Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Cała Polska czyta Tolkiena... dzieciom (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 298

Wysłany: 13-10-2008 20:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba nie bardzo pojedynczą, bo w mojej byłej szkole podstawowej Hobbit nadal jest lekturą. Więc sporo już dzieci go omawiało w szkole. Może nie jest to na jakąś ogólnopolską skalę, bo nie wiem jak w innych szkołach, ale pojedynczym przypadkiem tego też nazwać nie można.
Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Pan Vandemar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 13-10-2008 20:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze powiedziawszy, nie orientuję się za bardzo, jak to obecnie jest z lekturami w podstawówce i gimnazjum. Ale "Władca Pierścieni" chyba nie jest lekturą? A sam "Hobbit" chyba jeszcze wiosny nie czyni Uśmiech . Poza tym, jeśli jest wprowadzany we wcześniejszych latach podstawówki, to pół biedy. Pamiętam, że w mojej podstawówce podejście do lektur było typu "przeczytać i zapomnieć". Lektury nie wzbudzały w dzieciach żadnych emocji. Negatywnych ani pozytywnych. Gorzej było w 4,5 i 6 klasie oraz w gimnazjum.

Mimo wszystko, nawet jeśli "Hobbit" już jest lekturą i póki co nie widać efektów tego stanu rzeczy, to uważam, że odbije się to czkawką zwolennikom popularyzacji Tolkiena. Możliwe, że już się odbija, tylko Ty nie miałaś okazji zauważyć tego w swoim środowisku.

Ring napisał(a) (zobacz wpis):
Pan Vandemar napisał(a) (zobacz wpis):
Chodzi mi o to, żeby nie indoktrynować dzieci

Polecam lekturę eseju Zofii Staneckiej "Nasturcji Gamgee" Opowiedz mi mamo... Czyli dziecko w krainie Władcy Pierścieni (Aiglos nr 4). Właśnie do niego wróciłem z wiadomych powodów. Uśmiech

Jeśli wpadnie mi w ręce, to z chęcią przeczytam Uśmiech .
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 14-10-2008 09:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedawno pozyskałem nowego fana Tolkiena w osobie mojego 4-letniego syna. Przeczytałem mu "Rudego Dżila", "Kowala", "Listy Św. Mikołaja" i "Hobbita". Czytając mu H sam dziwiłem się, jak dziecko może tyle wytrzymać słuchając długiej książki, bez obrazków, za to pełnej trudnych słów.

WP czytać mu nie będę, nie chcę żeby miał koszmary po nocach. Ale opowiedziałem mu całą historię i teraz zamęcza mnie, żebym mu dalej opowiadał. Na szczęście legendarium Tolkiena jest tak bogate, że zawsze dziecku można coś opowiedzieć - choćby jakiś drobiażdżek jak historię o kotach królowej Berúthiel.

Muszę tylko zastanawiać się, jak to wszystko ująć po polsku, bo dla siebie czytam zawsze w oryginale.

Z kolei film był bodajże od 13. roku życia i wtedy sobie mój mały fan Tolkiena go obejrzy. Na razie czekamy na polskie wydanie "Pana Błyska" i "Opowieści z niebezpiecznego królestwa".

A moją córeczkę (która ma dopiero 2 miesiące) też kiedyś "zarażę" Tolkienem. A co!
Powrót do góry

Nerwena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 50
Nieobecny(a): Zagubiona na uniwerku w Mordorze

Wysłany: 20-01-2013 14:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ale "Władca Pierścieni" chyba nie jest lekturą? A sam "Hobbit" chyba jeszcze wiosny nie czyni . Poza tym, jeśli jest wprowadzany we wcześniejszych latach podstawówki, to pół biedy. Pamiętam, że w mojej podstawówce podejście do lektur było typu "przeczytać i zapomnieć". Lektury nie wzbudzały w dzieciach żadnych emocji. Negatywnych ani pozytywnych.

U mnie w szkole także będziemy czytać H. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że lektury nie wzbudzały żadnych emocji. Nasza polonistka zawsze po teście z lektury, na pierwszej lekcji w omawianiu, pyta nas jak czujemy się po przeczytaniu, czy nam się podobało. Uczniowie rzeczywiście odpowiadają jakie emocji w nich były, co im się podobało. Nie wiem jak to jest, ale myślę, że ta reguła "przeczytać i zapomnieć" nadal działa w świecie, ale na pewno ktoś zawsze będzie pamiętał z danej książki. Myślę, że pewnym minusem jest tu zmuszanie dzieci to czytania takich książek. W sensie, że narzuca im się i trzeba to przeczytać. Gdyby nie lektury ja już dawno przeczytałabym WP, ale chcę to zrobić jednym ciągiem, a 1 miesiąc nie wystarczy mi na pewno na trzy tomy. Na wakacjach sprawdzałam spis lektur i znalazł się tam i H i WP. Nie sądzę jednak, aby w 6 kl. czytano już WP. Kiedy pani oświadczyła, że rzeczywiście będziemy czytać H, cała klasa była pobudzona. Wszyscy tylko mówili "Władca Pierścieni". Gdyby nie tytuł wątpię, aby w ogóle wiedzieli co to jest. Nikt nie przeczytał WP, jedynie film, dlatego też znali stworka z tytułu, ale z pisarza nie poznaliby. Może nieliczni.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Cała Polska czyta Tolkiena... dzieciom (Strona 5 z 5)

Skocz do: