Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Skąd Tolkien brał pomysły na stworzenia żyjące w Śródziemiu (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CelebRhûn
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 02-07-2013 22:41    Temat wpisu: Skąd Tolkien brał pomysły na stworzenia żyjące w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałbym poruszyć tu temat, nad którym zastanawiałam się od pewnego czasu. Chodzi mi tu o to, skąd Tolkien brał pomysły na stworzenia żyjące w Śródziemiu.
Nazwa "elf" jest popularnie kojarzona z małymi świecącymi... wróżkami, które usługują większym stworzeniom. Tolkien natomiast stworzył postacie silniejsze, piękniejsze i mądrzejsze od ludzi. Tylko co z tym ma wspólnego jakiś latający skrzat? To samo możemy powiedzieć o krasnoludach. Dla większości ludzi to bajkowe stworzenia, mieszkające pod grzybami i noszące szpiczaste czapki. Orkowie są chyba najbardziej oryginalnym szczepem. Myślę, że autor po prostu chciał stworzyć coś odrażającego, godnego stworzenia przez samego Melkora.

Może jestem mało poinformowana, ale mam nadzieję, że mnie oświecicie i dacie własne przemyślenia na ten temat Uśmiech

Woda w studni twej i czysta.
Biała gwiazda w białej dłoni.
Niezniszczalny, niesplamiony,
Liść i kraj - o piękne ziemie
W Dwimordenie, w Lorienie.
Powrót do góry

mrufka668
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34
Nieobecny(a): pojawiam się i znikam

Wysłany: 03-07-2013 11:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio miałam okazję poczytać Listy Tolkiena. Prawdziwa kopalnia wiedzy, polecam zajrzeć, znajdziesz tam wiele odpowiedzi na swoje pytania. Uśmiech

Kirinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 03-07-2013 12:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

CelebRhûn napisał(a) (zobacz wpis):
Nazwa "elf" jest popularnie kojarzona z małymi świecącymi... wróżkami, które usługują większym stworzeniom. Tolkien natomiast stworzył postacie silniejsze, piękniejsze i mądrzejsze od ludzi. Tylko co z tym ma wspólnego jakiś latający skrzat?

Trochę chyba ma, bo na samym początku Tolkien wymyślił, że w miarę upływu czasu i rosnącej władzy człowieka w Wielkich Krainach Pierworodni będą się coraz bardziej kurczyć i powoli stawać przezroczyści. Jednak, jak wiemy, porzucił ten pomysł i elfowie pozostali tacy, jakich teraz znamy.

A krasnoludowie pierwotnie podobnie jak orkowie mieli być sługami Ciemności.

Więc żyjmy aż po kres mogiły!

Pójdziemy tam, gdzie LOS nas poprowadzi.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 03-07-2013 19:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Polecam poszperać po forum, dyskusja o pochodzeniu elfów i porównaniu ich m.in. z elfami ze skandynawskich mitów na pewno gdzieś się kryje.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 122

Wysłany: 13-11-2013 14:27    Temat wpisu: Pierścień Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla wszystkich zainteresowanych wieloma inspiracjami odsyłam do książki Pierścień Tolkiena Davida Day, znajdziecie tam różne i różniste źródła.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Skąd Tolkien brał pomysły na stworzenia żyjące w Śródziemiu (Strona 1 z 1)

Skocz do: