfa, Tolkien w pewnym sensie sam zaprasza do analizowania swego tekstu, a czymże innym jest analiza, jak nie demontowaniem tekstu na prostsze składniki.
Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że zniszczymy analizowaną rzecz, i odbierzemy ją światu i pewnie to Gandalf miał na myśli, ale pragnienie zrozumienia, jest kluczowym elementem naszej natury. Chcemy wiedzieć, chcemy zrozumieć. Większość z nas zapewne nie pamięta lektury Władcy bez kontekstu Silmarilionu. Ale czy nie zadawaliście sobie pytań, kim jest Feanor i inne postaci z Dawnych Dni o których napomykają bohaterowie WP? To pytanie jest wstępem do analizy.
Jest jeszcze jedna groźba, że przedobrzymy. Że pójdziemy za daleko, jak moim zdaniem poszedł Garth. Dla mnie poemat Eala Earendel jest początkiem legendarium, ale nie Śródziemia. Ono rodzi się niewiele później, bo raptem dwa lata później wraz z pierwszymi utworami składającymi się na Księgę Zagionionych Opowieści. Ex post wiemy, że Poróż Earendela jest zapowiedzią Śródziemia, ale dopiero wraz z Tuorem i uciekinierami z Gondolinu, a może Koritrionem pośród Drzew, pomysł Śródziemia materializuje się.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Dziś mija 100 lat od narodzin Śródziemia (Strona 1 z 1)

Skocz do: