Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ellfka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 24-05-2014 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świat Tolkiena ja wielbię na przykład za dokładność. Dzięki temu mogę całkowicie przenieść się w świat magii. Głównym jednak powodem jest to, że świat ten ma swój prosty i na prawdę piękny charakter. Światy zbyt skomplikowane lub zbyt proste nie są takie, jak ten jeden. Jest on jedyny w swoim rodzaju, łączy w sobie odrobinę naszego średniowiecza i coś całkiem innego, nieznanego. Jest tak rozbudowany i oryginalny, że aż nie da się porównać go do któregokolwiek z naszych przedziałów czasu (do wspomnianego średniowiecza także). Wręcz tworzy nowy okres, żeby dopiero można by było go do niego porównać. Tworzy nową rzeczywistość i sposób bycia. Poza tym, zbudowany jest tak, że po lekkim poznaniu go z zewnątrz, nie da się przetrwać bez poznania wszystkiego, czego tylko poznać się da. Bez wątpienia jest po prostu WYJĄTKOWY i NIEPOWTARZALNY. Trudno jest nawet podać co konkretnie, bo odnosi się to do niepodzielnej całości.

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 02-06-2014 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ellfka napisał(a) (zobacz wpis):
Dzięki temu mogę całkowicie przenieść się w świat magii.

Zgadzam się. Dzięki temu mogę oderwać się od nudnej i szarej rzeczywistości. Elfik Cenię ten też, że u Tolkiena jest wyraźny podział na dobro i zło. Z przymrużeniem oka A poza tymnie wiem czy to tu książki Tolkiena to jedne z tych książek, które mnie wciągają do środka, w czasie ich czytania jestem między bohaterami i przeżywam, to co oni.

Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

Wielki Hobbit
nieznajomy

Wysłany: 23-07-2014 08:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za co kocham Tolkiena?? Za bardzo wiele rzeczy. Gdy czytam jego książki, to czuję się jak bym była jedną z bohaterek, a nie jak obserwator. Utożsamiam się z każdym bohaterem i staram się zrozumieć ich zachowania. Pozatym to co zrobił pan profesor filologii; wymyślne tych wszystkich języków, miejsc i wszystkiego innego to to jest po prostu fenomenalne. Czytając jego biografię śmiałam się z tego, że pisał na to papierze toletowym i w restauracjach na serwetkach.
Filmy, które wyreżyserował Peter Jackson to jest też kawał dobrej roboty. Czasami akcja jest spokojna np. jak Gandalf z Frodem jadą do Bilba wozem- i zaczynają kąpać mi łzy. Przy żadnym innym filmie nigdy nie płakałam a tu tak... Uśmiech
Powrót do góry

Aztreith
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 28-07-2014 10:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przed i po dziełach Tolkiena przeczytałam sporo książek fantasy, jednak NIGDY żadna z nich nie była tak fascynująca. Niesamowitą sztuką jest stworzyć taki świat, w którym niczego już nie brakuje. Historie o Ardzie od początku wydały mi się tak bardzo prawdziwe, jakby opisywały rzeczywiste zdarzenia... jak mitologia... bo i Tolkien wzorował się na mitologiach, czy dawnych opowieściach, co czyni jego książki wyjątkowymi ze względu na inspirację niezliczoną ilością historii. Pracował nad tym całe życie i to widać. Przeróżne języki, imiona, szczegółowe mapy, cudowne opisy i ogromna ilość postaci, a do tego długie, wspaniałe wiersze, które urzekły mnie szczególnie.
Opowieści o Ardzie pierwszy raz czytałam, gdy czułam, że moje beztroskie dzieciństwo dobiega końca. Był to dla mnie dość smutny czas. Człowiek zaczyna poważnieć, a dawne lata pozostają żywe tylko we wspomnieniach. I nagle zaczynam czytać książkę, która uświadamia mi, że dzieckiem można pozostać na zawsze... że zawsze można czytać baśni... i ZAWSZE czuć coś TAKIEGO... tę magię, tajemnicę, przygodę, pędzącą pomiędzy literami...
Książki Tolkiena kocham też za to, jak zmieniły moje życie i ukształtowały mój charakter. Uczą odwagi, ciekawości świata, pisania, składania wierszy, honoru, radości... rozbudzają w człowieku wiele dobrych emocji. Jednak nie brak w nich smutku, troski, bólu, tęsknoty i pożegnań... tak samo, jak w życiu. Kocham książki Tolkiena, ponieważ są dla mnie drugim życiem.
Powrót do góry

Milosniczka Legolasa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 14-08-2014 08:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedy się na kogoś wkurzę wściekły , otwieram WP i odpływam do Śródziemia. To pomaga mi się uspokoić. Dzięki Mistrzowi ( chwała wam, chylę czoła, dzięki ) mogę uciec na jakiś czas od codziennych problemów. Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 3 z 3)

Skocz do: