Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: O czym rozmawiał Gandalf z Bombadilem? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerzol
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 07-06-2003 20:34    Temat wpisu: O czym rozmawiał Gandalf z Bombadilem? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gandalf powiedział hobbitom:
"Zamierzam pogawędzić z Bombadilem, i to tak obszernie, jak jeszcze nigdy w życiu. On był tym kamieniem, który mchem obrasta, podczas kiedy mnie wypadało toczyć się po świecie. Ale już skończyły się moje wędrówki, teraz będziemy mieli sobie dużo do powiedzenia z Bombadilem."
Jak myślicie, o czym Gandalf mógł rozmawiać z Bombadilem? Jaka mogła być atmosfera tej dyskusji? Czy Gandalf bardzo "ochrzanił" Bombadila za jego bierność?

Hobbit
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 08-06-2003 16:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Heh..ochrzanil to raczej nie.... Z przymrużeniem oka Mysle ze chcial porozmawiac o przyszlosci, dalszych losach Sródziemia...dac Tomowi jakies rady/wskazówki/ostrzezenia..Mozliwe ze Gandalf sam chcial poprosic Toma o rade...W koncu zaznaczyl w swej wypowiedzi fakt ze Tom chodzi po swiecie znacznie dluzej niz on sam - wskazujac na jego madrosc i doswiadczenie w wielu sprawach.

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 16-07-2003 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Laureglin napisał(a):
Po pierwsze chciałem zaznaczyć że oboje byli Majarami, co prawda Bombadil był zdziczałym(według Encyklopedii) Majarem, więc na pewno mieli jakiś temat do omówienia. Możemy tylko podejrzewać jaki.

A to niby skąd wiadomo? Przecież nikt nigdy nie doszedł, kim tak naprawdę był Bombadil. I czy w ogóle należał do jakiejkolwiek z ras Śródziemia, w co wątpię.

Ja myślę, że co jak co, ale reprymendy to mu za nic Gandalf nie dawał, jużby z tego względu, że wątpię, aby się na coś takiego odważył Śmiech.
Nie wiem, o czym mogli rozmawiać, ale myślę, że mogłaby to być przyszłość Ardy. Poza tym Gandalf mógł poprosić Bombadila, by w jakiś sposób zajął jego miejsce czy coś w tym guście. W końcu Gandalfowa misja dobiegła końca i wyżej wymieniony wracał do Amanu, ne?

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 24-07-2003 11:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja uważam, że gandalf chciał się Toma poradzić. Przedstawić mu ostatnie ydarzenia jakie miały miejsce i oznac jego zdanie na ten temat. Bombadil posiadał ogromna wiedze o Ardzie, może Gandalf chial poznać konsekwencje ego co sie wydarzylo i co ma się wydarzyć. Może także chciał by ten dokończył niektóre z jego spraw na Ardzie i zaopiekował sie nią, gdyż odczuwał z nia więź a na progu nowej ery bał się o jej przyszlość.
Powrót do góry

aldarion90
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 11-07-2014 08:36    Temat wpisu: Rozmowa Gandalfa z Tomem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając kolejny raz Władcę Pierścieni zwróciłem uwagę na pewien szczegół, a mianowicie fragment rozmowy Gandalfa z hobbitami podczas drogi powrotnej do Shire. Oto ten fragment:
Cytat:
Zamierzam pogawędzić z Bombadilem, i to tak obszernie, jak jeszcze nigdy w życiu. On był tym kamieniem, który mchem obrasta, podczas kiedy mnie wypadło toczyć się po świecie.

Zastanawia mnie o czym Gandalf chciał rozmawiać. Na początku myślałem, że chce opowiedzieć o ostatnich doniosłych wydarzeniach ale to raczej mało prawdopodobne bo chwilę później czarodziej mówi do hobbitów:
Cytat:
Beztroski Bombadil pewnie nawet niezbyt się interesuje tym, co zdziałaliśmy i widzieli, chyba tylko waszym spotkaniem z entami.

Tak więc nie mam pojęcia o czym chciał pogawędzić ze starym Tomem. Może chciał mu udzielić reprymendy za bezczynność w tak ważnej dla wszystkich wojnie albo pożegnać się z nim przed powrotem do Valinoru? Co o tym sądzicie?

Chwieje się wierzba krzywa.
Lecz nigdy już, o żadnej z pór
Na zachód nikt nie płynie
I nie zaśpiewa elfów chór,
Ich pieśń na zawsze zginie."
Powrót do góry

Fenixon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6
Skąd: Brandy Hall/Kwarta Zachodnia/Shire/Eriador(Północne Królestwo)Śródziemie/Arda

Wysłany: 26-01-2015 17:35    Temat wpisu: Spostrzegawczy! Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zaiste spostrzegawczy jesteś! Nie jestem pewien, czy może już się dowiedziałeś albo domyśliłeś, ale napiszę. Mnie szczególnie poruszył fakt rozmowy, gdyż o samym Bombadilu chciałem się czegoś dowiedzieć.

Otóż Gandalf zapewne chciał ogólnie i dogłębnie poznać Toma, kim on jest itp. Jednakże mógł się zdziwić wiadomością od Froda, że Bombi nic sobie z pierścienia nie robi, a na jego mroczny wpływ - gwiżdże i podśpiewuje. Poznanie natury Toma było czymś ważnym dla Istariego.

Mam nadzieję, że pomogłem, a za uważne czytanie WP poraz drugi gratuluję brawo i życzę dalszego czytania. Książka

Wypijmy bracia za Wschodnie Równiny, które leżą daleko pod stopami Gór Popielnych, a okala je Zielony Bór. Niech sławią pieśni bawoły, co białą się sierścią mienią i bielszymi rogami w porannej jutrzence z nad Jeziora Rhún.
Powrót do góry

KacperP
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 26-01-2015 18:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fenixon napisał(a) (zobacz wpis):

Otóż Gandalf zapewne chciał ogólnie i dogłębnie poznać Toma, kim on jest itp. Jednakże mógł się zdziwić wiadomością od Froda, że Bombi nic sobie z pierścienia nie robi, a na jego mroczny wpływ - gwiżdże i podśpiewuje. Poznanie natury Toma było czymś ważnym dla Istariego.

Myślę, że kto jak kto, ale Gandalf wiedział kim jest Bombadil.

Cytat:

Beztroski Bombadil pewnie nawet niezbyt się interesuje tym, co zdziałaliśmy i widzieli, chyba tylko waszym spotkaniem z entami.

Może chciał porozmawiać o entach i ich żonach?
Może omawiał z nim sprawy wszelkiej roślinności Śródziemia?
Kto zaopiekuje się drzewami, jeśli na ziemi będzie coraz mniej entów?
Może chciał zakomunikować Tomowi, że jego czas w Śródziemiu dobiega końca wraz ze zmierzchem elfów?

Ta ostatnia wersja wydaje mi się najmniej prawdopodobna, bo chyba Duch (ginących już) wiejskich okolic Oksfordu i hrabstwa Berkshire, swoista Matka Natura tak szybko nie zginie?

Cały Tolkien...

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 26-01-2015 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ta rozmowa być może miałaby jakiś potencjał, gdyby nie to, że postać Toma jest w moim przekonaniu wybitnie niedopracowana.
Taka postać ni z gruszki, ni z pietruszki, nijak nie pasująca do Śródziemia i nadal nie wiadomo, kim Bombadil naprawdę był (Tolkien sam nie wiedział Język).

Obstawiałabym raczej pogadankę o tematyce pradawnej, np. sprzed III Ery.
Toma nie interesowały obecne sprawy, ale to niekoniecznie musi się odnosić do czasów wcześniejszych, kiedy sacrum było bardziej wyczuwalne.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: O czym rozmawiał Gandalf z Bombadilem? (Strona 1 z 2)

Skocz do: