Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Co Tolkiena najpierw przeczytaliście? (Strona 38 z 40)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 22-03-2013 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja najpierw przeczytałam ,,Drużynę Pierścienia". No cóż, wciągnęła mnie ta opowieść i następnie przeczytałam kontynuację, czyli drugą i trzecią część WP. Później, zaciekawiona przeczytałam ,,Silmarillion" . Przypomniałam sobie, że jeszcze jest ,,Hobbit" i w następnej kolejności przeczytałam właśnie tą książkę. Potem sięgnęłam po NO i zainteresowana historią Turina, zapoznałam się z ,,Opowieścią o dzieciach Hurina".
---
Thingol umarł.
Powrót do góry

Thirdiwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42
Nieobecny(a): "Czekam na dopełnienie sie dni"

Wysłany: 10-04-2013 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja zaczęłam od Rudego Dżila, którego czytała mi mama, jak miałam może 10 lat? niewinne dziecko, początkujący Potem był Hobbit, Władca i Silmarillion. Na Dzieci Hurina muszę poczekać, bo ktoś je wypożyczył Nic nowego , a nie mam swoich Nic nowego . Czytałam też w międzyczasie NO i Opowieści z niebezpiecznego królestwa. Liść, dzieło Niggle'a to arcydzieło. Ryczałam na tym jak bober...
http://namiestnik-faraeofanfiction.blogspot.com/
Powrót do góry

Suzanne
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 30

Wysłany: 10-04-2013 16:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U mnie zaczęło się trochę nietypowo. Jak byłam mała wzięłam z półki "Władce pierścieni" ale wtedy szybko odłożyłam, z tego co pamiętam to cięzko mi sie czytało ze względu na opisy i specyficzny język. Potem musiałam przeczytać "Hobbita" w gimnazjum ale za późno sobie o tym przypomniałam. Czytałam "na szybko", byle przeczytać i wtedy jeszcze się nie wciągnęłam w ten świat. Dopiero ostatnio, po seansie "Hobbita" można powiedzieć ze przypomniałam sobie o Tolkienie. Obejrzałam "Władcę pierścieni" a potem zabrałam się za czytanie i wciągnęłam się bardzo. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki! Na razie jestem na początku mojej przygody z Tolkienem. Dopiero kończe "Powrót Króla", jestem więc pewnie wyjątkiem na forum Uśmiech. Jak tylko skończe zabieram się drugi raz za Hobbita. Myślę, że żeby w pełni docenic Tolkiena trzeba trochę podrosnąć, przynajmniej tak było w moim przypadku Uśmiech.
Powrót do góry

Alcardur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 16-04-2013 21:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak napisałem w innym temacie. Zacząłęm od przeczytania sześcioksięgu WP, który spodobał mi się na tyle, że zapragnąłem przeczytać wiecej o świecie stworzonym prze Tolkiena. Wiedziałem wtedy o istnieniu "Hobbita". Ale mając świadomość, że książka była dla dzieci (a jako 13 latek za dziecko się nie uważałem Super śmiech ) sięgnąłem od razu po Silmarillion. Pomimo że podobały mi się wątki mitologiczne o stwworzeniu świata, to jednak zmieszanie jakie spowodowało umieszczenie tam tak wielu imion i nazw własnych, sprawiło, że nie pojąłem nawet wątku o konflikcie między synami Finwëgo Język

Niedawno jednak przeczytałem cały Silmarillion ponownie, tym razem podchodząć doń tak jak należy, zwracając uwagę na wszystkie imiona i nazwy geograficzne. Czytało się to zupełnie inaczej niż za pierwszym razem a Silmarillion stał się moim ulubionym dziełem Tolkiena (wciąż powracam do niektórych fragmentów)

Właśnie te doświadczenia przeżywania Silmarillionu na nowo sprawiły, że obudziła się we mnie, nieco wcześniej przygaszona fascynacja Ardą, jednym z tego efektów jest moja rejestracja na tym forum Z przymrużeniem oka

Obecnie zacząłem czytać Hobita i pomimo moich wcześniejszych uprzedzeń, humor prezentowany w książce jest dla mnie przedni. Po hobbicie natomiast palnuję zabrać się za "Dzieci Hurina" A całą ucztę zakończyć Historią Śródziemia.
Powrót do góry

Sigrún
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 19-04-2013 18:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

U mnie zaczęło się standardowo czyli od "Hobbita". Niedługo potem był "Władca Pierścieni". Następnie na kilka lat straciłam trochę zainteresowanie Tolkienem i dopiero niedawno przeczytałam w końcu "Silmarillion". Teraz po raz drugi czytam WP, a potem się biorę za NO i "Dzieci Húrina". Gdyby ktoś był ciekaw dlaczego zaczęłam czytać Tolkiena, opisałam to w odpowiednim temacie.

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 122

Wysłany: 08-01-2014 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba wreszcie czas napisać co i jak się zaczęło. O dziwo Hobbit był ostatni Zdziwienie Zdziwienie Tak Uśmiech Przeczytałem go na samym końcu, a zacząłem od Silmarillionu, jednak dlaczego??? Goku sto lat temu wspominałeś coś o piwie Piwko Patrzeć spode łba,podejrzliwie Nie będę robił 2posta w temacie Czemu zaczęło się czytać Tolkiena. A wszystko zaczęło się od filmu WP, a konkretniej od Gandalfa i jego powrotu. Zastanawiałem się w jaki sposób został on odesłany i kto o tym decydował, pora dnia, PJ czy może coś innego:)? Tak dotarłem do Silma, starając się odkryć tajemnicę tego co było przed WP. Potem była już trylogia, KZO, Hobbit i kilka innych rzeczy. Kurcze właśnie odkryłem, że Hobbita nie przeczytałem jako ostatniego hmmmm... Uśmiech Uśmiech
Pamiętam, że gdy listonosz przyniósł mi paczkę z małym Silmarillionem z Zielonej Serii o specyficznym zapachu Super śmiech czułem się jakbym mógł właśnie odkryć tajemnicę istnienia ludzkości. Po pewnym czasie przerwałem jednak lekturę, bo stwierdziłem, że nie mam pojęcia o czym czytam. Przyszedł czas na Atlas Śródziemia ponowny start z mapami i kartkami do notatek bez których bym dawno już zginąłUśmiechUśmiechUśmiech

GemaDeClam
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 08-01-2014 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Władcę Pierścieni" w szarym, komunistycznym wydaniu, tlumaczeniu Skibniewskiej, w obwolutach z przerażającymi obrazkami.
Całość należała do mojego ojca, który nie lubi fantasy, więc pół dzieciństwa byłam przekonana, że to horror, kryminał albo powieść wojenna.
Jak już się w końcu odważyłam to mnie wessało i zaczęło sie polowanie na inne rzeczy.
Ostatnie? W tej chwili czytam "Listy".
Powrót do góry

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 20-01-2014 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja zaczęłam do "Hobbita" (czytał mi go tata). Potem przeczytał mi też "Władcę Pierścieni". Owszem interesowało mnie to, ale nie były to moje ulubione książki i na jakiś czas o nich zapomniałam. A potem dostałam "Silmarilion". Jak ja na niego narzekałam. Nic nowego Ostatnio znalazłam moje notatki, gdzie piszę, że to strasznie nudne i najchętniej bym to olała, ale później w opowieści pojawiły się elfy Serce i teraz to moja ulubiona książka Love . Potem oczywiście przeczytałam "Dzieci Hurina" i "NO" a teraz jestem w trakcie "KZO".
Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 37, 38, 39, 40  Następna

Temat: Co Tolkiena najpierw przeczytaliście? (Strona 38 z 40)

Skocz do: