Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Różnice geograficzne między pierwszą erą, a kolejnymi (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrugislav
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 05-07-2012 13:03    Temat wpisu: Różnice geograficzne między pierwszą erą, a kolejnymi Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dostępne są mapy, które pokazują śródziemie zarówno podczas pierwszych starć elfów z morgothem, jak i mapy za czasów ostatecznego starcia z siłami zła. Jednak jak się mają miejsca z pierwszej ery do trzeciej? Czy można jakoś porównać tę mapy ze sobą?
Jedyne miejsce, jakie znalazłem na obu mapach, to minas tirith Rządzę . Jednak, czy to ta sama twierdza?
Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 05-07-2012 15:15    Temat wpisu: Re: Różnice geograficzne między pierwszą erą, a kolejnymi Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mrugislav napisał(a) (zobacz wpis):

Jedyne miejsce, jakie znalazłem na obu mapach, to minas tirith Rządzę . Jednak, czy to ta sama twierdza?

Nie, to dwie różne warownie. Minas Tirith, które widziałeś na mapie dotyczącej Pierwszej Ery, leżało w Beleriandzie i było twierdzą Finroda. Taki ogólny opis, jak nie masz pod ręką Silmarillionu, znajdziesz na Wikipedii: Minas Tirith (Beleriand). To hasło akurat jest dość porządnie napisane Z przymrużeniem oka
hmmmm... Trochę dziwnie zacząłem, od końca... Przejdę zatem do kwestii porównywania map z Pierwszej i Trzeciej Ery.
Cytat:
Dostępne są mapy, które pokazują śródziemie

A jakie masz na myśli, jeśli chodzi o Pierwszą Erę? Sądzę, że chodzi Ci o tą dodaną do Silmarillionu, czyli taką mapę Beleriandu. Generalnie porównania jej z mapą Śródziemia z Trzeciej Ery, niewiele da Nie Nie
Jedynym wspólnym elementem są góry Ered Luin i tereny Lindonu, których nie pochłonęła woda, tak jak reszty Beleriandu.

mrugislav
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 05-07-2012 18:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za odpowiedź. Czytam teraz Silmarillion i miałem pewne wątpliwości. Temat można zamknąć.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Różnice geograficzne między pierwszą erą, a kolejnymi (Strona 1 z 1)

Skocz do: