Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Tolkien Football Secretary (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Angbor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 41

Wysłany: 29-07-2012 18:54    Temat wpisu: Tolkien Football Secretary Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W biografii J.R.R.T. autorstwa Humprey'a Carpentera, w fragmencie dotyczącym szkolnych lat w Birmingham, możemy przeczytać, że pełnił on funkcję sekretarza drużyny piłkarskiej. Jednak nieco wcześniej autor zamieścił informację, że w Szkole Króla Edwarda w Birmingham nie grano w piłkę nożną, a w rugby! I właśnie teraz na scenę wchodzi moje pytanie: czy byłby ktoś tak życzliwy (ktoś posiadający angielską wersję tej biografii) i mógłby podać dokładnie ten tekst dotyczący funkcji sekretarza tej drużyny?

Zastanawia mnie ta sprawa i nie wiem czy to nie błąd tłumacza. Wysnułem hipotezę, że w owym fragmencie, który na polski został przetłumaczony jako drużyna piłkarska, tak naprawdę chodziło o drużynę rugby. Pełna nazwa rugby to rugby football (są skojarzenia z futbolem Śmiech ) i byc może tłumacz pominął owo feralne rugby.

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś, kto ułatwi mi rozwiązać ten problem.
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 29-07-2012 19:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dokładnie funkcja ta nazywała się "Football Secretary", cokolwiek to znaczy. (Carpenter, s. 49).

Angbor
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 29-07-2012 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Serdeczne dzięki za tak szybkie sprawdzenie!

Niestety, to w dalszym stopniu nie wyjaśnia sprawy. No cóż, będę musiał jeszcze trochę poszperać...
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 29-07-2012 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze często pojawia się taka informacja:
Cytat:
It has been suggested that as Tolkien is listed as Football Secretary, he may have also written the football report.

Football to piłka nożna, nie słyszałem żeby w Anglii mówiono w ten sposób na rugby. Tylko w USA wszystko im się pomyliło Z przymrużeniem oka

Angbor
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 30-07-2012 08:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

RUGBY FOOTBALL LINK

Prawidłowa, pełna nazwa rugby to jednak rugby football, więc biorąc pod uwagę to, że w Szkole Króla Edwarda grano jednak w rugby, więc owa funkcja Football Secretary odnosiła się zapewne do rugby.
Powrót do góry

Angbor
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 30-07-2012 09:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłem także taką wzmiankę:

Cytat:
This issue contains an article by Tolkien entitled 'Debating Society Report' (pp. 67-71). Tolkien is also listed as the Football Secretary and it has been rumored that he may have written the football report, but there is no evidence to support this.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tolkien Football Secretary (Strona 1 z 1)

Skocz do: