Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Sarati Rúmila z Tirionu (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 25-01-2014 09:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem zorientowana dlatego wiedziona ciekawością zaczęłam przeglądać tekst "Parma Eldalamberon" Tekst znalazłam gdzieś w necie - jest zeskanowany jako obraz, więc aby zacytować muszę przepisać, za pomyłki przepraszam.

We wstępie jest napisane poza tym gdzie są wzmianki to ( ponieważ mogę żle przetłumaczyć, cytuję jak napisano:

Cytat:
On the basis of the dokuments published in the present volume, some of Tolkien's earlier views concerning the history and use of the Rumilian alphabet can be inferred. The alphabet appears to have been developed originally as a general phonetic alphabet, aplicable to a variety of languages, as was later the case with the Tengwar of Feanor; Rumil's Alphabet is called "the universal Eldarian alphabet system" in document R15

Czy ktoś jedak mógłby mi powiedzieć co oznaczają skróty np R15 lub R17? To pewnie w dalszym ciągu tekstu wyniknie, trochę trudny tekst oops, zawstydzenie
Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 25-01-2014 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sarati Rúmila przypomina mi alfabet dewanagari, tyle że uproszczony i chaotyczny. Możliwe, że Tolkien jako filolog się faktycznie nim inspirował. Nazwa też by wskazywała na inspiracje indyjskie - sarati w jednej z Puran = odejść/pójść sobie.

R15 i R17 odsyłają zapewne do tabel/dokumentów, załączonych w dalszej części artykułu. Z przymrużeniem oka

edit:
I znalazłam:
Cytat:
In Parma Eldalamberon 13 (...)
R15: Qenya Grammar Excerpt
R17: Description of the “Alphabet of Rúmil”

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 25-01-2014 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Sarati Rúmila przypomina mi alfabet dewanagari, tyle że uproszczony i chaotyczny. Możliwe, że Tolkien jako filolog się faktycznie nim inspirował. Nazwa też by wskazywała na inspiracje indyjskie - sarati w jednej z Puran = odejść/pójść sobie.

Dewanagari jest systemem sylabicznym, co wskazywałoby, że sarati Rumila takze jest pismem sylabicznym, lub sylabiczno alfabetycznym, co zresztą zgadzałoby się z tym co znajdziemy na ten temat w QaE (fragmentu z VT), gdzie Tolkien wskazuje, iż wcześni lingwiści dzielili słowa na sylaby i uważali, zę to podstawowy podział, tłumacząc wszelkie anomalie utratą lub dodaniem znaku, bez utracty wartości fonetycznej. Ale nie wiem, czy to dobrze interpretuję.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 26-01-2014 09:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sarati Rúmilo to pismo alfabetyczne. W przybliżeniu każdy znak odpowiada jednej głosce. Najlepszy opis i interpretacja Sarati znajduje się na stronach Amanyë Teceli: http://at.mansbjorkman.net/sarati.htm

Polecam te teksty. A samo pismo jest naprawdę piękne! Love

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Sarati Rúmila z Tirionu (Strona 2 z 2)

Skocz do: