Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Miejsca w Hobbicie podobne do naszych ? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 20-08-2011 10:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ludzie, co to ma być ta mapka; to jakaś kpina jest? Zdziwienie Zawsze myślałam, że Tolkien stworzył alternatywny świat, ale różny od naszego, a nie pozmieniał nazwy krajów na swoje własne. wściekły
Więc uznaję, że to taki niezbyt śmieszny żart miał być. terefere
Powrót do góry

chaoelros
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 20-08-2011 11:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem nowy ale włączę się tu chętnie do dyskusji. Zauważcie że miejsca opisane przez Mistrza są często bajecznie piękne i wyidealizowane. Z wielu gór bądź wieży rozpościerał się widok w odległe krańce Śródziemia, a ja się pytam co z zakrzywieniem planety Śmiech Ale na poważnie to niektóre krajobrazy są zwyczajnie nierealne i niespotykane w naszym świecie, a to podkreśla jeszcze bardziej kunszt tworzenia Śódziemia przez Tolkiena.

A co do samych frakcji to film chyba na zawsze przypisał Rohan do kultury skandynawskiej bądź celtyckiej biorąc pod uwagę zbroje, stroje czy architekturę. Ale ja na tej mapie można równie dobrze usytuować Rohan na miejscu Polski, bo to my mieliśmy swego czasu niepokonaną kawalerie.
Mordor pasowałby bardziej chyba w Turcji, z resztą języki arabskie mają troche szorstkości Czarnej Mowy...
Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 20-08-2011 19:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmmmm... Mam wrażenie, że owa mapka, która wywołała takie emocje to jedynie przykład swego rodzaju "czarnego humoru" z czasów Zimnej Wojny, a nie sugestia jakoby Tolkien wzorował się na sytuacji międzynarodowej pisząc swe dzieła. Zwłaszcza, że, o ile się nie mylę, "Hobbit" powstał przed II Wojną Światową, więc w żaden sposób a) Niemcy nie mogły być Gondorem, b) Polska nie mogła mieć takich kształtów Uśmiech
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Butterbur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 22

Wysłany: 12-09-2011 05:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też zaskoczyło mnie przyporządkowanie Gondoru do Niemiec... Zdziwienie A mroczną puszczą niemogła by byc polska puszcza białowieska?? hmmmm...

thorlong
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 12-09-2011 08:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Butterbur napisał(a) (zobacz wpis):
Też zaskoczyło mnie przyporządkowanie Gondoru do Niemiec... Zdziwienie A mroczną puszczą niemogła by byc polska puszcza białowieska?? hmmmm...

Nie nie mogła być. Po pierwsze zupełnie inne drzewa rosną w tych lasach. Po drugie: Dlaczego na siłę chcesz porównać do siebie coś, co już na pierwszy rzut oka wydaje się śmieszne?

Dla mnie ta mapa jest zupełnie niedorzeczna. Zarówno jeśli chodzi o wielkość niektórych państw, ich rozmieszczenie, jak i porównanie do innych (rzeczywistych) państw.

LeśnyElf
nieznajomy

Wysłany: 27-12-2013 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Zawsze mnie ciekawiło skąd Tolkien brał wizje świata, który stworzył,czy wzorował się na czymś?

W książce T.Gómeza o Tolkienie pisze:

''Cała podróż Bilba od Rivendell aż po wschodnie zbocza Gór Mglistych [...] opiera się na moich wspomnieniach z 1911 roku''

Ponoć tak Tolkien wspominał wycieczkę do Szwajcarii,wspinali się na lodowce.
Jest też mowa o niemiłej przygodzie,na jednej ze wspinaczek (Alpy) zaczęły spadać kamienie,dokładnie jak w wyprawie Drużyny Pierścienia do Mordoru.

Pomysł na Gandalfa zrodził się z kartek pocztowych zakupionych podczas wycieczki,na jednej z nich był ''siwowłosy starzec z iskierką ironii w oku,w szarym płaszczu i szerokoskrzydłym kapeluszu,gawędzącym z małym faunem na tle alpejskiego krajobrazu''

''W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit..''
Tutaj nie jestem pewna ale obiło mi się o uszy że Tolkien napisał to zdanie(lub jego większą część) gdy zauważył dziurę w ścianie(dom myszki).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Miejsca w Hobbicie podobne do naszych ? (Strona 2 z 2)

Skocz do: