Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Silmarillion - "ciężka" książka? (Strona 15 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sileariel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 26-05-2013 12:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem owszem, Silmarillion jest ciężką książką, ale to dobrze. Wolę książki, które wymagają wysiłku intelektualnego, które trzeba trochę "pomęczyć" niż takie, które czyta się na raz i nic po nich nie zostaje. Oczywiście trudno było mi się połapać w imionach, przydomkach, nazwach własnych itd., ale uznałam, że nie muszę wszystkiego od razu ogarnąć i dlatego czytało mi się bardzo przyjemnie, a nie jak podręcznik przed egzaminem. Z przymrużeniem oka Momentami się nudziłam, ale w większości książek są fragmenty mniej i bardziej porywające. Język Ogólnie uważam, że przeczytanie Silma nie sprawi trudności komuś, kto jest autentycznie zainteresowany Śródziemiem, Tolkienem itd.
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 26-05-2013 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sileariel napisał(a):
Moim zdaniem owszem, Silmarillion jest ciężką książką, ale to dobrze. Wolę książki, które wymagają wysiłku intelektualnego, które trzeba trochę "pomęczyć" niż takie, które czyta się na raz i nic po nich nie zostaje.

Słusznie. W tym zakresie Silmarillion odpowiada powiedzmy Dr. Faustusowi T. Manna. 487 g. Jest to znacznie lżejsza lektura niż powiedzmy Historia prawa w Polsce na tle porównawczym (tło waży swoje). Tom I. St. Płaza. 669 g. A kiedyś jeszcze była twarda oprawa.

Valinohtar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 13-06-2013 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może i w Silu opisy geografii itp. nie są jakieś porywające, ale np. historia Earendila jest chyba najlepszym rozdziałem jaki czytałem. Jak się czyta o wędrówce przez tonący w ciszy Valinor, to jakby się film oglądało. Niestety troszeczkę pomijałem niektóre opisy i teraz płacę daninę z cominutowego zaglądania do Encyklopedii Śródziemia oops, zawstydzenie

Co do ciężkości Sila, to książeczka lżejsza od Hobbita (Z objaśnieniami) (762 do 1050) Śmiech
Powrót do góry

Rudy Dżil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 19-06-2013 12:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem Sil to naprawdę świetna książka, chociaż nie każdy ją przeczyta.Nie Nie I właśnie wydaje mi się (bo osobiście przeczytałam) że nawet początek jest ciekawszy. Uśmiech Owszem jeśli ktoś nie ma zapału do czytania utworów Tolkiena to nic z tego, wtedy możemy uważać, że Silmarillion to '' ciężka'' ksiązka.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 01-03-2014 00:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):
Słusznie. W tym zakresie Silmarillion odpowiada powiedzmy Dr. Faustusowi T. Manna. 487 g. Jest to znacznie lżejsza lektura niż powiedzmy Historia prawa w Polsce na tle porównawczym (tło waży swoje). Tom I. St. Płaza. 669 g. A kiedyś jeszcze była twarda oprawa.

W wersji fanowskiej, zwłaszcza z drugim tomem, który pewnie nie będzie mniejszy niż pierwszy to na prawdę będzie ciężka książka. Tom I waży 972 g, czyli II będzie co najmniej drugie tyle. Zusammen do kupy to będzie co najmniej 1944 g. Mann może się schować a nawet t. I Historii Prawa St. Płazy. Myślę, że dopiero trzy tomy Płazy są równie ciężkie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 01-03-2014 07:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Należałoby uściślić znaczenie użycia słów Elfik Jak dwuznaczna jest mowa Uśmiech Saurona ;D
Jeśli chodzi o wagę to nie tak bardzo, widziałam cięższe Kiedyś oglądałam archiwalne księgi np takie brewiarze chyba z XVII wieku wielkości tomu encyklopedii powszechnej - i to trzymały w łapkach słabosilne sędziwe mniszki.
Dla porównania wzięłam do ręki jedną z książek mojego taty Drzewoznawstwo która ma 800 stron nie licząc fotografii. A że wydanie z 1955r to i papier gorszy, książka waży na wadze kuchenej około 1,3 kg wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Chętnie wezmę do ręki taaaką książeczkę a nawet dwie.
Rozumiem porównanie do wymienionych pozycji. Tamte wymienione przez was to są ciężkie zarówno wagowo jak i treściowo Jestem rozwalony
Silmarillion nie jest zbyt ciężki ( ani wagowo ani pod względem treści ) sam fakt wydania fanowskiego świadczy, że jest zapotrzebowanie na taką księgę. Po przeczytaniu wydanej po polsku książki ma się pewien niedosyt, ma się wrażenie, że to jakiś mały wycinek historii, chciałoby się przeczytać coś więcej. Oczywiście zależy to od ogólnego oczytania i upodobania w historii oraz mitologii Jestem za

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15

Temat: Silmarillion - "ciężka" książka? (Strona 15 z 15)

Skocz do: