Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 6 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5892

Wysłany: 17-02-2011 23:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):
czyli tak zwanego rekakomorfizatora Język ale serio gdzie "mówi pismo" o tych pomysłach bo to sprytne?

Za dużo Dukaja się czytało. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
A co do tych orkowych koncepcji to warto zajrzeć do:
Morgoths Ring, "Myth's Transformed", s. 409, 414, 416-421
Jestem rozwalony

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 269

Wysłany: 17-02-2011 23:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Za dużo Dukaja się czytało. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
A co do tych orkowych koncepcji to warto zajrzeć do:
Morgoths Ring, "Myth's Transformed", s. 409, 414, 416-421
Jestem rozwalony

Tam było coś o funkcji rekakomorfizatora Ardy? musiało mi umknąć (po anglijsku mogło). Dzięki. Ja? Dukaja ? skąd ten pomysł? Super śmiech Dobra z Dukaja (zmorfował mnie anthos skubańca w tym obszarze) - choć wolałbym powiedzieć, że prosto z Arystotelesa (no i oczywiście w oryginale, w oryginale).

M.L.

Wysłany: 17-02-2011 23:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):
Tam było coś o funkcji rekakomorfizatora Ardy? musiało mi umknąć (po anglijsku mogło). Dzięki.

Ardy samej nie, ale o jego roli w ukształtowaniu orków i podtrzymywaniu skoliozy Język owszem było. Uśmiech Podobnie o obecności pomniejszych duchów

Cytat:
Ja? Dukaja ? skąd ten pomysł? Super śmiech Dobra z Dukaja (zmorfował mnie anthos skubańca w tym obszarze) - choć wolałbym powiedzieć, że prosto z Arystotelesa (no i oczywiście w oryginale, w oryginale).

No w sumie powinienem się domyśleć, że to od samego cherlaka i oportunisty ze Stagiry. Język

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 01-03-2012 17:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I znowu, trochę przypadkiem znalazłem ciekawy fragment i to nie w HoME, ale na kartach starego dobrego Unfinished Tales. Oto w jedym z ,przypisow do tekstu "Druedain" pojawia się taka informacja:
NO, 1994: 303 napisał(a):
Tym, którzy nieprzyjaźnie nastawieni, nie znając dobrze Drûgów, twierdzili, że Morgoth musiał wyhodować orków z takiego właśnie materiału, Eldarowie odpowiadali: ‘Niewątpliwie Morgoth, który nie potrafi stworzyć żadnej zywej istoty, wyhodował orków z różnych rodzajów ludzi, ale Drúedainowie z pewnością uciekli przed jego cieniem. Ich śmiech bowiem śmiech orków tak się od siebie różnią, jak światło Amanu różni się od ciemności Angbandu.’ Niemniej jednak niektórzy sądzili, że istnieje między nimi dalekie pokrewieństwo, wyjaśniające ich szczególną wrogość. Orkowie i Drûgowie uważali się wzajemnie za renegatów

For the home of the holy
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 719

Wysłany: 01-05-2013 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Poczytałem sobie ten bardzo ciekawy temat i tak przy okazji zadam tu pytanie bo dotyczy to właśnie orków.
Otóż - czy ta strona i informacje na niej są miarodajne?
http://arandor.w.interia.pl/ksiazki/tolkien/historia.htm#

Co do orków mamy tu z kalendarium -
Cytat:
VIII Kiedy Varda rozpala nowe gwiazdy, koło jeziora Cuiviénen budzą się pierwsi Elfowie, którzy są napastowani przez Melkora. Pojawiają się także pierwsi orkowie.

Czyli co - ani nie wypaczone elfy , bo elfy dopiero co się obudziły, ani nie zmutowani ludzie, bo ich nie było.
Jeśli żadne z nich to pozostają tylko pomniejsi majarowie zdeprawowani przez Melkora, tylko skąd oni już w postaci orków?
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 01-05-2013 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Poczytałem sobie ten bardzo ciekawy temat i tak przy okazji zadam tu pytanie bo dotyczy to właśnie orków.
Otóż - czy ta strona i informacje na niej są miarodajne?
http://arandor.w.interia.pl/ksiazki/tolkien/historia.htm#

Będe kategoryczny i powiem - NIE.
Dlaczego bo elfów odkrywa Ormo a nie Orome. Nie ma podanych źródeł danych informacji. Kalendarium Thoronnila jest 5 razy dokładniejsze.

Cytat:
Cytat:
VIII Kiedy Varda rozpala nowe gwiazdy, koło jeziora Cuiviénen budzą się pierwsi Elfowie, którzy są napastowani przez Melkora. Pojawiają się także pierwsi orkowie.

Czyli co - ani nie wypaczone elfy , bo elfy dopiero co się obudziły, ani nie zmutowani ludzie, bo ich nie było.
Jeśli żadne z nich to pozostają tylko pomniejsi majarowie zdeprawowani przez Melkora, tylko skąd oni już w postaci orków?

A to zupełnie inna sprawa. Tolkien do końca życia nie mógł się zdecydować co do pochodzenia orków, ale za ostatnią wersję należy uznać pochodzenie zarówno od elfów jak i ludzi, nie wykluczającą istnienia orków-golemów, a wreszcie orków-majarów (Boldogów).

For the home of the holy
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 719

Wysłany: 02-05-2013 08:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

... Kalendarium Thoronnila jest 5 razy dokładniejsze.

Czy oprócz Aiglosa jest to kalendarium gdzieś dostępne?

Cytat:
Cytat:

A to zupełnie inna sprawa. Tolkien do końca życia nie mógł się zdecydować co do pochodzenia orków, ale za ostatnią wersję należy uznać pochodzenie zarówno od elfów jak i ludzi, nie wykluczającą istnienia orków-golemów, a wreszcie orków-majarów (Boldogów).

W świetle tego co pisałem, że przeczytałem temat (pracę odrobiłem Język ) to jest to jasne, ale sens mojego pytania jest troszkę inny.
Czy taki opis zdarzeń -
Cytat:
koło jeziora Cuiviénen budzą się pierwsi Elfowie, którzy są napastowani przez Melkora. Pojawiają się także pierwsi orkowie
w ogóle jest możliwy - że elfy się budzą i praktycznie w tym samym czasie pojawiają się pierwsi orkowie?
Bo jeśli tak, to jak pisałem wyżej ci pierwsi orkowie na pewno nie pochodzili od elfów ani tym bardziej ludzi.
Czyli pozostałyby 2 pozostałe możliwości.
I kolejne domysły z tym związane - jeśli to faktycznie byli pierwsi orkowie (golemowie, czy majarowie) to czy ich wygląd był taki jak późniejszych orków, czy jednak Melkor zmieniał ich wygląd?
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 02-05-2013 10:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
... Kalendarium Thoronnila jest 5 razy dokładniejsze.

Czy oprócz Aiglosa jest to kalendarium gdzieś dostępne?

To w sumie pytanie do Thoronnila, czy gdzieś zamieszczał jeszcze. My tylko w Aiglosie.

Cytat:
W świetle tego co pisałem, że przeczytałem temat (pracę odrobiłem Język ) to jest to jasne, ale sens mojego pytania jest troszkę inny.
Czy taki opis zdarzeń -
Cytat:
koło jeziora Cuiviénen budzą się pierwsi Elfowie, którzy są napastowani przez Melkora. Pojawiają się także pierwsi orkowie
w ogóle jest możliwy - że elfy się budzą i praktycznie w tym samym czasie pojawiają się pierwsi orkowie?

Hmmm hmmmm... I tu mamy problem, jeżeli sięgniemy do starszej wersji legendarium, jeszcze z lat trzydziestych, to rzeczywiście orkowie powstają jeszcze przed przebudzeniem Elfów, ale nadal nie są to majarowie czy inne pomniejsze duchy, tylko golemy, coś na kształt krasnoludów, przed zaakceptowaniem ich przez Eru. Uczynienie ze skał o sercach z nienawiści (The Shaping of Middle-earth, s. 82).
Natomiast w późniejszych wersjach legendarium orkowie powstają po przebudzeniu elfów.

Cytat:
I kolejne domysły z tym związane - jeśli to faktycznie byli pierwsi orkowie (golemowie, czy majarowie) to czy ich wygląd był taki jak późniejszych orków, czy jednak Melkor zmieniał ich wygląd?

Po pierwsze mamy przykład Aulego i krasnoludów. A wieć orkowie mogliby zostać ukształtowani na podstawie wyobrażeń elfów i ludzi zawartych w wizji zesłanej przez Eru. Po drugie, w przypadku golemów myślę, że kształt/forma pozostawały niezmienne. Natomiast w przypadku majarów, zapewne przynajmniej przez pewien czas zachowywali zdolność zmiany swej postaci.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Pochodzenie Orków (Strona 6 z 9)

Skocz do: