Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Autorzy, którzy nie chcą pisania fanfików do swoich tekstów (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 26-09-2012 01:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że jest w porządku, gdy autor oryginalny zastrzega sobie np. nie piszcie fanfików erotycznych, albo nie piszcie slaszy, albo nie piszcie fanfików które zupełnie odmieniają moją postać i robią ją na siłę gorszą albo lepszą niż była u mnie. Ale tak w ogóle zakazywać fanfików to dla mnie bezcelowe. Nie Nie Bo czy ktoś ma za złe np. autorowi powieści "Grendel" że zamienił potwora w postać prześladowaną, a bohatera uczynił potworem? Chyba nie. Więc czemu robią to autorzy? Jak to napisałam na forum Mirriel odnośnie ich ogromnych regulaminów - prawo ma być rozwiązaniem problemu a nie problemem. Jak lekarstwo jest gorsze od choroby to się zmienia lekarstwo. Nie widzę powodu tworzyć zakazów, które więcej szkodzą - i tworzą negatywna atmosferę, i napsują nerwów - niż przynoszą pożytku albo niż chronią przed szkodą. Bo szkody nijakiej nie ma autor oryginału z tego, że ktoś napisze fanfik, no chyba żeby wydał to i sie kaską nie podzielił, ale tak po prostu upubliczni, to nie wydaje mi się, żeby autor miał z tego szkodę. Nie wiem, jak to dokładnie określić ale mi się zdaje że nawet szkoda niematerialna (obraza czy szkody moralne) musi być jakąś konkretną. Nie powinno się ustanawiać zakazów (np przez autora), jeśli nie ma być dzięki nim chronione jakieś realne prawo, albo mamy być uratowani przed konkretną szkodą. Nie widzę tu szkody ani ochrony żadnych ważnych praw. Jak napisał ML. utwór wydany to utwór znajdujący się w domenie publicznej, oczywiście część tej domeny jest komercyjna, ale czesc nie jest. A więc każdy kto wydaje musi się liczyć z wykorzystaniem fanfikowym i doń podobnym. Jest to takie samo ryzyko zawodowe autora jak ryzyko zawodowe np górnika jest że będzie wybuch metanu czy coś tam. Po prostu ludzie powinni się ogarnąć i wreszcie zrozumieć, że podejmowanie przez nich decyzji - np. o wydaniu książki - wiąże się z groźbą nieprzewidzianych konsekwencji. Ale te pampersy nie chcą przyjąć tego do wiadomości. Chcą mieć taki świat uregulowany, bez nieprzewidzianych konsekwencji i zagrożeń. Zrobię coś dla swego zysku (np wydam książkę) to bede miec tylko zysk, a żadnych zagrożeń i nieprzewidzianych następstw. Rzeczy wydana wydostaje sie na świat i koniec. Jesli ktos nie potrafi sie rozstać z bohaterami i z ich opowiescia niech trzyma ją w szufladzie. Skoro nie potrafi znieść zmian które sie im przytrafią.
poz Uśmiech
tal

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 26-09-2012 07:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Bo czy ktoś ma za złe np. autorowi powieści "Grendel" że zamienił potwora w postać prześladowaną, a bohatera uczynił potworem? Chyba nie. Więc czemu robią to autorzy?

Ano właśnie. Fanfiki pisano jak świat światem (do samej Iliady ile jest starożytnych fanfików? - z erotycznymi włącznie) i niejednokrotnie wychodziły z tego naprawdę dobre utwory. Świetni pisarze je pisywali. Mieć pretensje do ludzi, że piszą fanfiki to tak, jakby obrażać się na wiatr, że wieje. Owszem, ja w pełni rozumiem, że autorowi mogą się nie podobać, ale walka z nimi to IMO dowód niedojrzałości. (Wyjątek robię dla Rowling, która, o ile wiem, fanfikom erotycznym do HP jest przeciwna z powodu ewentualnych nieletnich czytelników.)

Bo szkody nijakiej nie ma autor oryginału z tego, że ktoś napisze fanfik, no chyba żeby wydał to i sie kaską nie podzielił

Nawet wtedy też szkody chyba nie ma. Fanfik to reklama. Ja kontakt z kilkoma utworami zaczynałam, zachęcona dobrymi fanfikami.

Po prostu ludzie powinni się ogarnąć i wreszcie zrozumieć, że podejmowanie przez nich decyzji - np. o wydaniu książki - wiąże się z groźbą nieprzewidzianych konsekwencji.

Dokładnie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 26-09-2012 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a):
MLu, rozumiem o co Ci chodzi, ale ich postulaty nie są tak absurdalne, jak Twój ostatni przykład.

Oczywiście, aż tak absurdalne nie są, albo lepiej napisać, jeszcze nie są. A skąd mój pesymizm, wystarczy pojrzeć na stronę copyrightu ksiazki z lat 70-tych (zachodniej) i współczesnej. System ochrony copyrightu niestety zmierza do absurdu o ile już go nie osiągnął.

I tak jak napisała Geirve

Cytat:
Mieć pretensje do ludzi, że piszą fanfiki to tak, jakby obrażać się na wiatr, że wieje. Owszem, ja w pełni rozumiem, że autorowi mogą się nie podobać, ale walka z nimi to IMO dowód niedojrzałości.

Podpisuję się wszystkimi kończynami.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Autorzy, którzy nie chcą pisania fanfików do swoich tekstów (Strona 3 z 3)

Skocz do: