Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: tolkienowskie legendarium a mity Nowego Świata (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 23-09-2005 18:41    Temat wpisu: tolkienowskie legendarium a mity Nowego Świata Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiem, wiem mity Nowego Świata to jedno z ostatnich miejsc na ziemi gdzie należy szukać tolkienowskich inspiracji. A jednak zakładam ten temat. Cóż przyznam szczerze, iż za bardzo nie wiem jaki był stosunek Tolkiena do mitologii Ameryk, jedno jest pewne, nie zajmowały one najwyższego miejsca w jego hierarchii, w której mitologia nordycka zajmowała pierwsze miejsce. Lecz aby się dowiedzieć czegoś więcej trzeba poszukać podstawy zainteresowań mitem u Tolkiena. Jak wiadomo Tolkien wpierw studiował filologie porównawczą (dopiero potem skierował się na angielską), a w tym kierunku podstawą są stare teksty. Można tu szukać fascynacji mitami, poprzez drogę lingwistyczną.

Poznał i można rzec pokochał Kalevale już jako nastolatek, potem sam uczył się fińskiego aby zgłębić to monumentalne dzieło. Dzięki temu pokochał tę mitologię, tak było również z Eddą i mitologią nordycka. Beż wątpienie znał "wiersze Homera" lecz nie zajmowały jakiegoś szczególnego miejsca w jego hierarchii. Znał również dialogi Platona - Timaios i Kritias, co zrodziło w jego wyobraźni wyspę Numenor. I czytając wszystkie jego biografię, nie znajdziemy fragmentu, w których występowałyby takie tytuły jak Popul Vuh, Chilam Balam,Codex Tro-Cortes, Codex Tro, dla wyjaśnienia sa to teksty które pozostały po plemionach Ameryk. Faktem jest iz nie dorównują one poematom europejskim, ale zawsze są to dział, w tym przypadku jednej z najstarszych cywilizacji na naszym globie.
Oczywiście są to mitologie o zupełnie innym klimacie, i być może właśnie ten klimat nie odpowiadał Tolkienowi. Ja również o wiele bardziej lubię mitologie Starego Świata.
Zakładam ten temat w celu wypisywania podobieństw miedzy tolkienowskim legendarium, a mitologiami Azteków, Inków i innych szczepów.

Więc ja zacznę temat. W poszukiwaniu pewnego mitu, który mi był potrzebny na inne forum, dogrzebałem się w mojej domowej bibliotece Pserwa do bardzo ciekawej pozycji o nazwie Atlantyda Ludwika Zajdlera, i wbrew pozorom można się tam bardzo wiele dowiedzieć, nie tylko o zaginionej wyspie, a raczej zatopionej.

Na str. 121 niemniejszej książki, wyd. 4 pisze:
Cytat:
Wśród Indian Cheyenne na północnym pograniczu Stanów Zjednoczonych krąży stara legenda o pierwszych ludziach. Dzielili się oni na trzy rasy: jedni byli całkowicie pokrycie włosami, drudzy biali, pozostali czerwonoskórzy. Żyli razem w kraju, w którym panowała wieczna wiosna. Czerwonoskórzy oddzielili się i odeszli do swych obecnych siedzib.

Tylko co to ma do świata Tolkiena? Jestem rozwalony

Otóż nie wiem dlaczego te trzy rasy skojarzyły mi się z Dziećmi Iluvatara, również z tymi przybranymi. Ci pokrycie włosami to krasnoludy, biali-ludzi, a czerwonoskórzy elfowie Jestem rozwalony (oczywiście to moja interpretacja)
Dlaczego? otóż pierwsi to krasnoludy ponieważ mają owłosienie, jak wiadomo niewielu z plemion Ameryki posiada brody i w ogóle owłosienie, toteż sie wyróżniają, jak krasnolud np. od elfów ,gdyż im tez nigdy nie rośnie broda chyba że sa już naprawdę starzy –(patrz. Prawa i obyczaje...). Ludzi, hymm jakoś tak wyszło iż musza pasować akurat do szczepu białych, innej opcji nie ma Język . A ci czerwonoskórzy to elfowie, a o tym skojarzeniu nie zadecydował wygląd zewnętrzny tylko ostatnie zdanie: Czerwonoskórzy oddzielili się i odeszli do swych obecnych siedzib. Tak jak Elfowie do Amanu.

Wiem iż są to dalekie skojarzenia, ale co nam szkodzi. Czekam na wasze skojarzenia tolkienowskiego legendarium z mitami Nowego Świata. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 04-11-2012 18:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mellorn napisał(a) (zobacz wpis):
Wiem, wiem mity Nowego Świata to jedno z ostatnich miejsc na ziemi gdzie należy szukać tolkienowskich inspiracji

Z ciekawości zaczęłam czytać te mity i cóż... bardzo ciekawe, po jakimś czasie zaczęłam się gubić w tych wszystkich bóstwach itd., ale nic mi się tolkienowsko nie skojarzyło. No, może przez moment, kiedy czytałam o duchach drzew, gór, powietrza itd. to mi się nasunęli Ainurowie (tyle, że w Europie również takie motywy występowały, w każdym bądź razie nie natknęłam się nigdzie na wzmianki odnośnie Tolkiena i jego przypuszczalnym inspirowaniem się mitami Nowego Świata).

naukowy.pl napisał(a):
Araukanie, mając tylu bogów, musieli się z nimi kontaktować. W tej roli występował święty orzeł przynoszący ludziom wieści, Namcu.

No to teraz na upartego: orzeł przynoszący ludziom wieści. Hmm...

Tolkien w Powrót Króla napisał(a):
Ledwie słońce minęło zenit, gdy od wschodu nadleciał olbrzymi orzeł niosąc od wodzów armii Gondoru wieści ponad wszelkie spodziewanie pomyślne.

A gdyby uogólnić do ptaka przynoszącego wieści, to na myśl przychodzi mi Drozd. I kruki.

Cytat:
Oczywiście są to mitologie o zupełnie innym klimacie

Zgadzam się, ale było kilka motywów, które skojarzyły mi się z Biblią.

Cytat:
Otóż nie wiem dlaczego te trzy rasy skojarzyły mi się z Dziećmi Iluvatara, również z tymi przybranymi. Ci pokrycie włosami to krasnoludy, biali-ludzi, a czerwonoskórzy elfowie

Pomimo słowa rasy, mi od razu nasunął się podział ludzi u Tolkiena. Czyli: biali - Rohirrimowie i pozostali pośledni ( Skrzywienie), czerwonoskórzy - ludzie mroku, a ludziom godnym została kategoria: pokryci włosami Z przymrużeniem oka chociaż... to by pasowało do hobbitów (i teraz skleroza: byli ludźmi, ale czy przyporządkowano ich do ludzi godnych? Czy w ogóle byli w podziale uwzględnieni?).

Cytat:
Wiem iż są to dalekie skojarzenia, ale co nam szkodzi.

Uśmiech

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: tolkienowskie legendarium a mity Nowego Świata (Strona 1 z 1)

Skocz do: