Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy Tolkienowi udało się zrealizować jego zamierzenie ? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 13-08-2002 21:07    Temat wpisu: Czy Tolkienowi udało się zrealizować jego zamierzenie ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawiałam sie nad jego hmm, może kredo artystycznym?
Czy udało mu sie zrealizować w pelni to zamierzenie - stworzenie wspolczesnej mitologii od podstaw ? Czy tez można podać jakieś przeciwne argumenty ? Że założenia autora zostały zmienione i opatrznie zrozumiane ?
Pewne symptomy tej udanej realizacji są :
Po pierwsze rozwój twórczości posttolkienowskiej a więc fanfiction,
masa zespołuw muzyki inspirowanej, filmy, sztuki teatralne, audycje radiowe, plastyka, komiks i poezja.
Po drugie rozwój języków, co prawda w szczupłych kręgach - co jako zywo jest dla mnie zupelnie fenomentalnym zjawiskiem, nawet inspiracja mitologiami audentycznymi, nie posunela sie tak daleko, aby wśród czytajacych je używac starogreckiego czy staroiryjskiego.
Po trzecie wielu ludzi w mniejszym czy w większym stopniu przejęło elementy postawy autora.
Po czwarte pod wpływem tej twórczości wiele słów zmieniło znaczenie,
np elf, dwarf. Dzisiaj większosci ludzi elfy i trolle oraz karły(krasnoludy),
kojarzyć się będą z wzorcem ustalonym przez Tolkiena a nie z
obrazem pochodzacym z tradycyjnej mitologii.
Po piąte tworząc swój świat, zapoczątkował rozwój nowego gatunku literackiego. co z tego, że jego elementy istniały już w XIX wieku działalność Tolkiena przesądziła o istnieniu fantasy.
Po szóste jest jednym z tych tworców ubiegłego wieku, których myśl jednoczy ludzi, a nie ich dzieli, co mnie się najbardziej podoba w tym wszystkim.
Czy w takim razie byłby zadowolony ze swojego Dzieła ?
poz
tal

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 13-08-2002 21:33    Temat wpisu: Re: Czy Tolkienowi udało się zrealizować jego zamierzenie ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czy udało mu sie zrealizować w pelni to zamierzenie - stworzenie wspolczesnej mitologii od podstaw ? Czy tez można podać jakieś przeciwne argumenty ? Że założenia autora zostały zmienione i opatrznie zrozumiane ?

Chyba nie. Jego celem było sfinalizowanie prac i wydanie Silmarilliona, swoistej bibli Śródziemia, i księgi heroiczno-mitologicznej. Co prawda zrobil to Ch.T., ale sam teraz przyznaje się, że odszedł, miejscami nawet dośc daleko od wizji ojca. Więc w sensie formalnym jego dzieło nie zostało dkończone. paradoksalnie jednak, może dlatego wywołuje taki oddźwięk, bo pozostawia nam szerokie pole do rozważań.

Cytat:
Pewne symptomy tej udanej realizacji są :
Po pierwsze rozwój twórczości posttolkienowskiej a więc fanfiction,
masa zespołuw muzyki inspirowanej, filmy, sztuki teatralne, audycje radiowe, plastyka, komiks i poezja.

Tutaj zgoda, co więcej dodalbym naukowe opracowania, dotyczące nie tylko jego twórczości, ale także świata przezeń stworzonego (np. Fizyka Śródziemia, Geologia Śródziemia, Antropolog w Śródziemiu, Studia nad psychologią Krasnoludów).

Cytat:
Po drugie rozwój języków, co prawda w szczupłych kręgach - co jako zywo jest dla mnie zupelnie fenomentalnym zjawiskiem, nawet inspiracja mitologiami audentycznymi, nie posunela sie tak daleko, aby wśród czytajacych je używac starogreckiego czy staroiryjskiego.

Chcialbym napisać, że to zupelnie wyjątkowe, ale jest przynajmniej jeszcze jeden przykład kręgu fanów, gdzie występuje tego typu fenomen. To fani Star Treków. U nas w powijakach, ale w krajach Anglo-Saskich i Niemczech, to szaleństwo. Język Klingonów i Romulan, olbrzymie fanfiction itp., itd. Ale to jedyny zanany mi przykład równie wielkiego, jak w przypadku świata Tolkiena, "szaleństwa". Nawet Gwiezdnym Wojnom daleko do tego.

Cytat:
Po czwarte pod wpływem tej twórczości wiele słów zmieniło znaczenie,
np elf, dwarf. Dzisiaj większosci ludzi elfy i trolle oraz karły(krasnoludy),
kojarzyć się będą z wzorcem ustalonym przez Tolkiena a nie z
obrazem pochodzacym z tradycyjnej mitologii.

Zgoda w 110%.

Cytat:
Po piąte tworząc swój świat, zapoczątkował rozwój nowego gatunku literackiego. co z tego, że jego elementy istniały już w XIX wieku działalność Tolkiena przesądziła o istnieniu fantasy.

Niestety nie do końca. Wcześniej był Howard, i od niego pochodzi cała odrębna linia Fantasy (n.p. Dave Duncan). Nie przepadam, choć czytuję, za tym rodzajem Fantasy, ale uczciwość nakazuje Howardowi oddać to co howardowskie.

Cytat:
Po szóste jest jednym z tych tworców ubiegłego wieku, których myśl jednoczy ludzi, a nie ich dzieli, co mnie się najbardziej podoba w tym wszystkim.
Czy w takim razie byłby zadowolony ze swojego Dzieła ?
poz

Chcę wierzyć, że tak.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Czy Tolkienowi udało się zrealizować jego zamierzenie ? (Strona 1 z 1)

Skocz do: