Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Artykuły tolkienowskie po francusku - tłumaczenie? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 15-04-2014 15:05    Temat wpisu: Artykuły tolkienowskie po francusku - tłumaczenie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie znam francuskiego, a jak się okazuje, w internecie można znaleźć interesujące artykuły tolkienowskie właśnie w tym języku - chyba pora się nauczyć? (Swoją drogą, może byłby to niezły temat dyskusji na forum - jakie języki obce, oprócz oczywiście angielskiego, przydatne są w tolkienistyce).

Znalazłam artykuły o Berenie i Luthien: http://www.tolkiendil.com/essais/personnages/beren-luthien i http://www.jrrvf.com/jrrvf2/precieux-heritage/essais/le-silmarillion/be ren-luthien/, jednak z racji braku znajomości języka nie mogę się z nimi zapoznać, a Google Translate wyrzuca nie zawsze zrozumiały przekład. Czy ktoś ze znających francuski forumowiczów mógłby jakoś streścić czy podsumować te artykuły (może być na pw)? Albo może ktoś zetknął się z ich przekładami na język angielski, w internecie albo też posiada książkę z takimi tłumaczeniami? Z góry dziękuję, w razie potrzeby pomogę z tłumaczeniem z angielskiego, czy jakimś łatwiejszym niemieckim tekstem Uśmiech

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

Gruss
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 15-04-2014 15:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Języka francuskiego nie używałem już strasznie dużo lat, ale co nieco jeszcze rozumiem. Z przymrużeniem oka Dlatego mogę w kilku krótkich wypowiedziach podsumować pierwszy tekst.

Ten wypracowanie, myślę, że mogę tak to nazwać, dotyczy historii Berena i Luthien. Autor ją streszcza(ja nie będę tego tutaj robił, bo raczej każdy zna tą historie, a jeżeli nie polecam Silmarillion), a następnie opowiada co zainspirowało Tolkiena do napisania tej historii. Mianowicie opisuje tu historię z dzieciństwa Tolkiena, gdy ten wychowywany był przez księdza. Poznał wtedy Edith(która później została jego żoną), w której się zakochał, jednak ksiądz nie pozwolił im być razem, ponieważ Tolkien nie był pełnoletni.

W ostatnich słowach autor zachęca do przeczytania Silmarillionu oraz i jednej z części HOME, a dokładniej upadek Beleriandu.

Moje podsumowanie jest powierzchowne i pewnie niedokładne, ale mam nadzieje, że przybliżyło Ci co nieco ten tekst. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 15-04-2014 18:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdy znajdę więcej czasu, to napiszę tutaj streszczenie/tłumaczenie tego drugiego artykułu. Uśmiech
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Artykuły tolkienowskie po francusku - tłumaczenie? (Strona 1 z 1)

Skocz do: