Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Pierścień jako grzech (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrufka668
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34
Nieobecny(a): pojawiam się i znikam

Wysłany: 26-10-2013 21:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Intrygujące rzeczy tutaj piszecie, Forumowicze. Sugestie, jakoby już myślenie o popełnieniu czegoś niekoniecznie dobrego jest grzechem... Powalają mnie na kolana. Pokusa jest tylko i wyłącznie pokusą. Jeśli się jej poddamy, wtedy mamy już grzech. Ale gdy zło nas kusi, mamy jeszcze wybór, możemy ją odrzucić, a więc zapanować nad chęcią zrobienia czegoś złego, albo możemy ją przyjąć. I grzeszymy, co jest... ludzkie.

Ja staram się nie szukać we Władcy Pierścieni odwołań do elementów teologii. Szukanie na siłę tego, co autor miał na myśli, czym się inspirował, na czym się wzorował, jest wg mnie bezsensowne. Najczęściej autor swoje, a my potem swoje. Niech się obędzie bez nadmiaru interpretacji, bo jeszcze się niedługo okaże, że postać Froda jest wzorowana na Chrystusie. A to już zakrawa na absurd.

Pierścień jest ukazany jako najpotężniejszy z Pierścieni WŁADZY. On daje władzę, a że wytworzyły go złe ręce, ta władza jest czymś złym i wynaturzonym. Może to niezbyt rozsądne porównanie, ale... człowiek też wytwarza przedmioty, które z natury swej sieją zło i które dają władzę, np. broń - zła rzecz i daje władzę, między innymi nad życiem innych ludzi. Ale czy można ją porównywać do grzechu? Też kusi, sądzę, że sporo ludzi chciałoby mieć wielką spluwę u pasa i spróbować postrzelać sobie do ruchomych obiektów. JęzykP No ale bez przesady...

Nie komplikujmy tej pięknej historii. Czasem najprostsze wytłumaczenia pewnych spraw są najlepsze. Można się cieszyć "Władcą" jako niesamowitą powieścią, która bawi, wzrusza i uczy. A to, czy Tolkien napisał coś z tego powodu czy innego, czy jakiś element jest alegorią czy nie... Dla mnie mimo wszystko najbardziej liczy się efekt w postaci książki.

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 26-10-2013 23:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Grzech to jest pojęcie z obszaru religii, funkcjonue wewnątrz niej i oznacza sprzeciwienie się woli boga/bogów. Grzech można popełnić sprzeciwiając się zasadom swojej wiaru, które wynikają z wiary w to, co sądzimy, że wymaga od nas nasz bóg.
A gdzie jest ta religia i jej zasady w Śródziemiu? Ja się nie natknęłam, chyba że w Numenorze. Żeby dopatrywać się grzechu w działaniach Saurona, musiałby on sprzeciwić się woli boga i zasadom religii. Ale czy Eru wymagał czegokolwiek od innych? Czy nie było tak, że po prostu każdy miał wolną wolę i mógł działać po swojemu? Zresztą sprzeciwienie się ojcu/stwórcy/zwierzchnikowi, ale bez otoczki zasad religijnych, to moim zdaniem po prostu nieposłuszeństwo, a nie grzech.
Dlatego nie uważam, by Morgoth, Sauron czy Pierścień mieli jakiś związek z grzechem (wewnątrz świata przedstawionego). Ale niewątpliwie mają duży związek ze złem.
Inna sprawa to ewentualne skojarzenia Tolkiena. Biorąc pod uwagę jego katolicyzm, niewykluczone, że mógł postrzegać Pierścień jako przedmiot symbolizujący grzech.

Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 27-10-2013 06:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pozwolę sobie również zabrać tu głos, mimo, że podzielam zdanie obu przedmówczyń Uśmiech
Jeśli chodzi o sam grzech ( takie niemiłe słowo - przecież związane z istnieniem ludzkim )

św. Tomasz - wikipedia napisał(a):
Grzech jest to powiedzenie, uczynienie lub pożądanie czegoś przeciwnego prawu wiecznemu

Zamiast słowa wiecznemu można napisać moralnemu.

W Listach Profesor używa kilkakrotnie słowa grzech ale nie w kontekście Pierścienia, raczej w związku z wolną wolą, z pragnieniem władzy, niecierpliwą, z pragnieniem nienaturalnego magicznego przedłużania sobie życia przez ludzi...

Książka napisana jest dla ludzi Jestem za ludzie czytają Love czytają a każde przeczytanie jest pełne indywidualnych skojarzeń, bo ludzie myślą hmmmm... niektórzy pytają bo chcą wiedzieć czy inni tak samo myślą lub chcą wiedzieć co myślą Śmiech Jestem za ( istnieje wszak Forum (Forum – pierwotnie rynek oraz publiczny plac w miastach świata rzymskiego. A gdyby tak Agora?)
Jestem za Jestem za Jestem za

W Listach więc nie ma porównania , albo ja nie znalazłam, Pierścień = grzech. Jako, że Pierścień był Jedyny a grzeszników mrowie, którzy nie słyszeli o istnieniu Pierścienia a mimo to byli świadomi swego niecnego postępowania.
Taka bowiem Miriel, która nie chce wracać do kochającego ją męża też jest winna grzechu sprzeciwiającego się elfiej moralności.

Pierścień więc nie jest symbolem grzechu czy pokusy jest symbolem nieograniczonej władzy - a taką może mieć nad istotami wolnymi jedynie Eru - stworzyciel. Dlatego przedmiot ten jest przesiąknięty złem.

A tu linki do 2 wzmianek - chyba kiedyś o tym wspominałam

Tu samo zdarzenie czyli ofiarowanie papieskiego pierścienia do Wadowic dla św. Józefa ( obraz )

Papieski pierścień dla św Józefa z Wadowic

Tu homilia z przygotowania do uroczystości Elfik wygłoszona przez ówczesnego Prowincjała krakowskich Karmelitów Bosych. Czyli gdzie można spotkać Tolkiena Śmiech

Teologia pierścienia

A tu jeszcze maleńki fragment listu zdaje się 165 ( esej to chodzi o WP )

Tolkien napisał(a):
Dla mnie jest to w każdym razie w dużym stopniu esej o "estetyce lingwistycznej", jak czasami odpowiadam ludziom, pytającym mnie "o czym to jest?"
Nie jest to o "niczym" oprócz tego, o czym jest. Z pewnością nie ma tu żadnych zamierzeń alegorycznych, czy to ogólnych, szczegółowych, tematycznych, moralnych i religijnych, czy też politycznych. Jedynym zarzutem, który mnie rozzłościł, było to, że w książce "nie ma żadnej religii" Ci "żadnych kobiet", ale to nie ma znaczenia i mimo wszystko nie jest prawdą). Jest to monoteistyczny świat "teologii naturalnej". Dziwny fakt braku kościołów, świątyń czy obrzędów i uroczystości religijnych stanowi po prostu część opisanego tła historycznego. Zostanie to wystarczająco wyjaśnione, jeśli (co wydaje się teraz prawdo-podobne) zostanie wydany Silmarillion oraz pozostałe legendy Pierwszej i Drugiej Epoki. Ja w każdym razie jestem chrześcijaninem; lecz "Trzecia Epoka" nie była światem chrześcijańskim.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Pierścień jako grzech (Strona 4 z 4)

Skocz do: