Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Konferencja o historii i fantastyce w Krakowie - marzec 2013 (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 19-02-2013 15:12    Temat wpisu: Konferencja o historii i fantastyce w Krakowie - marzec 2013 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmmmm... Może kogoś to zainteresuje...

Koło Naukowe Historyków Studentów UJ i Koło Naukowe Japonistów UJ ,,Kappa” organizują studencką konferencję (czy ściślej studencko-doktorancką) pod hasłem Historia w fantastyce, fantastyka w historii. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca, w Instytucie Historii UJ. Organizatorzy pozyskali patronat medialny m.in. Raportu Obieżyświata, Nowej Fantastyki, Centrum Gier Bard.
Planowane są następujące panele:
- Tam i z powrotem: twórczość J. R. R.;
- Kiedy ryczy lew: życie i twórczość C.S. Lewisa;
- Rycerze, smoki, księżniczki…: historia w literaturze i filmie fantasy;
- Przez wszechświat gnam: historia jako inspiracja dla twórców science fiction;
- Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…: panel gwiezdno-wojenny;
- Nie tylko bracia Elric: historia jako źródło inspiracji dla twórców mangi i anime.
Po co to wszystko? Z przymrużeniem oka
Cytat:
Konferencja ta stawia przed sobą dwa cele. Po pierwsze umożliwienie zainteresowanym fantastyką młodym badaczom studiującym historię, kulturoznawstwo, różnego rodzaju filologie i religioznawstwo swobodnej wymiany myśli i zaprezentowania wyników swoich badań przed szerszą publicznością. Na gruncie popularnonaukowym zamierzamy wykorzystać ją do promowania nauki historii zgodnie z hasłem ,,Ucząc bawimy, bawiąc uczymy”. (...). Zgłoszenia na konferencję, które powinny składać się z abstraktu (około 1000-2000 znaków) i krótkiej informacji o prelegencie prosimy nadsyłać na adres : fantastycznahistoria@onet.pl do dnia 28 lutego 2013 roku.

(źródło: Wiedza i Edukacja , na podstawie oficjalnego plakatu poprawiłem literówkę w terminie przyjmowania zgłoszeń)

Frangern

Wysłany: 07-03-2013 16:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wczoraj wrzuciłem listę referentów, dziś mogę ją poprawić na dokładny program konferencji. Obrady najprawdopodobniej odbędą się w Collegium Kołłątaja (ul. Św. Anny 6), w sali numer 10.

Poniżej zamieszczam wystąpienia dotyczące Śródziemia, reszta w ukryciu Z przymrużeniem oka .

11 III - dzień pierwszy, o 11:30 otwarcie konferencji

Panel Tam i z powrotem

11:40 Maria Gierszewska (UAM), Chrześcijańskie korzenie "Władcy Pierścieni"
12:00 Paweł Dziwiński (UJ), Tolkien, a Homer. W poszukiwaniu genezy Śródziemia
12:20 Aleksandra Knapik (UJ) Ogrody Tolkiena w filmach ,,Władca Pierścieni" i "Hobbit"
12:40 dyskusja
Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 27-03-2013 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś może był na tej konferencji? Miałam zamiar się wybrać, ale musiałam w ostatniej chwili zrezygnować.

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 02-04-2013 15:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja byłem, przyznaję się bez bicia Z przymrużeniem oka , ale... Pojawiłem się tylko na panelu tolkienowskim, co po części było efektem moich zainteresowań, a po części efektem braku czasu. Zatem mogę tylko zrelacjonować niewielką część obrad, co niniejszym zwięźle czynię.

Z tematów tolkienowskich wygłoszono 2/3 spośród zapowiedzianych. Nie było wystąpienia na temat chrześcijańskich korzeni Władcy Pierścieni. Referat dotyczący Homera skupił się głównie na podobieństwach między Iliadą a Quenta Silmarillion. Całkiem ciekawie zaprezentowany, widać było, że autor interesuje się twórczością J. R. R. Natomiast rzecz o ogrodach w filmach odebrałem z mniejszą przyjemnością, może ze względu na to, iż w pewnym momencie zaczęło mi to przypominać wyliczankę, np. ile a czego użyto do zrobienia ogrodu Bag End czy Rivendell. Ale przy uważnym wsłuchaniu się można było wyłowić ciekawe rozważania jakie to style reprezentują miejsca omawiane w wystąpieniu. Było parę drobnych zgrzytów, jeśli chodzi o realia Śródziemia, osobiście dziwiło mnie zaliczenie do kategorii "ogrodów" Fangornu, też moim zdanie trochę na wyrost umieszczono w tytule referatu H1, bo z tego filmu mowa była tylko o ogródku w Bag End, cała reszta dotyczyła Lotra.
Po konferencji najbardziej niezadowolony byłem z... siebie Skrzywienie . Odpuściłem pociągnięcie dyskusji po referatach oops, zawstydzenie , poza jedną drobną uwagą milczałem, a sali nikt więcej się nie odezwał. Trochę rozczarowała mnie taka atmosfera, liczyłem, że nieco "luźniejsza" tematyka doda ludziom animuszu, a tu nic. Głucho wszędzie, ciemno wszędzie, i poszedł następny referat...

ladysherlockian, jeśli chcesz wiedzieć coś więcej, daj mi nieco czasu na znalezienie notatek z konferencji. Myślę, że na ich podstawie mogę dużo dokładniej streścić oba wystąpienia, może zresztą dziś, gdy nie mam ich przed sobą, coś istotnego mi umknęło.

Ostatnio zmieniony przez Frangern dnia 24-05-2013 12:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 02-04-2013 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Nie było wystąpienia na temat chrześcijańskich korzeni Władcy Pierścieni.

Czyli tego potencjalnie najciekawszego nie było. Szkoda. Uśmiech

Cytat:
Referat dotyczący Homera skupił się głównie na podobieństwach między Iliadąa Quenta Silmarillion.

Tak z ciekawości, referent odnosił się do QS publikowanej w Silmarilionie, czy takze do wersji z HoME?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 02-04-2013 16:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Tak z ciekawości, referent odnosił się do QS publikowanej w Silmarilionie, czy takze do wersji z HoME?

Tylko do wersji z Silmarillionu. hmmmm... Być może celowo wybrał wersję bardziej znaną, przynajmniej dla szerszych grup polskich czytelników, ale tego nie jestem pewnien, bo nie wiem, na ile zna HoME. Ot kolejne pytanie które warto było zadać oops, zawstydzenie .

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 02-04-2013 17:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hm, choćby na przykładzie tej konferencji widać, że cały czas przeważa 'tradycyjne' ujęcie fantastyki&historii na tle cywilizacji europejskiej. Gros wystąpień dotyczyło fantasy/s-f z Europy i Ameryki.
Szkoda, że wystąpień tolkienowskich było tak mało. Jednak bardziej boli mnie tak małe zainteresowanie prelegentów Japonią i kulturą innych, egzotycznych dla nas krajów (zwłaszcza, że współorganizatorem było Koło Japonistów UJ). Smutek

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 10-04-2013 13:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trochę czasu i wysiłku zajęło mi znalezienie notatek z wystąpień. Podzielę się nimi, w końcu na coś się przydadzą Z przymrużeniem oka . Ale to za chwilę.
Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Jednak bardziej boli mnie tak małe zainteresowanie prelegentów Japonią i kulturą innych, egzotycznych dla nas krajów (zwłaszcza, że współorganizatorem było Koło Japonistów UJ). Smutek

Przyznam bez bicia, że jestem chyba zbyt europocentryczny i zupełnie mi to nie przeszkadzało. Sądzę, że japoniści z UJ skupili się na organizowaniu konferencji, a brakło czasu tudzież pomysłu na przygotowanie wystąpień. Z doświadczenia wiem, że "logistyka" potrafi zupełnie zając całą uwagę i osoby zaangażowane w nią rezygnują z części "naukowej" ech... . Może zresztą temat mógł się wydać zbyt prohistoryczny hmmmm... , zresztą pierwotnie konferencję mieli organizować tylko historycy.
Cytat:
Szkoda, że wystąpień tolkienowskich było tak mało.

Fakt, tego bardzo żałowałem Smutek . Szczerze pisząc liczyłem, że po H1 będzie tego więcej. Można się tylko pocieszać tym, iż mogło być gorzej - nikt nie pojawił się z tematem dotyczącym Lewisa.

Przejdę teraz do streszczenia tolkienowskich wystąpień. Starałem się w miarę wiernie zapisać przebieg referatów i poruszonych w nich kwestii, choć może jakieś błędy zakradły się do moich notatek i przez to nie do końca wiernie oddaję myśl prelegentów.

Paweł Dziwiński (UJ), Tolkien, a Homer. W poszukiwaniu genezy Śródziemia
Autor na wstępie przedstawił plan swojego wystąpienia, pokrótce wymienił też inne literackie źródła inspiracji, po czym zastrzegł, że jego poszukiwania skupią się tylko na Silmarillionie. W pierwszym rzędzie, jako główne podobieństwo między tym tekstem a Iliadą, zestawił gniew Achillesa z gniewem Fëanora. W obu przypadkach są one głównymi tematami utworów, oba mają "podłoże" w postaci urażonej dumy i honoru, po utracie "klejnotu" (w przypadku Achillesa w przenośni, bo chodzi o Bryzejdę, u Fëanora dosłownie). Ich efektem są są zarówno wielkie czyny, jak i wielkie klęski, a najważniejszy skutek - pycha i odwrócenie się bogów - również wyglądają podobnie, tak jak pewne elementy kosmologii, antropomorfizacja "bogów", brak możliwości oderwania się herosów od ich losu, w przypadków zaś elfów od Ardy. W obu tekstach mamy też długotrwałe oblężenia twierdzy przeciwnika.
W dalszej części wystąpienia mowa była o podobieństwa między Homerem a Tolkienem jako "baśniopisarzami". Obaj, zdaniem autora, budują świat obok tego w którym żyją, tworzą w swoich tekstach wrażenie głębi i autentyczności. Tu przywołano pierwszą koncepcję Tolkiena z etapu KZO, chęć stworzenia mitologii dla Anglii oraz podkreślono, iż jak Homer stal się inspiracją dla późniejszej literatury greckiej, tak jest również z twórczością J. R. R. i ruchem fanowskim. Na sam koniec autor wystąpienia przedstawił główne założenia płynące z eseju O baśniach.

Aleksandra Knapik (UJ) Ogrody Tolkiena w filmach ,,Władca Pierścieni" i "Hobbit"
To wystąpienia miało charakter opisowy, jak sądzę. Momentami bardzo szczegółowo zaprezentowano, z pomocą zdjęć z filmów P. Jacksona, jak prezentują się w tej adaptacji filmowej najróżniejsze ogrody i ogródki Śródziemia, nie tylko rośliny, ale też elementy architektoniczne, czy nawet ławki. Autorka kolejno przedstawiała, jak wyglądały, z czego powstały i jakimi "wzorami ogrodowymi" mogą być inspirowane. I tak mowa była o ogródkach w Hobbitonie, głównie tym przy Bag End, ogrodach w Rivendell (które zaklasyfikowano jako kompozycję naturalistyczną z elementami secesji), ogrodzie Galadrieli w Lórien, Sarumana w Isenagardzie (ogród krajobrazowy w stylu angielskim), Fangornie jako lesie-ogrodzie i Minas Tirith, trawniku w Cytadeli i elementach roślinnych w samym mieście. Na sam koniec krótko grobach królów pod Edoras. Po drodze było kilka cytatów z powieści, parę potknięć jeśli chodzi o realia Śródziemia, głównie skupiono się na tym, co pokazano w filmie.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Konferencja o historii i fantastyce w Krakowie - marzec 2013 (Strona 1 z 1)

Skocz do: