Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: W czym mieszkali elfowie? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 24-06-2009 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taką ciekawostkę chciałbym podać, w związku ze sprawą fortyfikacji Sindarów. Otóż w Quenta Silmarillion z HoMe V (wiem, wersja raczej wczesna) Thingol zaczął budować nowe fortyfikacje po tym, jak pewni wiecznie nadpobudliwi synowie Feanora zagrozili mu i jego ludowi śmiercią (po tym, jak Thingol odmówił oddania im Silmarila)...
Cytat:
[...] ; but Celegorn
and Curufin vowed openly to slay Thingol and destroy his folk,
if they came victorious from war [Nirnaeth Arnoediad], and the jewel were not surrendered of free will. For this reason Thingol fortified the
marches of his realm, and went not to war, nor any out of Doriath
save Mablung, and Beleg who could not be restrained.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 01-07-2009 18:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tu jeszcze jeden element charakterystyczny I Ery, ze większosc budowli i siedzib, także mieszkalnych, w Beleriandzie miała charakter obronny i umocniony. Jedynym wyjątkiem był w tym wypadku Gondolin.
PE, 17: 108 napisał(a):
Tylko w Gondolinie, ukrytym mieście, umiejętności Wyganańców zostały w pełni wykorzystane przy budowie pieknych domów i siedzib.

Tylko tam Noldorowie i Sindarowie czuli sie na tyle pewnie i spokojnie by w pełni rozwinć swoj kunszt, także pod względem budownictwa mieszkalnego. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Forneithel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 223

Wysłany: 01-07-2009 21:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I wcale im się nie dziwię. Tak dobrej ochrony mogli im pozazdrościć wszyscy pozostali Wygnańcy. Żyjąc ciągle pod presją nagłego ataku, lepiej postawić na użyteczność niż piękno siedzib. Szkoda tylko, że nikt z zewnątrz nie mógł podziwiać piękna Gondolinu, tylko tych kilku wybrańców wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Powrót do góry

Meril Turingi
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 95

Wysłany: 12-02-2012 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój post raczej niewiele wniesie do tematu, ale mam nadzieję, że mogę liczyć na pomoc użytkowników o większej wiedzy w zakresie tolkienistyki niż moja Uśmiech Otóż planuję sporządzić kilka ilustracji przedstawiających Menegroth. Bardzo mi zależy na jak najwierniejszym oddaniu tamtejszej architektury, dlatego proszę was o wszelkie informacje na ten temat, bądź też o wymienienie źródeł, gdzie mogłabym cokolwiek o tym znaleźć. Z góry dziękuję za pomoc! Elfik
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 22-01-2013 20:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może w Atlasie Śródziemia Karen Fostad? Wydaje mi się, że nawet jeśli nie zdjęcia, to znajdziesz tam najszczegółowsze opisy.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: W czym mieszkali elfowie? (Strona 3 z 3)

Skocz do: